Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Podle zprávy Investiční scéna střední a východní Evropy 2020, kterou právě publikovala společnost Colliers, objem investic v zemích střední a východní Evropy dosáhl v loňském roce hranice 10,4 miliard eur a došlo tak k meziročnímu poklesu o 24 %.
V Polsku, České republice a Maďarsku došlo k meziročnímu poklesu objemů investic. Rumunsko, Slovensko a Bulharsko zaznamenaly nárůst. Pro srovnání se odhaduje, že investiční objemy v regionu EMEA poklesnou o přibližně 27 % meziročně, ale zpráva společnosti Colliers Globální kapitálové trhy v roce 2021 naznačuje výrazný vzestup v roce 2021. Chuť investovat v roku 2021 v regionu střední a východní Evropy zůstává silná, investoři budou však nadále čelit výzvě v podobě dostupných produktů a dopadu pandemie COVID v určitých odvětvích.
Kevin Turpin, regionální ředitel průzkumu trhu pro střední a východní Evropu komentuje: „Objem investic v Polsku představoval 51% z celkového počtu zemí střední a východní Evropy. Česká republika následovala s 26% podílem díky velkému prodeji rezidenčního portfolia. Mnoho trhů čelí nedostatku dostupného produktu, protože vlastníci nejvyhledávanějších aktiv jsou buď dlouhodobými držiteli, nebo čekají na vypořádání trhů, místo aby prodávali se slevou.“
Andy Thompson, ředitel investičního oddělení, Colliers ČR a SR řekl: „Zatímco objemy a počet transakcí v roce 2020 klesly, ve většině odvětví to bylo způsobeno výzvami spíše na straně nabídky než na straně poptávky. Poptávka po kvalitních nemovitostech zůstává pevná, kromě zájmu investovat do kancelářských, průmyslových a rezidenčních aktiv vidíme větší zájem i o další odvětví, včetně maloobchodu, a značný zájem o příležitosti v hotelovém odvětví.“
Navzdory meziročnímu poklesu si kancelářský sektor udržuje své první místo v oblasti transakčních aktivit, avšak významně se zvýšily průmyslové objemy, protože investoři diverzifikovali své portfólia investicemi do tohoto zdánlivě odolného sektoru vůči COVIDu a odstoupili od náročnějších odvětví jako maloobchod a pohostinství. PRS (sektor nájemného bydlení) je dalším odvětvím, které je třeba sledovat, a je o něj velký zájem, ale produkt zůstává ve velké části regionu omezený.
Aktivní je zejména švédský, německý, izraelský a rakouský kapitál, aktivní ale byli i domácí investoři ze střední a východní Evropy, zejména maďarský a český kapitál. Zájem udržuje i asijský kapitál, konkrétně ze Singapuru, Jižní Koreje a Číny.