Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny24. 3. 2022 11:49

Český průmysl pomůže ukrajinským uprchlíkům

Ministerstvo průmyslu a obchodu založilo pracovní skupinu, jejímž cílem je lépe reagovat na dopady války na Ukrajině na český průmysl a připravit se na budoucí vývoj. Agentura CzechInvest také spouští platformu Jobs4UA.cz, kterou mohou využívat prověření zaměstnavatelé a zájemci o práci nejen z řad ukrajinských uprchlíků.

Vojtěch Srnka autor

MPO

Foto: Shutterstock.com Pracovní skupina reaguje na válečný konflikt Foto: Shutterstock.com

„Tato tragédie, která je důsledkem ruské agrese, přináší velké výzvy pro český průmysl, jejichž dlouhodobé dopady nyní ani nedokážeme zcela odhadnout. Nově vzniklá pracovní skupina nám ale pomůže reagovat nejen na tyto výzvy, ale i na další vývoj,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Prvního setkání pracovní skupiny nazvané Český průmysl a Ukrajina se zúčastnili náměstci MPO a zástupci Svazu průmyslu ČR, Hospodářské komory a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.

Skupina nadefinuje oblasti a sektory, které jsou relevantní pro česko-ukrajinskou hospodářskou spolupráci a navrhne také konkrétní opatření a roli státu v čele s MPO a jeho podřízených organizací. „Diskutovat se bude také o možnostech zapojení existujících národních i evropských zdrojů či tvorbě nových podpůrných nástrojů a opatření ze strany státu na podporu českého průmyslu, aby dokázal lépe čelit důsledkům ruské agrese proti Ukrajině,“ dodává náměstkyně pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková, která skupinu vede.

Platforma pro zaměstnavatele i uprchlíky

České firmy dlouhodobě projevují zájem o pracovníky ze třetích zemí. S tím má pomoci platforma Jobs4UA.cz, kterou vytvořila agentura CzechInvest. Ta bude k dispozici pro prověřené české zaměstnavatele hledající zaměstnance, a ukrajinští pracovníci na této stránce mohou reagovat na nabídky práce. Platforma je také součástí webu nasiukrajinci.cz, který provozuje Ministerstvo vnitra.

V současné době je zde přes sto padesát nabídek práce a přibývají další. K dispozici je i v ukrajinštině a umožňuje jednoduše filtrovat nabídky práce podle kategorie a kraje. Nabídku zaměstnání mohou inzerenti pouze klienti agentury CzechInvest nebo členové partnerských organizací, jakými jsou Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv, Asociace hotelů a restaurací, Potravinářská komora a Asociace soukromých zemědělců.

Ověření toho, zda jsou firmy členem některé z uvedených organizací, probíhá na základě zadání IČ při vkládání inzerátu. „Všechny uvedené partnerské organizace spolupracují s velkým množstvím firem, které nabízejí spolehlivé pracovní nabídky. Nechceme suplovat úřady práce, spíše ulevit jejich náporu v následujících dnech. Zároveň pracujeme na tom, aby byly hlavní portály, nabízející ukrajinským uprchlíkům pomoc, vzájemně provázané, a nedocházelo tak k jejich tříštění,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest Patrik Reichl.

Články autora Vojtěch Srnka

Nejnovější články

Názory
Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší...

Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových...

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Trendy
Český startup krmí firmám AI modely kvalitními daty

„Poslední investici jsme získali v roce 2019 a...

Zakladatelé společnosti Jan Čurn a Jakub Balada se...

„Chceme Apify dostat k většímu množství vývojářů a...

Nejnovější Aktuality

Analýzy
České nábytkářství oslabuje, ale ne dramaticky

„Již několik let panují v globální ekonomice jisté propady,...

„Pokles na 51,45 mld. Kč je stále velmi...

Špatná podle Tomáše Lukeše není ani spotřeba nábytku...

Suma za import nábytku v roce 2023 dosáhla 28,18...

Za vyloženě pozitivní trend AČN považuje růst podílu...

Český nábytek podle Čudky vyniká invencí i kvalitou....

Aktuality
Ocenění Nábytek roku 2024 ovládla kancelářská soustava

Vítězná kolekce je dílem designerů Aleše Bartáka, Michaela...

Ocenění Nábytek roku uděluje Asociace českých nábytkářů (AČN)...

Pohled z praxe
Výroba elektřiny z OZE významně vzroste, síť není připravena

Možnosti vývoje energetiky v Česku analyzovala firma v...

Martin Durčák, předseda představenstva firmy ČEPS, která zajišťuje...