Pátek 14. června 2024
ikona hodiny13. 11. 2023 16:18

Vítkovické slévárny chtějí úpadek řešit reorganizací

Vítkovické slévárny podaly na sebe insolvenční návrh a navrhují řešení úpadku formou reorganizace, s čímž souhlasí převážná část věřitelů. Insolvenční soud v návaznosti na to zahájil insolvenční řízení. Reorganizační plán, který připravilo vedení ve spolupráci se specializovanými poradci a krizovým manažerem, předpokládá zachování výroby válců. Do dluhů se ostravská společnost dostala v důsledku války na Ukrajině, ale i vlivem dramatického nárůstu cen energií a celkově nepříznivé situace ocelářského průmyslu v Evropě. 

Jana Dronská autor

Foto: Vítkovické slévárny Obrobna ve Vítkovicích Foto: Vítkovické slévárny

„Přišli jsme o odbyt na Ukrajině a v Rusku, kde jsme měli významné obchodní partnery, a tíží nás drahé energie i slabší poptávka, ale věříme, že firma má stále perspektivu,“ uvedla Petra Štefková, ředitelka společnosti Vítkovické slévárny. „Máme jedinečné know-how, vysoce kvalitní produkty, dobré postavení na trzích a zkušený tým lidí. Chceme si udržet obchodní partnery i zaměstnance,“ doplnil jednatel společnosti Josef Ihnát.

Vedení firmy zvažovalo různé možnosti řešení složité ekonomické situace podniku a došlo k závěru, že nejvyšší uspokojení pro věřitele bude představovat reorganizace. V minulých dnech firma využila ochranný režim v podobě moratoria vyhlášeného soudem 2. listopadu a získala podporu věřitelů pro připravený Reorganizační plán. Pro jeho přijetí hlasovali všichni zajištění věřitelé a potřebná nadpoloviční většina nezajištěných věřitelů podle výše jejich pohledávek. Společnost v insolvenčním návrhu doplněném o návrh na povolení reorganizace uvádí, že eviduje závazky ve výši téměř 732 milionů korun, přičemž největšími věřiteli jsou banky.

„Reorganizační plán je postaven na kombinaci zachování provozu restrukturalizované divize slévárny válců, vstupu investora a rozprodeje majetku divize slévárny odlitků, která již ukončila výrobu. Naším cílem je zachovat výrobní činnost a úspěšně provést ozdravný proces, po kterém se podnik bude moci dále rozvíjet,“ uvedl Ladislav Musil, krizový manažer a jednatel společnosti Vítkovické slévárny.

Vítkovické slévárny patří k nejvýznamnějším slévárenským společnostem a výrobcům válců ve střední a východní Evropě. V návaznosti na provedení provozní restrukturalizace může být podnik perspektivní investiční příležitostí. Vedení firmy jedná se zájemci jak z České republiky, tak ze zahraničí.

Vítkovické slévárny, spol. s r.o. jsou tradičním výrobcem válců pro válcování kovů za tepla, do nedávna také výrobcem tvarových odlitků z ocelí, litin a slitin mědi. Jako jediný český výrobce disponují technologií odstředivého lití válců. Roční výroba se pohybuje kolem 6 000 tun válců. Vítkovické slévárny vznikly v roce 1994 vyčleněním slévárny barevných kovů a později slévárny válců z průmyslového koncernu VÍTKOVICE, a.s. při restrukturalizaci. Firmu vlastní fyzická osoba prostřednictvím společnosti IC TRADE. Vítkovické slévárny zaměstnávaly v posledních letech kolem 300 lidí, aktuálně po ukončení ztrátové výroby odlitků se jejich počet snížil na 180.

Články autora Jana Dronská

Nejnovější články

Trendy
Vyladěný event jako vizitka vaší společnosti

Odborné eventy jsou bezpochyby nezbytné pro další rozvoj,...

Nechcete celou akci strávit v uzavřených prostorách velkého konferenčního...

Dobré jídlo a pití nesmí chybět na žádném...

Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodný program. Resort disponuje...

Největší doména resortu? Jednoznačně 27 jamkové profesionální golfové...

Fantazii se ale meze nekladou. „Pro jednu z firem...

Expertní pohled
Využijte potenciál firemních vozů naplno

Proč si pořídit monitoring vozidel? Čím může usnadnit...

Kniha jízd nebo sledování aktuální polohy jsou základní...

Jde o tzv. Vysvědčení řidiče. Jedná se o pravidelné hodnocení jízdních...

Expertní pohled
Pokles cen drahých kovů, je současná rally u konce s dechem?

Ceny zlata se vyšplhaly na rekordních 2 449,95...

Přes neuspokojivá data o růstu cenové hladiny v...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Méně papírování, více podnikání

Podle Právního elektronického systému Hospodářské komory stát v současnosti...

Hospodářská komora také provedla kvalifikované odhady. Podle propočtů...

Aktuality
Podnikatelé se chtějí podílet na financování strategických investic

„Nepodceňujme a važme si toho, že tu máme...

Prezident Svazu průmyslu Jan Rafaj je přesvědčen, že...

Aktuality
Naplňuje mě energií, když vidím, s čím se podnikatelé vyrovnají

Loni po svém zvolení jste v rozhovoru pro časopis...

Vedle nedostatku pracovních sil trápí podnikatele rovněž vysoké...

Vedle státu digitalizuje i Hospodářská komora, na jaké novinky se...