Neděle 14. července 2024
ikona hodiny6. 2. 2023 14:10

Situace malých a středních podniků se mírně zlepšila

Ukazuje to evropský index za Českou republiku

Mezi malými a středními podniky zavládl mírný optimismus. Po výrazném poklesu se podnikatelská nálada, která se v druhé polovině loňského roku vůbec poprvé za řadu let propadla i pod celounijní průměr, opět mírně zlepšila. Zachycuje to Index podnikatelské nálady malých a středních podniků, který za české podniky pro mezinárodní srovnání zpracovává Hospodářská komora České republiky.

Miroslav Diro Miroslav Diro autor

HK ČR

Foto: Shutterstock.com Business Clima Index – nálady u malých a středních podniků se mírně zlepšila Foto: Shutterstock.com

„Recese, kterou Česká republika procházela od druhé poloviny roku 2022, byla patrně mírná. V letošním roce by mělo dojít k hospodářskému oživení. Naznačují to totiž už i výsledky indexu pro první polovinu roku 2023 na základě dat od českých podniků z posledních dní,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Hodnota indexu SMEunited Business Climate Index, která zachycuje situaci a očekávání malých a středních podniků s 0 až 250 zaměstnanci, se od posledního měření před půl rokem zvýšila o 4,2 bodů na hodnotu 71,2. Klesající trend se tak po dvou po sobě jdoucích obdobích obrátil. „To naznačuje, že se předpovědi některých analytiků, že případná recese by mohla být mělká, pravděpodobně naplní,“ dodal Dlouhý.

Infografika: HK ČR Infografika: HK ČR

Business Climate Index: srovnání s Evropou

Z nových dat Hospodářské komory vyplývá, že nejvíce optimistické jsou firmy působící v osobních službách. Příznivý vývoj očekává zhruba pětina z nich. Nejopatrnější ve svých odhadech jsou firmy působící v oblasti služeb převážně pro podniky. Celkem 61 % podniků v tomto sektoru odhaduje, že jejich celkový vývoj zůstane stejný. Nejpesimističtější očekávání mají firmy z odvětví stavebnictví. Negativní vývoj předpovídá 43 % firem působících v tomto segmentu.

Data za celou Evropskou unii pro první pololetí roku 2023 nejsou zatím dostupná. Statistická data pro země platící eurem ale naznačují, že se eurozóna jako celek pravděpodobně recesi vyhne. V eurozóně je 20 členských států Evropské unie.

Index podnikatelské nálady malých a středních podniků pro Českou republiku od roku 2016 dosahoval vyšších hodnot než pro Evropskou unii jako celek. Tuzemští podnikatelé tak řadu let hodnotili svou situaci i očekávání vývoje nad celoevropským průměrem, dokonce i v roce 2020, kdy se podniky musely potýkat s vládními omezeními v souvislosti s postupující pandemií covid-19.

„Zlomovou se ale stala druhá polovina roku 2022, kdy index pro Českou republiku výrazně klesl. Tuzemské podniky totiž čelily vyšší inflaci a kvůli vysokému podílu energeticky náročnějších podniků v ekonomice i výraznějšímu růstu cen energií. Zaměstnancům sice vzrostly mzdy nominálně, ale reálné příjmy se propadly, což se negativně propsalo do poklesu spotřeby domácností a nižších tržeb firem,“ vysvětlil analytik Hospodářské komory Roman Renda důvod, proč české podniky hodnotily svou situaci pesimističtěji než kdekoli jinde v Evropě.

Index podnikatelské nálady malých a středních podniků je publikován dvakrát ročně před zasedáním Evropské rady na základě odpovědí 30 tisíc podnikatelů v rámci členských a partnerských zemí SMEunited. Hospodářská komora České republiky výsledky šetření zpracovává společně s organizací UEAPME (Union Européenne de l’Artisanat et des Petites et Moyennes Entreprises) sídlící v Bruselu, která v celé Evropě zastupuje přes 12 milionů podniků s téměř 55 miliony zaměstnanců.

Články autora Miroslav Diro

Nejnovější články

Aktuality
Originalita v kultuře: Symfonie zednářů, Mozart i Ellington

Každý zná osm tónů stupnice, ale jen genius...

Téma LVHF 2024 se odráží i v programu...

Na svůj osobní seznam výjimečných zážitků 2024 si...

Hudba a zednářství mají silné pouto. Jak silné...

Aktuality
Průzkum v Českém Švýcarsku: Národní park je dobrý soused

„Jsou to dva roky, co Národní park České...

„Jak ukazuje hned několik výsledků z reprezentativního šetření,...

Z dotazování vyplynulo, že většina obyvatel obcí národního...

Aktuality
Jak vypadá zaměstnavatel snů podle Čechů?

Pro někoho to může být samozřejmost, ale výplata...

Samotné peníze, ať už jakkoli vysoké, ale nestačí....

Ve vlastním zájmu zaměstnavatelů by mělo rozhodně být...

Role skvělého zaměstnavatele ale tímto nekončí. 87 %...

Pátým pilířem super zaměstnavatele je péče o firemní...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Využití umělé inteligence ve vaší firmě

Dnes se podíváme na to, jak můžete ve...

Možnosti využití generativní AI ve firmách jsou široké,...

Psaní newsletterů: Automatizace tvorby obsahu pro pravidelné zpravodaje...

Je důležité si uvědomit, že generativní AI má...

Na trhu je několik nástrojů generativní AI, které...

Copilot od Microsoftu je nástroj navržený jako pomocník...

Gemini od Google je nástroj, který kombinuje textovou...

Generativní AI vám šetří čas a zvyšuje produktivitu....

Nezařazené
Hospodářská komora upozorňuje na změny v dohodách o provedení práce

Už od července ale budou muset zaměstnavatelé u...

Od takových pracovněprávních vztahů mohou navíc začít firmy...

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....