Sobota 15. června 2024
ikona hodiny4. 6. 2024 10:38

Insolvence německé FTI Touristik

Jak postupovat při úpadku německé cestovní kanceláře

Až tři sta českých cestujících se nyní nachází v zahraničí s německou CK FTI Touristik, většina tráví svou dovolenou v Turecku a v dalších evropských letoviscích.

Kateřina Chaloupková autor

Foto: Shutterstock.com Insolvence německé FTI Touristik: Jak postupovat při úpadku německé cestovní kanceláře Foto: Shutterstock.com

Navazujeme na včerejší vyhlášení insolvence německou cestovní kanceláří FTI Touristik GmbH, jež patřila mezi největší pořadatele zájezdů v Německu a zahrnovala několik značek v Německu, Rakousku a Nizozemsku. Přibližně 200-300 českých turistů, kteří si zakoupili zájezd u FTI Touristik, se nyní nachází v zahraničí, převážně v Turecku. Některé cestovní agentury na českém trhu prodávají zájezdy od zahraničních touroperátorů, nejčastěji z Německa, Rakouska a Polska. Další čeští cestující si zakoupili zájezdy napřímo u FTI Touristik.

Klienti, kteří si zakoupili zájezd u německé CK, se v případě jejího úpadku či insolvence obrací na Německý fond DRSF (German Travel Security Fund, viz. https://drsf.reise/ – informace v německém jazyce), kde jsou pojištěny pro případ úpadku německé CK. Cestující, kteří jsou právě ve své dovolenkové destinaci a potřebují pomoc, se mohou obrátit na následující tísňové číslo: +49 (0)89 710 45 14 98.
DRSF se postará o případnou zpáteční přepravu uvízlých dovolenkářů v zahraničí do místa odletu či o jejich ubytování až do doby zpáteční přepravy.

Linka pomoci

Cestující, kteří jsou právě ve své dovolenkové destinaci a potřebují pomoc, se mohou obrátit na následující tísňové číslo: +49 (0)89 710 45 14 98.

Ti, kteří si zájezd u FTI Touristik zakoupili, ale ještě neodcestovali, si nárokují vrácení svých úhrad u fondu DRSF. Úkolem DRSF je zajistit, aby byly klientům proplaceny všechny uskutečněné platby pořadateli FTI Touristik za zájezdy. Jakmile FTI Touristik poskytne fondu potřebné údaje, budou dotčení spotřebitelé s uzavřenými smlouvami o zájezdu s FTI Touristik kontaktováni.

Fond DRSF který je organizován německým turistickým průmyslem a spadá pod dohled spolkového ministerstva spravedlnosti, byl založen po krachu cestovní skupiny Thomas Cook v září 2019. Tehdy pojišťovna kvůli finančnímu omezení odpovědnosti proplácela dotčeným klientům jen zlomek nákladů.
Dle FTI Touristik, insolvence byla vyhlášena z důvodu klesajících rezervací v posledních měsících, která neodpovídala očekávání CK, čímž došlo k poklesu likvidity navzdory nutnosti hradit zálohy dodavatelům cestovních služeb. Federální vláda Německa další finanční pomoc FTI Touristik odmítla poskytnout.

Podle evropské směrnice č. 2302/2015 o souborných cestovních službách je povinností každého členského státu zajistit, aby evropským spotřebitelům byly v případě insolvence pořadatele vráceny veškeré vložené finanční prostředky za zájezdy (kombinace 2 a více cestovních služeb). V České republice, oproti Německu, každá CK musí být zajištěna pro případ svého úpadku u pojišťovny či banky dle zákonem daných podmínek. Zároveň české CK přispívají do Garančního fondu CK, který pokrývá případný nedostatečný pojistný limit stanovený pojišťovnou.

V návaznosti na TZ AČCKA z 28.5.2024 lze konstatovat, že míra rizika úpadku české CK činí 0,1 % (vloni zkrachovala pouze 1 z celkového počtu 578 cestovních kanceláří). Finance vložené do rukou profesionální české cestovní kanceláře pokrývá 100% ochrana pro případ úpadku. Trh zájezdů v ČR se po pandemické době stabilizoval a stal se bezpečným segmentem.

Články autora Kateřina Chaloupková

Nejnovější články

Aktuality
Na Univerzitě Pardubice proběhne v úterý Technology Day

„Univerzita a aplikační průmyslová sféra by neměly tvořit...

Technologie, které univerzita v rámci akce představí, jsou...

Univerzita Pardubice plánuje po pilotní akci Technology Day...

Trendy
Vyladěný event jako vizitka vaší společnosti

Odborné eventy jsou bezpochyby nezbytné pro další rozvoj,...

Nechcete celou akci strávit v uzavřených prostorách velkého konferenčního...

Dobré jídlo a pití nesmí chybět na žádném...

Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodný program. Resort disponuje...

Největší doména resortu? Jednoznačně 27 jamkové profesionální golfové...

Fantazii se ale meze nekladou. „Pro jednu z firem...

Expertní pohled
Využijte potenciál firemních vozů naplno

Proč si pořídit monitoring vozidel? Čím může usnadnit...

Kniha jízd nebo sledování aktuální polohy jsou základní...

Jde o tzv. Vysvědčení řidiče. Jedná se o pravidelné hodnocení jízdních...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Dovolená je pro Čechy svatý grál, vzít si ji nenechají

Statistiky a průzkumy hovoří jasně. Cestování si Češi...

Rok od roku přitom rostou počty cestovatelů, kteří...

Pokud jde o ubytování, dávají Češi v posledních...

Cestovní ruch
Dědictví dinosaurů a poušť Gobi

„Jsme velice rádi, že dopravce Eznis Airways spouští...

„Nově zavedený bezvízový styk pro české turisty zdvihl...

Videa & Podcasty
Zámek Loučeň: Labyrint poznání i odpočinku

Nevěříte? Přesvědčíme vás. Vyrazte s námi na výlet...

0:50 Labyrint Karla IV. a další labyrinty a...