Úterý 25. června 2024
ikona hodiny7. 4. 2022 16:12

Závislost na Rusku snižuje rating Německu

Poradenská společnost Dun & Bradstreet, snížila rating Německu v kategorii nejnižšího rizika návratnosti investice z DB2b na DB2d se zhoršujícím se výhledem. Analýza Dun & Bradstreet upozorňuje na vysokou závislost Německa na dodávkách energií z Ruska, vysoké ceny komodit, přerušené dodavatelsko-odběratelské řetězce nebo geopolitická rizika. Německo však, i přes smíšený ekonomický výhled, zůstává zemí s jedním z nejnižších rizik mezi hodnocenými 132 zeměmi.

Petra Štěpánová autor

Bisnode

Foto: Shutterstock.com Rating Německa klesl Foto: Shutterstock.com

Ochromujícím evropským ekonomickým problémům v souvislosti s rusko-ukrajinskou krizí čelí také Německo z důvodu své závislosti na ruských energetických dodávkách. Budoucí vyhlídky vypadají stále více nejistěji kvůli problémům s energetickou bezpečností, vysokým cenám komodit, přerušeným dodavatelským řetězcům a rostoucím geopolitickým rizikům. Kombinace vysoké inflace a zužujícímu se potenciálu růstu by si mohla vyžádat akci ze strany ECB.

V oblasti kreditního prostředí Německa Dun & Bradstreet snížila skóre z DB3b na DB3a se zhoršujícím se výhledem. Důvodem jsou rozsáhlé sankce vůči Rusku, které vyvolaly další problémy s platbami firmám, které mají expozici v Rusku a Bělorusku. Podle databází Dun & Bradstreet má víc než 5 000 německých firem vazby na Rusko a více než 3 000 na Ukrajinu. Podle Banky pro mezinárodní vypořádání (Bank for International Settlements) měly západoevropské banky ke konci září 2021 zhruba 91 miliard dolarů pohledávek u ruských partnerů. Podle Evropské rady je EU největším investorem v Rusku. Souhrnný objem německých investic se v roce 2019 odhadoval na 311,4 miliard euro, přičemž značná část je ohrožena. To by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro bankroty v celé EU, přičemž velkou část tohoto břemene ponese Německo.

Hodnocení Dun & Bradstreet snížila Německu také v oblasti segmentu dodavatelských řetězců, který je pod tlakem z důvodu rusko-ukrajinské krize. To se týká hlavně transitu ruského plynu z Ruska do Německa přes Ukrajinu a odložení projektu Nord Stream 2 na neurčito. K tomu budou německé výrobce také trápit vysoké náklady na kontejnerovou přepravu, stejně jako vysoké pojistné za rizikové pojištění. Nedostatek polovodičů se odrazil v automobilovém průmyslu zavedením určitých omezení a pozastavením výroby. Produkční ceny za tři měsíce do ledna meziročně vzrostly o 22,7 %, protože úzká místa zvyšovala ceny mezi vstupů nebo komponent. Průmyslová výroba se v lednu vrátila do pozitivních hodnot (1,5 %), ale s ohledem na rusko-ukrajinský konflikt je možné, že v krátkodobém horizontu propadne.

Tržní prostředí bylo podle Dun & Bradstreet přehodnoceno z DB2b na DB2c se zhoršujícím se výhledem. Produkční ceny rostou nejrychlejším tempem, kolem 25 %, čímž drží ekonomiku ve finančním stresu. Rusko-ukrajinská krize, narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců, vysoké a volatilní ceny komodit jsou faktory, které drží inflaci na historických hodnotách. Nová vláda také odsouhlasila růst minimální mzdy z 9,6 euro na hodinu na 12 euro do roku 2023. Růst ekonomiky bude nižší, než se očekávalo.

Skóre politického prostředí Dun & Bradstreet snížil z DB1c na DB1d z důvodu probíhajícího konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Německo, jako leader EU a největší obchodní partner Ruska s klíčovou závislostí na této zemi, je v napjaté pozici. Musí volit mezi geopolitickými a ekonomickými zájmy. Německý postoj se s eskalací konfliktu zřejmě změní a bude pravděpodobně méně neutrální. Důsledkem bude zhoršení vzájemných vztahů a bude mít dlouhodobý vliv na Německo.

Články autora Petra Štěpánová

Nejnovější články

Analýzy
Spokojenost zaměstnanců v Česku klesá, globální trend je opačný

Výsledky průzkumu také ukázaly, že ke spokojenosti Čechům...

Průzkum, který se zaměřil na spokojenost jednotlivců s...

Striktně ekonomický aspekt práce sice zůstává pro zaměstnance...

Průzkum podtrhl i rostoucí zájem zaměstnanců o programy...

Trendy
Nelisa snižuje výdaje na online nábor až o 80 %

„Programatické inzerování umožňuje efektivnější a cílenější oslovování pasivních...

„Náš systém pro automatické nakupování inzertních prostorů a...

Pro personalisty využívání Nelisy znamená výrazné ulehčení práce...

Za dobu jejího fungování na trhu Nelisu využilo...

Aktuality
Technologické firmy v ČR ještě posílí

„V posledních dvou letech jsme v ČR zaznamenali...

„Věříme, že investice onsemi podpoří transformaci České republiky...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Jak prakticky využít potenciál AI ve výrobní firmě

Je potřeba si ale narovinu říct, kolik z...

Představme si, že máme výrobní firmu a rádi...

Pro zdárné fungování AI je nutné si uvědomit,...

Druhým praktickým příkladem využití AI je situace, ve...

Chcete-li automatizaci a umělou inteligenci ve výrobní firmě...

Pohled z praxe
Plasty se stávají strategickou komoditou

Je to celkem pochopitelné. Plasty jsou v různé podobě...

Nejen evropský plastový odpad se z části vyvážel do...

Plasty se vyrábějí z ropy, která se kvůli omezeným...

Jak úplné cirkularity dosáhnout? Samozřejmě by bylo nejlepším...

Pohled z praxe
Digitalizace HR: Trend, který mění svět podnikání

Firmy se primárně zaměřují na digitalizaci výroby a...

„Pokud personální oddělení stále využívá převážně papírové dokumenty,...

Nové technologie se v HR aktuálně využívají v rámci...