Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Z minulého týdne lze získat dvě důležité informace. Zaprvé, americký dolar je mezi investory opět bezpečným přístavem. Švýcarský frank a japonský jen si vedly lépe, i když v mnohem menší míře. Za druhé, komodity rostly v čele s energiemi, stejně jako měny zemí vyvážejících komodity (samozřejmě s výjimkou rublu). Norská koruna prudce vzrostla vůči téměř všem ostatním měnám světa. Měnové trhy nyní bude ovlivňovat vývoj z Ukrajiny a Ruska, ale také reakce světových centrálních bank na krizi, která pravděpodobně zvýší inflační tlaky a zároveň přidá ekonomická rizika, zejména v Evropě. Výhled je přitom velmi nejistý.
Jak si stojí česká měna? Ruská invaze na Ukrajinu vedla k tlaku na pokles regionálních měn včetně koruny, která vůči euru oslabila o 1,7 %. V nejslabším bodě (pátek) koruna klesla na nejslabší úroveň v letošním roce, přičemž kurz EUR/CZK vyskočil nad klíčovou úroveň 25,0. Koruna zakončila týden s menšími ztrátami než její hlavní regionální protějšky, polský zlotý a maďarský forint, což může být důsledkem mírně odlišných rizikových profilů jednotlivých měn i rétoriky ČNB naznačující, že banka situaci na trzích sleduje a může svými nástroji přispět k jejímu návratu do normálu. V prohlášení po zasedání bankovní rady ČNB uvedla, že je připravena kdykoli reagovat na nadměrné výkyvy kurzu koruny a že má dostatečné devizové rezervy. Tyto rezervy ve výši 175 mld. dolarů (~11 měsíců dovozu) jsou i v nominálním vyjádření jedny z největších ve střední a východní Evropě a jsou více než dostatečné na to, aby udržely tlak na korunu, pokud to banka bude považovat za nutné. Zmínky o omezených obchodních vztazích mezi Českem a Ukrajinou či Ruskem a krátkodobém inflačním efektu situace dále posilují argumentaci ve prospěch podpory koruny, pokud si to situace vyžádá.
Oslabování koruny pokračuje, protože další přísné sankce vůči Rusku ovlivňují trh. Tlak na měnu může přetrvat, pokud nedojde k mírovému řešení v nejbližší době, a může se zvýšit, pokud dojde k další eskalaci. Přesto se zdá pravděpodobné, že bychom se dočkali intervence ze strany ČNB, pokud by měna příliš oslabila.