Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny13. 4. 2022 07:29

Válka oslabuje euro, rostoucí sazby v USA podporují dolar

Jak si stojí světové ekonomiky ukazuje, do značné míry, pozice jejich měn. Jaká je současná situace naznačuje pohled analytika Ebury.

Roman Ziruk autor

analytik společnosti Ebury

Foto: Shutterstock.com Jak si stojí hlavní světové měny Foto: Shutterstock.com

Euro nepříznivě zakončilo týden kvůli obavám, že válka na Ukrajině v dohledné době neskončí, a také kvůli nervozitě z francouzských prezidentských voleb. Masakr na trhu amerických dluhopisů pokračuje, výnosy desetiletých státních dluhopisů vzrostly v průběhu týdne o ohromujících 30 bazických bodů a dolar reagoval očekávaným způsobem, když překonal všechny hlavní světové měny, s výjimkou několika volatilních měn. Rubl je nyní výše než před zahájením ruské invaze, ale je extrémně nelikvidní a tržní kotace stále více ztrácejí smysl. Čínský jüan se ukazuje jako skála stability na rozbouřeném měnovém moři. Měna na obchodně vážené bázi stoupá navzdory zpomalení čínské ekonomiky i covidové situaci.

Zasedání ECB tento týden se rýsuje jako kritické. Konflikt mezi jestřáby a holubicemi, který jsme již delší dobu předpovídali, propukl, jak jasně vyplývá ze zápisu z předchozího zasedání. Očekáváme, že čtvrteční zasedání centrální banky bude brát v potaz nepříznivé zprávy o inflaci. Údaje o březnové inflaci budou dnes zveřejněny ve Velké Británii, včera přišla čísla i ze Spojených států. Mimochodem, pro libru to je nezvykle rušný týden, protože v úterý byly zveřejněny také únorové zprávy o zaměstnanosti.

A jak si stojí měny, které nás zajímají?

CZK

Česká koruna skončila minulý týden vůči euru o něco níže. Sentiment vůči Evropě nebyl nijak zvlášť dobrý a rostoucí americké dlouhodobé výnosy napětí ještě více zvýšily. Očekávané zvyšování sazeb v druhé polovině týdne korunu zřejmě podpořilo.

Dnes zveřejněné údaje o březnové inflaci ukázaly zvýšení růstu cen na 12,7 % z únorových 11,1 %. Tento údaj byl vyšší, než očekával konsenzus (12,4 %), a vykázal nejvýraznější růst cen od května 1998. Inflační dynamika byla ještě silnější, než naznačoval celkový údaj, protože ceny meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Přestože výrazný březnový růst cen v důsledku války na Ukrajině je rozšířený, údaje mohou vyvolat další tlak na ČNB, aby dále zvýšila sazby. Zdá se, že trh s tím souhlasí, když se po zveřejnění inflace přecenily sazby.

EUR

První kolo francouzských prezidentských voleb bylo pro euro mírně pozitivní, protože Macron zřejmě půjde do druhého kola proti Le Penové v mírně silnější pozici, než se očekávalo. Další pozitivní zprávou pro euro byly sborové jestřábí výroky členů ECB a také několik jízlivých poznámek v zápisu z březnového zasedání o téměř neuvěřitelně optimistických inflačních prognózách, které očekávají návrat k cílové inflaci do roku 2023.

Zdá se, že ani jedno z toho nemělo na trh zásadnější vliv, a pozornost nyní směřuje k zasedání ECB tento týden. Domníváme se, že i mírná změna tónu dosud holubičí Lagardeové by mohla mít na společnou měnu nepřiměřeně pozitivní vliv.

USD

Zápis ze zasedání Federálního rezervního systému odhalil agresivní plán na ukončení obrovské držby státních a hypotečních dluhopisů Fedu. Trhy nadále zvyšovaly očekávání ohledně zvyšování sazeb Fedu a nyní očekávají, že někdy v první polovině roku 2023 budou sazby nad 3 %.

Bude obtížné stanovit cenu ještě více jestřábího postoje Fedu, aniž by ECB alespoň trochu snížila náskok, což nás vede k názoru, že euro by se mohlo brzy odrazit ode dna, zejména pokud, jak očekáváme, Macron za dva týdny vyhraje druhé kolo francouzských prezidentských voleb.

Nejnovější články

Názory
Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší...

Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových...

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Trendy
Český startup krmí firmám AI modely kvalitními daty

„Poslední investici jsme získali v roce 2019 a...

Zakladatelé společnosti Jan Čurn a Jakub Balada se...

„Chceme Apify dostat k většímu množství vývojářů a...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Firemní benefity v roce 2024: Včerejšek neplatí!

Ke změně náhledu dochází po téměř 30 letech...

Zatímco výše prvních dvou se bude každoročně měnit,...

V této oblasti se nově zavádí pojem daňově...

Zaměstnavatel má tři možnosti, jak svým zaměstnancům přispívat...

„Na straně zaměstnavatele je příspěvek na stravování v...

„Právě tato oblast budí největší vášně a je...

„Všechno plnění je potřeba načítat průběžně na mzdovém...

„Pokud jde o zaměstnavatele a třeba výše uváděný...

Expertní pohled
OSINT: Klíč k ochraně před hackery!

Může přinášet cenné informace i chránit organizace před...

„Největší výhody využití těchto technik vidím v odhalování...

Expertní pohled
Trendy v grafickém designu: Animace, gradienty a samozřejmě AI

Rok 2023 se ukázal být rokem dynamických změn...

Experimentální typografie V roce 2023 jsme byli svědky...