Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Mezi ekologickými trendy vyniká jeden, který si pomalu ale jistě získává oblibu velké části veřejnosti. Akumulátorový pohon se totiž stále více prosazuje nejen v dopravě či developmentu, ale také mezi stroji k úpravě zahrad, k opravám v domácnosti i úklidu. A to jak v hobby oblasti, tak u profesionálních řad. Tahounem využití baterií v blízké budoucnosti bude internet věcí a roboti. Významným faktorem, který aktuálně tlačí poptávku po bateriích nahoru, je růst ceny energií a větší využívání alternativních zdrojů.
Důležitým segmentem, který si již dnes žádá mnoho baterií a v blízké budoucnosti bude potřebovat mnoho menších a účinnějších variant, je internet věcí. „Internet věcí počítá s budoucností, kde jsou všechny fyzické objekty propojeny a vyměňují si data s jinými zařízeními a systémy přes internet. Spolehlivost takových zařízení zajistí baterie, buď v rámci každého zařízení, nebo na úrovni mikrosítě, případně v kombinací obou. A pak robotizace – roboti se jako nástroje, které odlehčí lidem od triviálních a nebezpečných úkonů nutně vyvinou a rozšíří do všech odvětví lidské činnosti. Budoucí roboti budou stále mobilnější a mobilita vyžaduje baterie,“ říká Jaroslav Blažek, regionální ředitel pro technologickou strategii a poradenství společnosti Accenture.
Bez baterií se již dnes neobejdeme ani v moderních budovách, které využívají alternativní zdroje energie. Dnešní domy a kancelářské budovy stále častěji využívají akumulace energie, a to jak tepla, chladu, tak energie elektrické. Elektrickou energii si pak často budova sama vyrábí. Přestože tato vyrobená elektrická energie není schopna ve většině případů zcela pokrýt spotřebu budovy, objevují se zde poměrně dobré důvody pro instalaci zásobníků elektrické energie.
„Dnešní koncept energeticky úsporné budovy počítá s využitím alternativních zdrojů, především solárních a geotermálních, je tedy potřeba přemýšlet i o tom, jak optimálně energii uchovávat. Bateriová úložiště jsou stále častěji součástí kancelářských a průmyslových komplexů, kde energie získaná z alternativních zdrojů slouží nejen k přímé spotřebě, vytápění či klimatizování prostor, ale uchovává se i k vyrovnávání energetických špiček, nabíjení vozového parku a podobně,“ říká Jiří Vágner, z SSI Energy.
Samozřejmě obrovským potenciálem pro akumulátorová řešení má segment dopravy a automobilismu. Ale zde stále masové rozšíření ještě naráží na vysokou cenu pořízení a chybějící potřebnou infrastrukturu. I proto se těší aktuální oblibě hybridní řešení jako je třeba hybridní automobilový pohon. Ten je osvědčeným řešením i například v carsharingu.
„V současné době máme celou naši flotilu 600 sdílených vozů s hybridními pohony Toyota, a to ve variantách Yaris, Corolla a C-HR. Vyhovuje nám, a také našim zákazníkům, že se jedná o ekologické řešení, které si energii pro jízdu na akumulátor samo vyrábí. Tím výrazně zlevňuje provoz, a v případě vybité baterie funguje vždy jako běžný automobil se spalovacím motorem, který lze kdykoli natankovat na čerpací stanici. To dává hybridnímu pohonu v současné situaci velkou výhodu proti klasickým elektroautomobilům,“ říká Milan Beutl, ředitel společnosti provozující sdílené automobily Anytime.
Akumulátorový pohon se stále více prosazuje mezi stroji k úpravě zahrad, k opravám v domácnosti i úklidu. A to jak mezi těmi pro hobby použití, tak mezi profi vybavením. Lidé i firmy si tento pohon vybírají stále častěji, a to z důvodů ekologie, ale také flexibility a tichého, úsporného provozu.
U profesionálních přístrojů, které musejí vydržet větší zátěž, je důležitým aspektem výdrž a odolnost baterií. „Například naše profesionální řady jsou vybaveny bateriemi, které jsou odolné proti nárazu, vodotěsné, mimořádně výkonné a až o 50 % rychleji nabité než lithium-iontové baterie běžně dostupné na trhu. Jsou vzájemně kompatibilní, takže jednu baterii jde využít v celé řadě přístrojů. Nabízejí i některá vylepšení, která usnadňují jejich každodenní používání – jsou vybavené přehledným LCD displejem a technologií reálného času, díky které je vždy vidět zbývající provozní doba, aktuální kapacita baterie v procentech, stejně tak je zobrazený čas potřebný k plnému nabití při dobíjení,“ Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.
Růst cen fosilních paliv, snaha vymanit se z energetické závislosti na Rusku, směřování k udržitelné budoucnosti – důvodů tlaku na nalezení nových zdrojů energie je mnoho. V současné době se úsilí soustřeďuje jak na hledání nových zdrojů čisté energie, tak i technologií pro uchování té, kterou dokážeme z obnovitelných zdrojů vyrábět, tedy vývoje nových typů baterií.
„Ve 21. století si baterie najdou cestu do každého koncového produktu, který vyžaduje energii. Roli průkopníka teď plní zejména automobilový průmysl, ale vidíme i další tahouny vývoje nových bateriových systémů,“ uzavírá Jaroslav Blažek, ze společnosti Accenture.