Sobota 24. února 2024
ikona hodiny19. 8. 2021 18:07

Chybějící sklady, chabá výstavba a růst inflace

Pro současnost je charakteristická extrémní dynamika změn. K orientaci na jednotlivých trzích tak mohou investorům posloužit expertní komentáře. Ty aktuální dnes zveřejnila společnost Colliers, Colliers, která již více než 25 let nabízí diverzifikované profesionální služby a investiční management. Více než 15 000 odborníků kolektivně spolupracuje v 66 zemích světa a poskytuje odborné poradenství realitním uživatelům, vlastníkům a investorům.

Katarína Karmažinová autor

Colliers International Česká republika

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Jak tedy experti Colliers vidí jednotlivé trhy v současné době, kdy jistotou zdá se být nejistota?

Investiční trh

Andy Thompson, ředitel investičního oddělení, Colliers: „Meziroční zlepšení aktivity v oblasti prodeje investic je pozitivním signálem, že se investiční aktivita vrací zpět do starých kolejí. Zájem je i nadále registrován z velmi rozvinutého investičního trhu – zejména investorů ze západní Evropy a také ze střední a východní Evropy. Pozitivní očekávané makro trendy pro roky 2021 a 2022 navíc nepochybně povedou k další transakční aktivitě, protože trh nájemců se nadále upevňuje ve všech odvětvích, přičemž například výrobní aktivita již vykazuje nárůst. V roce 2022 se také předpokládá významný růst maloobchodních tržeb.”

Tomáš Szilágyi, Senior Associate, investiční oddělení Colliers: „Poptávka po komerčních nemovitostech je stále silná a ve většině segmentů převyšuje dostupnou nabídku. Již vidíme, jak anticovidová opatření ovlivnila inflaci, která se v budoucnu pravděpodobně dále zvýší. V důsledku toho budou komerční nemovitosti i nadále přitahovat zájem, protože představují výjimečný nástroj pro zajištění před inflací.”

Josef Stanko, analytik průzkumu trhu ČR, Colliers: „Jakkoliv je vidět, že aktivita investorů napříč republikou vzrostla, také stále častěji vidíme lokální investory nacházet vhodný produkt do jejich portfolií v okolních státech. Již nějakou dobu se lokální trh potýká s nedostatkem vhodných příležitostí a tak je logické, že i menší investoři jsou ochotní jít za hranice Česka pro ten správný produkt. Případně musí zacílit na nové segmenty, které pro některé nebyly v minulosti typické – například na retail parky či residenční portfolia nebo víceúčelové budovy.”

Kancelářský trh

Josef Stanko, analytik průzkumu trhu ČR, Colliers: „Druhé čtvrtletí na pražském kancelářském trhu bylo překvapivě podobné dvěma předchozím, jen s tím rozdílem, že jsme zaznamenali více nových pronájmů oproti dříve daleko více dominujícímu předjednání smluv. Také se ukazuje, že trh podnájmů bude sloužit spíše jako doplněk k servisovaným kancelářím a tradičním pronájmům, které často nabízí daleko větší jistotu a jasnější podmínky. Značnou skepsi ve mě budí velmi slabá výstavba pro tento a následující rok, ačkoliv situaci na trhu to paradoxně může pomoci stabilizovat nebo i posunout zpět k trhu pronajímatelů.”

Průmyslový trh

Josef Stanko, analytik průzkumu trhu ČR, Colliers: „Poptávka po špičkových skladových nemovitostech roztrhala všechny rekordy a i neobsazenost klesla na úroveň, kdy může být pořízení nových prostor velmi komplikovanou záležitostí. Nájemci musí jednat rychle a s předstihem, mít jasnou představu a často i záložní plán pro případ, že nebudou mezi zájemci jediní. Spekulativní výstavby je dnes jen zlomek a vzhledem k lišícím se požadavkům na prostory se na osvědčeném směru výstavby “na klíč” určitě nebude nic měnit a míra neobsazenosti se tak může ještě snížit.”

Články autora Katarína Karmažinová

Nejnovější články

Expertní pohled
Důvěra v ekonomiku není nijak valná

Dolů ho táhla zejména zhoršující se nálada mezi...

Pro nastartování domácí poptávky je pozitivním signálem růst...

Expertní pohled
Potřebujeme zdravé, nikoli nemocné zaměstnance

Jak je možné, že jen pár týdnů po...

Jakou roli v tom vidíte pro MSD? Můžeme se...

Vedle prevence a očkování je MSD aktivní i v oblasti onkologie...

Trendy
Moderní řešení jménem Cafédock

Kde se zrodil nápad na Cafédock? Před pár lety...

Jak vypadaly první prototypy? Jeden byl menší, se...

Kolik modelů v současnosti existuje? Nyní jsou ještě v oběhu...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Důvěra v ekonomiku není nijak valná

Dolů ho táhla zejména zhoršující se nálada mezi...

Pro nastartování domácí poptávky je pozitivním signálem růst...

Expertní pohled
Potřebujeme zdravé, nikoli nemocné zaměstnance

Jak je možné, že jen pár týdnů po...

Jakou roli v tom vidíte pro MSD? Můžeme se...

Vedle prevence a očkování je MSD aktivní i v oblasti onkologie...

Expertní pohled
Stavební řízení? Proč jsme vlastně nejpomalejší?

Připomeňme, že podobně jako Česko si vedou v...

Podle nedávné studie představuje stavebnictví v ekonomikách OECD...