Sobota 13. dubna 2024
ikona hodiny3. 11. 2022 06:36

V Praze se představila budoucnost digitalizace Evropy

Digitalizace bude v příštích letech hrát v byznysu stále větší roli. EU musí tento trend zachytit a nové technologie a investice do nich nejrůznějšími cestami podporovat a nesvazovat je přílišnými regulacemi. Stejně tak je důležité podpořit investice do kybernetické bezpečnosti, která s digitalizací úzce souvisí. Shodli se na tom účastníci konference Prague Digital Council, kterou u příležitosti českého předsednictví Radě EU pořádala v pražském Lichtenštejnském paláci Hospodářská komora České republiky ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a think-tankem Atlantic Council. Konference se zúčastnila více než stovka hostů z řad podnikatelů, politiků a odborníků na oblast digitalizace.

Miroslav Beneš Miroslav Beneš autor

Absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (obor Žurnalistika) pracoval od roku 2013 ve zpravodajství České televize. Zde se jako redaktor věnoval převážně ekonomickým tématům, burzovnímu zprávám a tvorbě příspěvků pro pořady Ekonomika ČT24, Byznys ČT24 nebo Události. Od roku 2017 pracuje v Hospodářské komoře, kde se podílí na tvorbě mediální komunikace této instituce. Vedle tvorby tiskových zpráv a organizace tiskových konferencí spolupracuje na obsahu časopisu Komora a je autorem týdenních Newsletterů Hospodářské komory.

Foto: Shutterstock.com Digitální budoucnost Evropy se představila v Praze Foto: Shutterstock.com

„Oceňujeme, že se digitální konference účastnili vysocí představitelé evropských institucí a firem, ale také lídři v oblasti digitální ekonomiky z USA. V krizových dobách, jako jsou ty dnešní, je důležitější než kdy dříve úzce spolupracovat s partnery z třetích zemí, které sdílejí stejné demokratické hodnoty jako my v EU, a jsem rád, že v digitální agendě se nám to daří,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Očko.

„Evropa má všechny předpoklady k tomu, aby výrazně modernizovala svou ekonomiku a aby se digitální ekonomika stala základem růstu celé Evropy. Česko může sloužit jako úspěšný příklad dalším zemím – již dnes jsme šampionem v e-commerce a v Česku vznikají desítky zajímavých technologických startupů, digitální technologie začíná využívat stále více malých a středních podniků, což jim zlevňuje podnikání a zjednodušuje přístup na nové trhy. Nová evropská pravidla pro digitální ekonomiku ale musí být nastavena tak, aby tuto modernizaci podporovala a zejména inovativním startupům nebránila zkoušet nové nápady,“ zdůraznil viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.

Prague Digital Council Conference je součástí řady akcí Hospodářské komory k českému předsednictví Radě Evropské unie. Priority Hospodářské komory pro předsednictví najdete v přiloženém dokumentu.

BrozuraPriorityHK_cz_2B

Zobrazit

Konferenci uvedli vedle náměstka ministra průmyslu a obchodu a pověřeného generálního ředitele agentury CzechInvest Petra Očka také náměstek ministra financí Roman Binder. Následovala debata se zástupci podnikatelské sféry na téma konkurenceschopnost v globální digitální ekonomice, kterou vedla Frances Burwell z amerického think-tanku Atlantic Council. Debaty se zúčastnili prezident společnosti Mastercard Europe Mark Barnett, viceprezidentka společnosti Amazon odpovědná za veřejnou politiku EU Lucy C. Cronin, CEO a zakladatelka společnosti Packeta Group Simona Kijonková, viceprezidentka společnosti Google odpovědná za vládní záležitosti a veřejnou politiku pro Evropu Annette Kroeber-Riel a , ředitelka oddělení veřejné politiky pro střední Evropu ve společnosti Meta Julia Reuss.

Následně promluvil poradce předsedy vlády pro zahraniční a bezpečnostní politiku a náměstek ministra pro evropské záležitosti Tomáš Pojar  o důležitosti digitalizace v souvislosti s otázkami bezpečnosti v rámci Evropské unie. Je to navíc české předsednictví Radě EU, které dojednává řadu klíčových digitálních návrhů. „České předsednictví EU výrazně posunulo kupředu několik klíčových návrhů v oblasti digitální ekonomiky – zejména rámec pro sdílení dat v soukromé sféře neboli Akt o datech, či nový rámec rozvoj umělé inteligence na principech etických standardů a ochrany lidských práv, neboli Akt o umělé inteligenci,“ doplnil Petr Očko.

Na tuto část navázal další blok, který se zaměřil na legislativní rámec EU pro digitální inovace. Téma uvedla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která nedávno představila rámec pro boj s dezinformacemi. Na její vystoupení navázali poslanec Evropského parlamentu Ondřej Kovařík a prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie Masarykovy univerzity Radim Polčák.

Převedení nových legislativních pravidel do praxe se věnovala poslední část konference, kdy prorektorka ČVUT v Praze Veronika Kramaříková společně s Tomášem Pluhaříkem z Indigi labs představili projekt Strahov – Startup Stadion and Sandbox. Tento projekt plánuje přerod strahovského spartakiádního stadionu v největší startupový hub a testovací centrum na světě. Na závěr konference podepsali ředitel CzechInvestu Petr Očko a rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček memorandum, aby ČVUT a český stát spojily síly v rámci tohoto ambiciózního projektu.

Články autora Miroslav Beneš

Nejnovější články

Expertní pohled
Firemní benefity v roce 2024: Včerejšek neplatí!

Ke změně náhledu dochází po téměř 30 letech...

Zatímco výše prvních dvou se bude každoročně měnit,...

V této oblasti se nově zavádí pojem daňově...

Zaměstnavatel má tři možnosti, jak svým zaměstnancům přispívat...

„Na straně zaměstnavatele je příspěvek na stravování v...

„Právě tato oblast budí největší vášně a je...

„Všechno plnění je potřeba načítat průběžně na mzdovém...

„Pokud jde o zaměstnavatele a třeba výše uváděný...

Pohled z praxe
Prestižní ocenění pro Lázně Luhačovice

Ocenění převzal generální ředitel Ing. Jiří Dědek: „Ocenění...

„Příkladem je naše dlouhodobá péče o přírodní minerální...

Trendy
Proč Ostrava potřebuje developery?

Místní samospráva ovšem nedokáže takovou výstavbu uspokojit sama....

„Není pochyb o tom, že jedním ze stěžejních...

Navzdory tomu se Ostrava dynamicky mění k lepšímu....

Jednou ze základních podmínek oživení městského centra je...

Věhlas Stodolní se zrodil v devadesátých letech minulého...

Že je to možné, ukazuje proměna obou břehů...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...