×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Úterý 28. března 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny6. 2. 2023 14:10

Situace malých a středních podniků se mírně zlepšila

Ukazuje to evropský index za Českou republiku

Mezi malými a středními podniky zavládl mírný optimismus. Po výrazném poklesu se podnikatelská nálada, která se v druhé polovině loňského roku vůbec poprvé za řadu let propadla i pod celounijní průměr, opět mírně zlepšila. Zachycuje to Index podnikatelské nálady malých a středních podniků, který za české podniky pro mezinárodní srovnání zpracovává Hospodářská komora České republiky.

Miroslav Diro Miroslav Diro autor

Mediální komunikaci se věnuje již dvě desítky let a má za sebou zkušenosti jak z veřejné sféry, tak z privátního sektoru. Pracoval mimo jiné jako moderátor kabelové televize nebo v redakci deníku Mf DNES. Během své kariéry zastával funkce v tiskových a marketingových odděleních ministerstva zemědělství nebo Občanské demokratické strany. Zabývá se mediálními analýzami a poskytuje soukromé a státní sféře PR poradenství. Mediální obraz Hospodářské komory tvoří od roku 2015.

Foto: Shutterstock.com Business Clima Index – nálady u malých a středních podniků se mírně zlepšila Foto: Shutterstock.com

„Recese, kterou Česká republika procházela od druhé poloviny roku 2022, byla patrně mírná. V letošním roce by mělo dojít k hospodářskému oživení. Naznačují to totiž už i výsledky indexu pro první polovinu roku 2023 na základě dat od českých podniků z posledních dní,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Hodnota indexu SMEunited Business Climate Index, která zachycuje situaci a očekávání malých a středních podniků s 0 až 250 zaměstnanci, se od posledního měření před půl rokem zvýšila o 4,2 bodů na hodnotu 71,2. Klesající trend se tak po dvou po sobě jdoucích obdobích obrátil. „To naznačuje, že se předpovědi některých analytiků, že případná recese by mohla být mělká, pravděpodobně naplní,“ dodal Dlouhý.

Infografika: HK ČR Infografika: HK ČR

Business Climate Index: srovnání s Evropou

Z nových dat Hospodářské komory vyplývá, že nejvíce optimistické jsou firmy působící v osobních službách. Příznivý vývoj očekává zhruba pětina z nich. Nejopatrnější ve svých odhadech jsou firmy působící v oblasti služeb převážně pro podniky. Celkem 61 % podniků v tomto sektoru odhaduje, že jejich celkový vývoj zůstane stejný. Nejpesimističtější očekávání mají firmy z odvětví stavebnictví. Negativní vývoj předpovídá 43 % firem působících v tomto segmentu.

Data za celou Evropskou unii pro první pololetí roku 2023 nejsou zatím dostupná. Statistická data pro země platící eurem ale naznačují, že se eurozóna jako celek pravděpodobně recesi vyhne. V eurozóně je 20 členských států Evropské unie.

Index podnikatelské nálady malých a středních podniků pro Českou republiku od roku 2016 dosahoval vyšších hodnot než pro Evropskou unii jako celek. Tuzemští podnikatelé tak řadu let hodnotili svou situaci i očekávání vývoje nad celoevropským průměrem, dokonce i v roce 2020, kdy se podniky musely potýkat s vládními omezeními v souvislosti s postupující pandemií covid-19.

„Zlomovou se ale stala druhá polovina roku 2022, kdy index pro Českou republiku výrazně klesl. Tuzemské podniky totiž čelily vyšší inflaci a kvůli vysokému podílu energeticky náročnějších podniků v ekonomice i výraznějšímu růstu cen energií. Zaměstnancům sice vzrostly mzdy nominálně, ale reálné příjmy se propadly, což se negativně propsalo do poklesu spotřeby domácností a nižších tržeb firem,“ vysvětlil analytik Hospodářské komory Roman Renda důvod, proč české podniky hodnotily svou situaci pesimističtěji než kdekoli jinde v Evropě.

Index podnikatelské nálady malých a středních podniků je publikován dvakrát ročně před zasedáním Evropské rady na základě odpovědí 30 tisíc podnikatelů v rámci členských a partnerských zemí SMEunited. Hospodářská komora České republiky výsledky šetření zpracovává společně s organizací UEAPME (Union Européenne de l’Artisanat et des Petites et Moyennes Entreprises) sídlící v Bruselu, která v celé Evropě zastupuje přes 12 milionů podniků s téměř 55 miliony zaměstnanců.

Články autora Miroslav Diro

Nejnovější články

Expertní pohled
Únik tepla skrz střechu se prodraží, lze mu snadno zabránit

Jedním z nejdůležitějších kroků při stavbě domu je...

Vzhledem k jejich vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem stačí pro...

Trendy
Budoucnost logistiky: AI předpovídá kritické situace

„Digitalizace je dle mého názoru pro společnosti zabývající...

Vzhledem k tomu, že neexistuje jednotná definice, většina...

Umělá inteligence umožňuje softwaru automaticky se učit na...

„Pomocí AI dokážou společnosti ne řešit, ale předvídat...

Expertní pohled
Intenzita DDoS útoků rostla, nejvíce jich míří z Ruska

„I když celkový počet klesl, rostla intenzita jednotlivých...

Posledních několik měsíců roste podíl útoků přímo na...

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Zájem Pobaltí zvýšil veletrh v litevském Vilniusu

Veletrh ve Vilniusu navštívilo 9 100 lidí a...

Na veletrhu by také zájem o kempování v...

Nezařazené
Travelcon odhalí budoucnost cestovního ruchu

Důležitost cestovního ruchu se často podceňuje, přitom se...

Covid-19, tornádo na Moravě, požár v Českém Švýcarsku....

V programu nebudou chybět ani investice, chování zákazníků při...

Nezařazené
Velký byznys může vyrůst i na vinici

„Naše skupina aktuálně vlastní především společnosti podnikající v...

Mimo finančních úspěchů dosáhl &CORK dalších důležitých milníků....

Současné úspěchy jsou pro celý holding pouze začátek....