Čtvrtek 18. dubna 2024
ikona hodiny4. 3. 2022 10:34

Podnikatelé se potýkají s odlivem ukrajinských zaměstnanců

Současný válečný konflikt na Ukrajině bude mít nesporný humanitární i ekonomický dopad na Evropu. Čeští zaměstnavatelé se aktuálně potýkají s odlivem kvalifikovaných ukrajinských zaměstnanců. Z bleskového šetření Hospodářské komory vyplynulo, že odchody ukrajinských mužů zasáhly 56 % respondentů zaměstnávajících Ukrajince. Čeští podnikatelé také velmi rychle zmobilizovali materiální i další humanitární pomoc pro Ukrajince, kteří před válkou prchají do ČR.

Miroslav Beneš Miroslav Beneš autor

Absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (obor Žurnalistika) pracoval od roku 2013 ve zpravodajství České televize. Zde se jako redaktor věnoval převážně ekonomickým tématům, burzovnímu zprávám a tvorbě příspěvků pro pořady Ekonomika ČT24, Byznys ČT24 nebo Události. Od roku 2017 pracuje v Hospodářské komoře, kde se podílí na tvorbě mediální komunikace této instituce. Vedle tvorby tiskových zpráv a organizace tiskových konferencí spolupracuje na obsahu časopisu Komora a je autorem týdenních Newsletterů Hospodářské komory.

Foto: Shutterstock.com Továrnám chybějí ukrajinští zaměstnanci Foto: Shutterstock.com

„Ukrajinci pracující v tuzemských firmách v současné době dostávají povolávací rozkazy nebo jedou naproti svým rodinám na ukrajinské hranice. Týká se to zaměstnavatelů ze stavebnictví, strojírenství a služeb. To pro české firmy může mít krátkodobě negativní dopady, přesto svým zaměstnancům vycházejí vstříc, pokud se rozhodnou do vlasti odcestovat. Je teď na nás podnikatelích i státu, abychom v ČR již žijícím Ukrajincům i těm, kteří přicestují z válečné oblasti, poskytli odpovídající a důstojné podmínky,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Komora upozorňuje na to, že po odlivu části ukrajinských zaměstnanců je třeba výrazně usnadnit a urychlit nábor zaměstnanců z ostatních států, které jsou zapojeny do Programu kvalifikovaný zaměstnanec. „Jakkoliv bude řada zaměstnavatelů svá místa Ukrajincům držet, bylo by žádoucí jejich absenci alespoň krátkodobě překlenout kvalifikovanými zaměstnanci z dalších států. V komorovém šetření projevují zaměstnavatelé největší zájem o pracovníky z Mongolska, Moldavska nebo Kazachstánu,“ dodává viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský, který zároveň apeluje, aby vláda usnadnila vyřizování pracovních víz pro cizince tak, aby se nemuseli při jejich získávání vracet do domovské země.

Podnikatelská pomoc Ukrajině

Ukrajinským občanům přímo v jejich vlasti nebo v ČR pomáhají české firmy, ať už se jedná o humanitární podporu v peněžní, materiální nebo i jiné formě. Velké obchodní řetězce kromě potravinových sbírek podpoří své pracovníky z Ukrajiny např. pomocí zachování části mzdy po dobu jejich nepřítomnosti. „Všechny hlavní obchodní řetězce a další významné obchody vyplatí minimálně 50 % mzdy všem zaměstnancům z Ukrajiny po dobu tří měsíců v případě, že budou muset z důvodu válečného konfliktu plnit svou brannou povinnost a přerušit práci v ČR. Chtějí tak zabránit tomu, aby byly jejich rodiny vystaveny další těžké životní situaci kvůli nedostatku finančních prostředků,“ říká viceprezient Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Asociace hotelů a restaurací oslovila všechny své členy s možností nabídnout část jejich ubytovacích kapacit pro rodiny prchající z války na Ukrajině. Členové k dnešnímu ránu nabídli více než 3 500 lůžek zdarma. Tyto nabídky jsou pravidelně aktualizovány v seznamu, který asociace předala Správě uprchlických zařízení ministerstva vnitra. „Přes těžkou ekonomickou situaci, ve které se provozovatelé hotelů a restaurací po dvou letech pandemie covidu-19 nacházejí, jsou všichni ochotni pomoci a přispět rodinám, které utíkají před válkou. Za tuto nezištnou pomoc jim jménem Hospodářské komory a Asociace hotelů a restaurací děkujeme,“ dodává prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Pomoc Ukrajině v oblasti zbrojního průmyslu koordinuje už od minulého týdne také český obranný průmysl. „Firmy z obranného průmyslu sdružené v Hospodářské komoře jsou připraveny maximálně zajistit potřeby české vlády, začít vyrábět na maximální výkon a mobilizovat nové zdroje a schopnosti. Nutnost rychlé podpory Ukrajiny ze strany vlády ČR také podtrhuje nezbytnost změn legislativy tak, aby byl například umožněn prodej na mezivládní úrovni,“ říká Lubomír Kovařík, předseda Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory, který zároveň poděkoval tuzemským firmám, které Ukrajině poskytly darem vojenský materiál.

Články autora Miroslav Beneš

Nejnovější články

Trendy
Timber Praha – první udržitelná dřevostavba bytových domů v Praze

Domy komorního charakteru Timber Praha obsahují 62 jednotek...

Arcus City – v blízkosti přírody, na dosah...

Expertní pohled
Fulfillment: Revoluce v logistice

Fulfillment není jen proces doručování zboží, je to...

Majitelé e‑shopu se nemusejí starat o kapacitu skladových...

Nicméně vize značky LOG4U sahá daleko za pouhé...

Společnost Geek+ přinese špičkové mobilní roboty pro přepravu...

Trendy
Perfektní klima pro elektrické vozy

Všude tam, kde jsou kladeny vysoké požadavky na výkon,...

HVH topení přeměňuje stejnosměrný elektrický proud na teplo...

Pokud máte benzinové nebo naftové auto, je pro...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...