×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pondělí 25. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny1. 4. 2022 06:52

Největší nárůst vývozu zaznamenala firma Rieter CZ

Exportérem roku se stala automobilka Škoda Auto

Vítězem 27. ročníku soutěže Exportér roku vyhlašované Hospodářskou komorou ČR, hodnotící nejúspěšnější vývozce za rok 2020, se stala automobilka Škoda Auto. V kategorii zohledňující nárůst exportu zvítězil výrobce strojů na předení Rieter CZ.

Miroslav Beneš Miroslav Beneš autor

Absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (obor Žurnalistika) pracoval od roku 2013 ve zpravodajství České televize. Zde se jako redaktor věnoval převážně ekonomickým tématům, burzovnímu zprávám a tvorbě příspěvků pro pořady Ekonomika ČT24, Byznys ČT24 nebo Události. Od roku 2017 pracuje v Hospodářské komoře, kde se podílí na tvorbě mediální komunikace této instituce. Vedle tvorby tiskových zpráv a organizace tiskových konferencí spolupracuje na obsahu časopisu Komora a je autorem týdenních Newsletterů Hospodářské komory.

Foto: Shutterstock.com Komora ocenila exportéry roku Foto: Shutterstock.com

Zástupci firem byli oceněni v pražském Černínském paláci za účasti předsedy Senátu Miloše Vystrčila, ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely, ministra dopravy Martina Kupky, náměstka ministra dopravy Tomáše Vrbíka, náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapy, náměstka ministra zemědělství Jiřího Šíra a náměstka ministryně obrany Daniela Blažkovce.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto vyvezla v roce 2020 produkty v hodnotě 384 mld. Kč. Druhou příčku obsadil výrobce elektroniky Foxconn CZ Group s objemem exportu přes 148 mld. Kč, třetím největším exportérem je koncern Agrofert sdružující více než 250 podniků, který exportoval zboží za 91,4 mld. Kč.

Exportér roku se vyhlašuje v celkem šesti kategoriích. Vítěz kategorie podle meziročního nárůstu exportu, společnost Rieter CZ, dokázala meziročně zvýšit vývoz o více než 38 %. Podnik se sídlem v Ústí nad Orlicí je součástí švýcarského koncernu Rieter. Zabývá se vývojem, výrobou, montážemi, servisními činnostmi v oblasti strojů pro předení a dodávkami náhradních dílů pro tyto stroje. Rieter CZ zároveň ovládl kategorii pro nejlepší exportéry v kategorii vyhlašované společností Dun & Bradstreet.

Na druhém místě v nárůstu exportu skončil výrobce obráběcích strojů ŠMT z Plzně. Export podniku se v porovnání s předchozím rokem zvýšil skoro o 34 %. Třetí příčku v této kategorii obsadila Česká zbrojovka s 26% nárůstem vývozu.

Vítězem kategorie středních exportérů s objemem vývozu v rozmezí 100 až 500 milionů Kč se stala společnost IMCoPharma. Farmaceutická firma zaznamenala meziroční růst exportu o 29,8 %.

Cenu pro exportéra, který vyvezl v roce 2020 své výrobky a služby do největšího počtu zemí, získal podnik CommScope Czech Republic, který exportoval celkem na 117 zahraničních trhů. CommScope se zabývá výrobou zařízení pro digitální komunikaci.

V Kategorii nejlepších exportních projektů podpořených státem vyhlašovaných Českou exportní bankou a společností EGAP zvítězil výrobce pekařských pecí Kornfeil a výrobce ocelových dílů pro průmysl nebo zdravotnictví – Kovárna VIVA.

Kompletní výsledky soutěže Exportér roku

Zobrazit

„Díky kvalitním českým výrobkům je naše země známá na trzích po celém světě. Dnešní vyhlášení výsledků soutěže je proto nejen oceněním českých exportérů, ale zejména jejich přínosu pro celou ekonomiku. Letošní ročník je navíc v mnohém specifický. Zejména s ohledem na dopady pandemie koronaviru a probíhající konflikt na Ukrajině je pro tuzemské vývozce jejich byznys komplikovanější. Je proto i úkolem Hospodářské komory exportérům pomáhat, mimo jiné hledáním nových trhů,“ řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Vyhlášení nejlepších exportérů za rok 2020 se kvůli covidovým omezením přesunulo z loňského prosince na jaro letošního roku (Hospodářská komora vítěze zpravidla vyhlašuje rok zpětně).

Hospodářská komora letošní 27. ročník Exportéra roku uspořádala tradičně se Středním podnikatelským stavem a také s Asociací pro podporu podnikání. Partnery soutěžních kategorií jsou společnost Dun & Bradstreet, Česká exportní banka a EGAP.

Články autora Miroslav Beneš

Nejnovější články

Aktuality
Do Prahy míří investiční hvězdy

K hlavním zahraničním hvězdám patří americký investor a...

Adam Kočík i Přemysl Rubeš doplní v panelových...

Expertní pohled
Kdo jsou Granfluencers a co od nich čekat?

Marketéři a média poslední roky píší primárně o...

Podle článku v CNN Business se začínají z...

Problém většiny briefů značek pro digitální kampaně je,...

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč je dobré naučit se říkat NE!

To jsou všechno jistě velice důležité věci, a...

Nezařazené
Česká síť inovačních center Ynovate se rozšiřuje na Slovensko

Síť Ynovate vznikla na půdorysu dřívější spolupráce agentur...

„Propojujeme firmy s experty z celé České republiky....

„Žilinský kraj je historicky regionem inovativních a odvážných...

Nezařazené
Česku bez vize hrozí totální kolaps

Prvním krokem k budoucnosti je podle Zdeňka Zajíčka...

„Musíme vykročit z bludného kruhu, jinak skutečně zůstaneme...