Úterý 20. února 2024
ikona hodiny20. 6. 2022 15:23

Podnikatelé hledají příležitosti v Kataru

Hospodářská komora České republiky během oficiální návštěvy Kataru členy české vlády organizuje českou účast jak na Qatar Economic Forum, tak i při jednáních na obchodní komoře v katarském hlavní městě Dauhá. Zástupci firem na třídenní podnikatelskou misi vedenou viceprezidentem Hospodářské komory Radkem Jakubským odletěli včera.

Miroslav Diro Miroslav Diro autor

HK ČR

Foto: Shutterstock.com Katar je pro české podnikatele příležitost Foto: Shutterstock.com

Během Katarského ekonomického fóra v hotelu Ritz Carlton se uskuteční mimo jiné podpis smlouvy o zamezení dvojího zdanění a ochraně investic mezi Českou republikou a Katarem. Bilaterální dohoda posílí rozvoj vzájemných obchodních styků. Podepsáno bude i memorandum o spolupráci mezi Hospodářskou komorou České republiky a Qatar Chamber of Commerce & Industry.

Při příležitosti oficiální návštěvy Kataru ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou, ministrem financí Zbyňkem Stanjurou a ministrem dopravy Martinem Kupkou Hospodářská komora České republiky organizuje také Česko-katarské podnikatelské fórum v sídle katarské obchodní komory v Dauhá. Akci, po které budou následovat obchodní jednání mezi českými katarskými podniky, zahájí ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský.

Patnáctičlennou podnikatelskou delegaci tvoří podniky působící v oblastech energetiky, námořní přepravy, lázeňství, estetické medicíny, pojišťovnictví, dále třeba dodavatelé vodárenských, důlních a průmyslových čerpadel. O účast v podnikatelské delegaci do Kataru byl ze strany podniků velký zájem, početní kvóta byla krátce po ohlášení mise zaplněna, další žádosti o účast v delegaci byla Hospodářská komora nucena zamítat.

Do podnikatelské mise se mohla u Hospodářské komory přihlásit kterákoli česká firma bez ohledu na předmět podnikání, velikost nebo region, v němž působí. Náklady spojené s organizací mise stejně jako u kterékoli jiné cesty zajišťované Hospodářskou komorou si hradí sami podnikatelé, tzn. včetně ubytování, podílejí se nákladech na místní transfery, catering, pronájem konferenčních prostor a jednacích místností.

Podnikatelská mise navazuje na misi organizovanou Hospodářskou komoru v říjnu 2019. Podnikatelská delegace doprovodila tehdejšího ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka na oficiální návštěvě Kataru a Bahrajnu. O rok později Hospodářská komora zřídila Česko-katarský smíšený hospodářský výbor zaměřený na katarské investice a zvýšení podílu českých exportérů na katarském trhu.

Katar je čtvrtým největším producentem zemního plynu na světě a největším světovým exportérem zkapalněného plynu (LNG). Celkové zásoby v Severním poli (NGF) představují 20 % světových zásob plynu a činí z Kataru po Rusku a Íránu třetí zemi s největšími zásobami zemního plynu. Země připravuje masivní expanzi domácí těžby a produkce LNG ze současných 77 mil. tun ročně na 110 mil. tun do roku 2025 a až na 127 mil. tun ročně do konce roku 2027. České firmy by se mohly v Kataru uplatnit mimo jiné subdodávkami bezešvého potrubí, armatur, ventilů, pump, kompresorů a smart měřicí a řídicí techniky a dalších souvisejících inovativních technologií.

Země je závislá na dodávkách potravin, do země se dováží zhruba 90 % potravin. Blokáda Kataru umocněná pandemií koronaviru zvýšila tlak na potravinovou soběstačnost základních potravin a otevřela prostor pro dodávky zemědělských technologií a zavádění inovativních postupů v zemědělství (např. hydroponické skleníkové pěstování zeleniny). Zemědělská produkce se v Kataru za posledních pět let zdvojnásobila.

Země pokračuje v masivních investicích do veřejného zdravotnictví, rozšiřuje lůžkové kapacity státních nemocnic. Do roku 2033 chce rozšířit kapacity na 5 700 nemocničních lůžek. Pro české dodavatele představuje katarský zdravotnický sektor velký potenciál. Uplatnit se mohou zejména v dodávkách zdravotnické techniky, zdravotnických materiálů a některých léků.

Katar je nejbohatší zemí podle HDP na obyvatele na světě a nejrychleji rostoucí trh s luxusním zbožím na světě. V zemi má dobré jméno český sklářský průmysl. České sklo, šperky a bižuterie, porcelán, bytové doplňky a umělecká díla představují příležitost pro české firmy, které budou schopné své originální, inovativní a kreativní produkty katarskému spotřebiteli přiblížit funkční marketingovou kampaní s aspektem na místní preference a zvyklosti náročné klientely. Důležitější než cena výrobku je na katarském trhu jeho image, originalita a zajímavost.

Články autora Miroslav Diro

Nejnovější články

Trendy
Digitální proměna: tajemství vaší úspěšné budoucnosti

V návaznosti na toto uvědomění vzniká další otázka. Co...

Možná si kladete otázku, kdy je ten správný...

Určujte si vize a cíle. Když se odhodláme udělat zásadní rozhodnutí...

Klíčem k úspěchu jsou SMART cíle – specifické, měřitelné, dosažitelné,...

Za domem máme kouzelný les, kde chce každý...

Dalším klíčovým prvkem je zapojení všech zúčastněných stran...

Ano, v následném kroku digitální transformace přichází na řadu další podstatná...

Co se tím myslí? Pokud ve vaší firmě chybí potřebné IT...

Co si pod tím představit? Klíčem je podrobný, realistický plán,...

Tým by měl být sestaven standardně – z přirozených...

Člověk se učí celý život. Posledním krokem na cestě...

Na straně zaměstnanců může digitální transformace vyvolávat smíšené...

Pohled z praxe
Razantní škrty? Digitalizace vám sníží firemní náklady dlouhodobě

Firmy, které dostávají doklady e-mailem nebo poštou, tráví...

Velká faktura od dodavatele pro některé firmy znamená,...

Doklady vám chodí elektronicky, ale následně si je...

Sklad je místo, kde má digitalizace obrovský dopad...

Analýzy
Leden potvrdil zvyšování kvality DDoS útoků

Zdánlivě slabší útoky se totiž i hůře odhalují....

Stále oblíbenější útoky přímo na aplikační vrstvě umožňují...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...

Nezařazené
Úspěšný rok 2024 Vám všem!