Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Řada mezinárodních profesních asociací z oblasti cestovního ruchu (ECTAA, ETOA, HOTREC, A4E, ACI, CLIA, ETC, WTTC ad.) upozorňuje na nutnost zrušit cestovní omezení pro držitele digitálního certifikátu (Digital COVID Certificate) bez ohledu na jejich oblast původu. S cílem oživení oboru vyvstává potřeba otevřít mezinárodní cestovní ruch pro očkované vakcínou proti nemoci COVID-19, nebo ty cestující, kteří se z nemoci uzdravili či mají negativní test.
Podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je v Evropské unii plně očkováno 74,6 % populace starší 18 let (k 25. 10. 2021) a proces očkování v celé Evropě nadále pokračuje. V současnosti dochází k šíření viru COVID-19 na lokální úrovni a lze konstatovat, že dopady pandemie na veřejné zdraví jsou v rámci EU pod kontrolou.
V této souvislosti oborová a turistická sdružení vítají probíhající diskuse mezi členskými státy o nutnosti revize evropských cestovních omezeních. Nutná je i aktualizace kritérií v případě barevné mapy států a regionů, jež by zahrnovala míru očkování a hospitalizace obyvatel, a nejen míru pozitivních testů. AČCKA by rovněž uvítala sjednocení lhůty platnosti jednotlivých testů na přítomnost nemoci COVID-19 na evropské úrovni, neboť nyní každý stát uznává rozdílnou platnost antigenního či PCR testu, které se navíc neustále mění, což cestování v rámci EU ještě více komplikuje.
Vedoucí představitelé EU by se měli zaměřit na okamžité obnovení mezinárodní letecké dopravy a zrušení cestovních restrikcí obhájit úspěchem digitálního certifikátu. Od svého uvedení na trh v červnu 2021 se certifikát stal velmi rychle globálním standardem, který v rámci vzájemné uznatelnosti využívá celkem 27 zemí EU a dalších 16 zemí mimo EU.