Proudy jsou silnější než protivítr

Jaký je aktuální vývoj trhu nemovitostí – znamená současná situace pobídku k aktivitě, nebo naopak vybízí k opatrnosti? Odpovědi v jednotlivých segmentech nabízejí experti Colliers a jejich zpráva je jednoznačná: navzdory všem problémům jsou trhy aktivní a rostou.

Katarína Karmažinová ikona hodiny9. 11. 2021 11:39
Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Andy Thompson, ředitel investičního oddělení Colliers, komentuje investiční trhy: „Jak zpráva naznačuje, na trhu se v této době dějí skutečně zajímavé věci. Z našeho pohledu jsou proudy, které nesou loď investičního trhu (objem a diverzita kapitálu, nedostatek nabídky, trendy návratu do kanceláře, rostoucí cestovní ruch, rizika a problémy s návratností v jiných médiích a další), mnohem silnější než protivětry, které proti ní tlačí a ženou ji do bouře (neočekávaná inflace, práce z domova, pohyby a nejistota úrokových sazeb, covid, ceny elektřiny, materiální nedostatek a jiné).

Ti, kteří jsou na trhu aktivní, jsou stále kreativnější ve svých snahách proplout těmito vodami a vytvořit životaschopné příležitosti. Očekáváme, že tento trend bude i nadále tvořit základ řady transakcí do roku 2022. Aktéři trhu musí rychle konat, aby situaci co nejlépe využili.”

Petr Žalský, ředitel kancelářského oddělení Colliers, si všímá vývoje na kancelářském trhu: „Za posledních deset let bylo na trh ročně dodáno průměrně 135 000 metrů čtverečních, které za stejné období korespondují s čistou absorpcí prostor. V letech 2021 a 2022 bude na trh dodána přibližně polovina tohoto průměru a i přes nárůst neobsazenosti na 8 % ve třetím čtvrtletí roku 2021 se v následujících letech obávám nedostatku kvalitních kancelářských prostor. Nájemcům s plochou několika tisíc metrů čtverečních se značně zužuje výběr lokalit.

V letech 2017 a 2018 byla celková aktivita pronájmů přes 500 000 metrů čtverečních, v roce 2020 to bylo pouhých 330 000 metrů čtverečních a v roce 2021 očekáváme přiblížení se 400 000 metrů čtverečních. S předpokladem nájemních smluv uzavřených na 5-6 let, lze očekávat, že rok 2022 by měl být silným rokem pro celkovou aktivitu pronájmů.

Vítězové budou developeři, kteří pokračují ve spekulativní výstavbě v etablovaných lokalitách a dokáží firmám nabídnout budovy s technickými specifikacemi, jež odpovídají době a požadavkům firem.”

Josef Stanko, analytik průzkumu trhu ČR Colliers, k tomu dodává: „Je vidět, že se trh s kancelářemi v Praze se opět nadechuje. Během posledních měsíců byla zahájena výstavba několika významných a trhem dlouho očekávaných projektů a několik dalších by mělo být zahájeno ještě do konce tohoto roku. Ačkoliv tyto projekty budou na trh dodány až v letech 2023 a 2024, jde o významný signál, že chuť developerů stavět kanceláře v Praze nijak nepřešla. Mírně se zvyšující podíl neobsazených kanceláří představuje spíše jen komfortnější buffer pro případy, kdy se společnosti potřebují přestěhovat či rychle expandovat. Aktuální hodnota kolem 8 procent je pro trh stále příznivá.”

A dále si Josef Stanko všímá i trhu průmyslového: „Realizovaná poptávka se v letošním roce opravdu vymyká všemu, co jsme dosud na českém trhu zažili a již po třech čtvrtletích bylo zaznamenána větší pronajatá plocha, než za celý rekordní loňský rok. Je radost vidět, že do Česka míří giganti jako Amazon a že i české společnosti za současné situace profitují. Velikost nových průmyslových nemovitostí ve výstavbě představuje téměř desetinu současného trhu, ten tak velmi brzy překoná hranici 10 milionů metrů čtverečních. Bohužel pro nájemce, podobnou rychlostí roste i požadované nájemné. I přesto se ale dá říci, že v některých lokalitách je volná průmyslová hala vzácnost.”

Nejnovější články

Nezařazené
Bude nám elektřinu dodávat obyčejná půda?

Princip získávání elektřiny z půdy přibližuje Pablo Vidarte...

„Naší vizí je podpořit ty nejnadějnější deep tech...

Ale zpět k nejčerstvější investici Tensor Ventures, k...

Agrosenzor je přitom jen jeden z mnoha způsobů...

Vedle získávání využití elektřiny z půdy ale firma...

Že je myšlenka získávání čisté elektřiny z přírody...

Expertní pohled
Kdo jsou mikroinfluenceři a v čem je jejich síla?

Do budoucna se předpokládá ještě větší růst např....

Spolupráce s influencery je dnes už téměř nezbytnou...

Často skloňovanou skupinou jsou tzv. mikroinfluenceři, kteří sice...

Ideální řešení je samozřejmě získat influencera, který má...

Aktivity HK ČR
Jihočeská komora podpořila vzdělávání 260 workshopy

Jihočeská hospodářská komora má za sebou úspěšný první...

Jihočeská hospodářská komora provozuje Asistenční centrum Impuls pro...

Nejnovější Analýzy

Názory
Kde se vzal nečekaný hlad po koruně?

Předpokládá se, že se to týká dvou typů...

Tento nečekaný zahraniční hlad po české měně –...

Analýzy
Stav digitalizace českého průmyslu je alarmující

Základní vize čtvrté průmyslové revoluce – zahrnující mimo...

Nedostatky ve způsobu využití či zpracování dat vnímají...

Plánování údržby se v obou zemích (85 %...

Podíváme-li se na frekvenci výpadků, potom z průzkumu...

Digitalizace výrobních procesů je stále pro většinu českých...

Analýzy
Ke kritickému stavu ve službách vláda nesmí mlčet

Tržby za ubytování na každý disponibilní pokoj (RevPAR)...

Pro mnohé podnikatele je značným zklamáním, že se...