Pondělí 15. července 2024
ikona hodiny13. 4. 2022 07:29

Válka oslabuje euro, rostoucí sazby v USA podporují dolar

Jak si stojí světové ekonomiky ukazuje, do značné míry, pozice jejich měn. Jaká je současná situace naznačuje pohled analytika Ebury.

Roman Ziruk autor

analytik společnosti Ebury

Foto: Shutterstock.com Jak si stojí hlavní světové měny Foto: Shutterstock.com

Euro nepříznivě zakončilo týden kvůli obavám, že válka na Ukrajině v dohledné době neskončí, a také kvůli nervozitě z francouzských prezidentských voleb. Masakr na trhu amerických dluhopisů pokračuje, výnosy desetiletých státních dluhopisů vzrostly v průběhu týdne o ohromujících 30 bazických bodů a dolar reagoval očekávaným způsobem, když překonal všechny hlavní světové měny, s výjimkou několika volatilních měn. Rubl je nyní výše než před zahájením ruské invaze, ale je extrémně nelikvidní a tržní kotace stále více ztrácejí smysl. Čínský jüan se ukazuje jako skála stability na rozbouřeném měnovém moři. Měna na obchodně vážené bázi stoupá navzdory zpomalení čínské ekonomiky i covidové situaci.

Zasedání ECB tento týden se rýsuje jako kritické. Konflikt mezi jestřáby a holubicemi, který jsme již delší dobu předpovídali, propukl, jak jasně vyplývá ze zápisu z předchozího zasedání. Očekáváme, že čtvrteční zasedání centrální banky bude brát v potaz nepříznivé zprávy o inflaci. Údaje o březnové inflaci budou dnes zveřejněny ve Velké Británii, včera přišla čísla i ze Spojených států. Mimochodem, pro libru to je nezvykle rušný týden, protože v úterý byly zveřejněny také únorové zprávy o zaměstnanosti.

A jak si stojí měny, které nás zajímají?

CZK

Česká koruna skončila minulý týden vůči euru o něco níže. Sentiment vůči Evropě nebyl nijak zvlášť dobrý a rostoucí americké dlouhodobé výnosy napětí ještě více zvýšily. Očekávané zvyšování sazeb v druhé polovině týdne korunu zřejmě podpořilo.

Dnes zveřejněné údaje o březnové inflaci ukázaly zvýšení růstu cen na 12,7 % z únorových 11,1 %. Tento údaj byl vyšší, než očekával konsenzus (12,4 %), a vykázal nejvýraznější růst cen od května 1998. Inflační dynamika byla ještě silnější, než naznačoval celkový údaj, protože ceny meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Přestože výrazný březnový růst cen v důsledku války na Ukrajině je rozšířený, údaje mohou vyvolat další tlak na ČNB, aby dále zvýšila sazby. Zdá se, že trh s tím souhlasí, když se po zveřejnění inflace přecenily sazby.

EUR

První kolo francouzských prezidentských voleb bylo pro euro mírně pozitivní, protože Macron zřejmě půjde do druhého kola proti Le Penové v mírně silnější pozici, než se očekávalo. Další pozitivní zprávou pro euro byly sborové jestřábí výroky členů ECB a také několik jízlivých poznámek v zápisu z březnového zasedání o téměř neuvěřitelně optimistických inflačních prognózách, které očekávají návrat k cílové inflaci do roku 2023.

Zdá se, že ani jedno z toho nemělo na trh zásadnější vliv, a pozornost nyní směřuje k zasedání ECB tento týden. Domníváme se, že i mírná změna tónu dosud holubičí Lagardeové by mohla mít na společnou měnu nepřiměřeně pozitivní vliv.

USD

Zápis ze zasedání Federálního rezervního systému odhalil agresivní plán na ukončení obrovské držby státních a hypotečních dluhopisů Fedu. Trhy nadále zvyšovaly očekávání ohledně zvyšování sazeb Fedu a nyní očekávají, že někdy v první polovině roku 2023 budou sazby nad 3 %.

Bude obtížné stanovit cenu ještě více jestřábího postoje Fedu, aniž by ECB alespoň trochu snížila náskok, což nás vede k názoru, že euro by se mohlo brzy odrazit ode dna, zejména pokud, jak očekáváme, Macron za dva týdny vyhraje druhé kolo francouzských prezidentských voleb.

Nejnovější články

Aktuality
Originalita v kultuře: Symfonie zednářů, Mozart i Ellington

Každý zná osm tónů stupnice, ale jen genius...

Téma LVHF 2024 se odráží i v programu...

Na svůj osobní seznam výjimečných zážitků 2024 si...

Hudba a zednářství mají silné pouto. Jak silné...

Aktuality
Průzkum v Českém Švýcarsku: Národní park je dobrý soused

„Jsou to dva roky, co Národní park České...

„Jak ukazuje hned několik výsledků z reprezentativního šetření,...

Z dotazování vyplynulo, že většina obyvatel obcí národního...

Aktuality
Jak vypadá zaměstnavatel snů podle Čechů?

Pro někoho to může být samozřejmost, ale výplata...

Samotné peníze, ať už jakkoli vysoké, ale nestačí....

Ve vlastním zájmu zaměstnavatelů by mělo rozhodně být...

Role skvělého zaměstnavatele ale tímto nekončí. 87 %...

Pátým pilířem super zaměstnavatele je péče o firemní...

Nejnovější Expertní pohled

Analýzy
Firmy se na nový zákon o kyberbezpečnosti příliš nechystají

Průzkumu se od letošního února do dubna zúčastnilo...

Průzkum také ukázal, že IT experti odpovědní za...

Průzkum se dále zaměřil na rozpočet společností pro...

Pouze 41 % dotázaných firem plánuje využít možnost...

Cestovní ruch
Základní tipy pro kyberbezpečnost na cestách

Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem...

Nejdůležitějším bodem v ochraně proti kybernetickým útokům je „záplatovat“...

Připojení k veřejné Wi-Fi s sebou nese rizika, zejména...

Analýzy
Průzkum CBRE: Věřitelé v Evropě jsou otevřeni podnikání

„Celkem 63 % respondentů předpokládá zvýšení úvěrové aktivity....

Průmyslové nemovitosti a projekty nájemního bydlení jsou nejvíce...

Dvě třetiny dotázaných předpokládají, že požadavky na poskytování...