Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Ruská invaze na Ukrajinu vytvořila tlak na pokles české koruny a smazala tak její několikaměsíční posilování. Ztráty měny byly nicméně omezenější než u většiny jejích regionálních protějšků a koruna se od té doby nadále zotavuje. Domnívám se, že tento vývoj bude pokračovat i v následujících čtvrtletích, přičemž vysoké úrokové sazby a solidní fundamenty umožní měně dále posilovat.
Aktuální výhled ČNB pro inflaci se zhoršil, protože banka nyní očekává, že inflace „zůstane velmi vysoká i po zbytek letošního roku“. Růst by měl být zhruba poloviční oproti dříve odhadovaným 3 %. Ve světle ruské invaze na Ukrajinu odhaduji, že centrální banka může být v krátkodobém horizontu ochotnější dále zvýšit úrokové sazby a udržet je na zvýšené úrovni o něco déle, než jsme dříve předpokládali. Vzhledem k tomu, že banka na svém březnovém zasedání nevedla rozsáhlou diskuzi ohledně devizových intervencí, se zdá, že hlavním nástrojem politiky boje proti inflaci budou úrokové sazby. Přesto předpokládáme jen omezené pohyby, možná jedno nebo dvě zvýšení.
Agresivita výše uvedeného zvyšování sazeb byla z velké části důsledkem narůstajících inflačních tlaků. Celková míra inflace se v březnu zvýšila na 12,7 %, což bylo nad očekávání a výrazně nad horní hranicí inflačního cíle ČNB (2 %±1 p.b.), a znamenala tak nejvyšší nárůst spotřebitelských cen od května 1998. Důležitější je, že jádrová inflace se dále zvýšila na 11,4 %, což je nejvyšší úroveň v historii. Po většinu uplynulých dvanácti měsíců a zejména v poslední době ukazatele růstu cen v České republice výrazně rostly.
Zvyšování úrokových sazeb bude pravděpodobně představovat výzvu pro hospodářský růst země. Vzhledem k tomu by další vyplácení prostředků EU z programu obnovy mělo podpořit další růst investic. ČR zatím obdržela první tranši dotací ve výši 915 milionů EUR, což odpovídá 13% přídělu pro zemi. Růst by měl podpořit také napjatý domácí trh práce. Zatímco klíčová podpůrná opatření pro pracovníky vypršela s obnovením ekonomiky, míra nezaměstnanosti v zemi zůstala v únoru podle měření Eurostatu nízká a činila 2,4 %, což je o 0,8 p.b. méně než ve stejném období loňského roku a mírně nad úrovní před pandemií.
V následujících čtvrtletích nadále očekáváme posilování české koruny. Měna již obnovila své ztráty od ruské invaze na Ukrajinu a je méně citlivá na riziko než některé její protějšky. Očekávaná deeskalace by měla korunu podpořit. Kromě toho, že se země může pochlubit pravděpodobně nejlepšími makroekonomickými fundamenty v regionu, má také jedny z nejvyšších úrokových sazeb v porovnání se svými vrstevníky, což by mělo být pro investory dobrou nabídkou. S ohledem na to se domníváme, že zisky koruny mohou být o něco méně výrazné než u některých jejích regionálních protějšků, protože ČNB ukončuje svůj cyklus zvyšování sazeb a v příštích měsících, možná až koncem roku 2022, může začít některá zvýšení rušit.