Česko je v pasti ekonomiky středních příjmů
Analýzy ze SpořkyNedávno proběhla konference Druhé ekonomické transformace s názvem ReVize Česka, na které diskutovaly špičky českého businessu s vládou (premiér, vicepremiéři...
Bezemisní vodíkové technologie v Moravskoslezském kraji už nejsou jen vizí. Společnost Veolia Energie ČR a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava podepsaly Memorandum o vzájemné spolupráci na rozvoji vodíkových technologií v Moravskoslezském kraji. Součástí jsou i konkrétní projekty výroby zeleného vodíku v teplárnách v Krnově a Frýdku-Místku.
„Zavádění pokročilých technologií považujeme za důležitou cestu k přechodu na čistší zdroje energie, které pomohou transformaci regionu. Vodík je jedním z nich a my jsme připraveni spolupracovat s VŠB-TUO i dalšími subjekty na rozšíření využívání vodíku. Naší výhodou je, že můžeme v některých teplárnách už brzy vyrábět celoročně ekologický zelený vodík bez produkce emisí CO2, a to navíc s vysokou účinností využívající specifika teplárenského provozu,“ uvedl Reda Rahma, ředitel skupiny Veolia Energie v ČR.
Vodík sehraje v nadcházejících letech důležitou roli v takzvané dekarbonizaci světové ekonomiky a sází na něj i kraje. Cílem memoranda je společnými aktivitami přispět k nastartování vodíkové ekonomiky v Moravskoslezském kraji díky nabídce lokálně vyrobeného zeleného vodíku ideálně již od roku 2024. Spolupráce bude zaměřená nejen na získávání a sdílení zkušeností s uplatněním inovativních řešení, ale i na možnosti financování strategických projektů s využitím nadnárodních a národních zdrojů.
„Chceme s Veolií spolupracovat jak v obecnější rovině, například na aktivitách v rámci Národního centra pro energetiku nebo na rozvoji společných aktivit výzkumu a vývoje v oblasti vodíkové ekonomiky, ale i na konkrétních projektech, kde budeme mít možnost ověření vědeckých výsledků v praxi, jako je například náš připravovaný projekt REFRESH. Aktivity, které Veolia plánuje, jsou tedy zajímavé i pro nás,“ doplnil za Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava prorektor pro spolupráci s průmyslem Igor Ivan.
Pilotním projektem bude výroba zeleného vodíku ve stávajících lokalitách teplárenských komplexů společnosti Veolia Energie ve Frýdku-Místku a v Krnově, kde se teplo a elektřina vyrábí z biomasy. Vyrobený vodík by měl primárně sloužit pro využití v dopravě.
Zelený vodík se vyrábí štěpením vody za pomoci elektřiny generované z čistých obnovitelných zdrojů v tzv. elektrolyzérech. Veolia plánuje první elektrolyzér provozovat od roku 2024 a následně navyšovat jejich počet a výkon v závislosti na požadavcích zákazníků. Celková uvažovaná výroba na plánovaných lokalitách je až 900 tun vodíku za rok. Pro představu, to by mohlo vystačit například v autobusové dopravě pro 100 autobusů, které ujedou každý 90 tisíc kilometrů.
Propojení výroby vodíku se stávajícími teplárenskými technologiemi, případně doplněnými o další využití obnovitelných zdrojů, má řadu výhod. Jednak se může zelený vodík vyrábět spolehlivě po celý rok, může ale také poskytovat podpůrné služby potřebné k vyvažování výkyvů v elektrické síti. Výhodou je rovněž fakt, že odpadní teplo vzniklé při výrobě vodíku lze využít v rámci kogeneračního teplárenského cyklu, což přispěje k dalšímu zefektivnění výroby. Vyrobený vodík může být spotřebováván přímo na vodíkových čerpacích stanicích, případně dopravován velkokapacitní dopravou k dalšímu využití. Do budoucna Veolia plánuje výrobu vodíku i v jiných svých teplárnách.
Veolia bude při budování nových technologií spolupracovat s místními firmami, vzdělávacími institucemi, a městskými, krajskými, případně státními orgány. Příkladem jsou plánované dodávky tlakových zásobníků firmy VÍTKOVICE CYLINDERS, které by měly být u vodíkových projektů hlavní skladovací kapacitou.
Dominantním příběhem české ekonomiky posledních třicet let je...
Tři čtvrtiny našeho konvergenčního úsilí nicméně proběhly v...
Česká ekonomika, podobně jako ostatní státy, byla od...
Jsme tedy ve stavu, kdy Jsme tedy ve...
Zatímco digitální inovace se v mnoha oborech hospodářství...
Zajištění rychlejšího a transparentního stavebního řízení se stalo...
Plynulost a rychlost stavebního řízení musí zajistit funkční...
Pro úspěšné fungování digitalizace stavebního řízení existují určitá...
Firmy ve stavebnictví rozvíjejí řadu procesů digitalizace interních...
Soukromý sektor má před státní správou viditelný náskok,...
Výhodou vypisování projektových zakázek v režimu BIM je...
„Ministerstvo dopravy, ale i celý rezort dopravy se...
„Od roku 2024 má vstoupit v platnost směrnice...
S tím, jak se nemovitosti pronajímají, byly nedávno...
Jakmile si společnost pořídí například novou vzduchotechniku, musí...
Směrnicemi se provozovatelé budov budou muset řídit také...
Pilotní testování probíhalo ve vybraných prodejnách v Praze, Brně,...
Co se týká chování zákazníků, pilotní testování odhalilo,...
Pro úspěch systému zálohování PET lahví a plechovek...
Představením prvotních výsledků testování a projednáváním parametrů celoplošného...
„Program odhaluje technologie a trendy, které se brzy...
Program je otevřen pro společnosti se sídlem v...
V předchozích ročnících dominovaly padesátce rychle rostoucích společností...
V současnosti panuje na trhu velká nejistota a...
„Jsem velmi rád, že spolupráce mezi oběma stranami...
„U všech významných prodejců českého ovoce a zeleniny...
„Je jistě chvályhodné, že ministerstvo zemědělství vedle oceňování...