Pondělí 22. dubna 2024
ikona hodiny6. 2. 2023 13:58

Digitální automatické spřahování vagónů

Jedna z největších výzev železničního trhu

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý požádal eurokomisařku pro dopravu Adinu Văleanovou o zapojení českých dopravců do testování systému automatického spojování vlakových vozů.

Miroslav Beneš Miroslav Beneš autor

Absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (obor Žurnalistika) pracoval od roku 2013 ve zpravodajství České televize. Zde se jako redaktor věnoval převážně ekonomickým tématům, burzovnímu zprávám a tvorbě příspěvků pro pořady Ekonomika ČT24, Byznys ČT24 nebo Události. Od roku 2017 pracuje v Hospodářské komoře, kde se podílí na tvorbě mediální komunikace této instituce. Vedle tvorby tiskových zpráv a organizace tiskových konferencí spolupracuje na obsahu časopisu Komora a je autorem týdenních Newsletterů Hospodářské komory.

Foto: Shutterstock.com Češi chtějí být u inovace železniční dopravy Foto: Shutterstock.com

„Vůči způsobu zavádění této inovace panuje u železničních dopravců nedůvěra. Obávají se povinnosti rozsáhle a nárazově investovat do nového vagónového parku, modernizovat podstatnou část flotily a dalších investičních a provozních nákladů. Proces transformace může také vést ke ztrátám na železničním dopravním trhu, který pravděpodobně nedokáže vyšší ekonomická efektivita nákladní železniční dopravy s digitálním automatickým spřahováním kompenzovat,“ tlumočí obavy podnikatelů působících na železnici prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Digitální automatické spřahování (DAC) bude největší evropskou inovační iniciativou v železniční nákladní dopravě. Automatické spojování a oddělování vagónů nákladních vlaků se má stát zásadním faktorem pro modernizaci a digitalizaci nákladní železniční dopravy. Evropa si od této novinky slibuje zvýšení efektivity a bezpečnosti na tratích.

Hospodářská komora ale upozorňuje, že zatím není jasné, jak bude program zavádění DAC ze strany Evropské unie financován. DAC a jeho související součásti mají být před zavedením standardizovány. Někteří čeští železniční dopravci jsou přesvědčeni o tom, že testování by mělo postupně od prototypů a předváděcích jízd v různých podmínkách přejít do reálného železničního provozu.

„Evropské komisi a projektovým týmům pro zavádění DAC z organizace Europe´s Rail proto navrhujeme vytvořit společně s železničními dopravci programový rámec, v němž by se testování mohlo uskutečnit. Důležitým prvkem tohoto přístupu je snaha umožnit také českým podnikům železničního průmyslu, aby včas mohly tento projekt sledovat a výrobně a obchodně se na něm na domácím i evropském trhu podílet,“ dodává místopředseda Dopravní sekce Hospodářské komory Jan Sechter.

Články autora Miroslav Beneš

Nejnovější články

Aktuality
Evropa vyslyšela požadavky českých podnikatelů

„Enrico Letta při psaní zprávy o vnitřním trhu...

„Posouzení dopadů by mělo být zaměřeno na kvalifikované...

Aktuality
Vítězí smysl pro detail a tradice  

„Stejně jako minulý rok, ani letos se v...

Každá realizace byla posuzována porotou, která je složena...

Oblíbená soutěž Pokrývači sobě, kde samotní pokrývači hlasují...

Pohled z praxe
Lasvit oceněn na milánském designweeku

V soutěži, v níž se představilo více než...

Výstava představila také nový koncept designu osvětlení Bois...

Vítězství komentuje zakladatel Lasvitu Leon Jakimič: Nejlepší výstava...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Evropa vyslyšela požadavky českých podnikatelů

„Enrico Letta při psaní zprávy o vnitřním trhu...

„Posouzení dopadů by mělo být zaměřeno na kvalifikované...

Aktuality
Vítězí smysl pro detail a tradice  

„Stejně jako minulý rok, ani letos se v...

Každá realizace byla posuzována porotou, která je složena...

Oblíbená soutěž Pokrývači sobě, kde samotní pokrývači hlasují...

Aktuality
Jak připravit firmu na AI a digitální budoucnost?

Pátý ročník Digital Transformation Summitu proto přinese nejnovější...

Srdcem Digital Transformation Summitu (DTS) budou ukázky konkrétních...

DTS letos otevře Krzysztof Krecikij, Salesforce Regional Director...