Neděle 16. června 2024
ikona hodiny1. 3. 2023 07:00

Test: Poznali jste, jak píše umělá inteligence???

V neděli 26. února jsme zveřejnili svým způsobem přelomový článek – jeho spoluautorkou byla Umělá Inteligence. Poznali jste ji? Je možné, že dny živých autorů jsou sečteny?

Petr Karban Petr Karban autor

Novinář, marketingový expert. Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V komunikační agentuře COT group působí jako Creative & Content Director a šéfredaktor několik titulů včetně publicistického portálu KomoraPlus.

Foto: Shutterstock.com Umělá inteligence vstupuje do reklamního byznysu Foto: Shutterstock.com

Správnou odpověď možná tušíte – ano i ne. Značnou část textů mohou jejich autoři a copywriteři skutečně přenechat umělé inteligenci a jejím schopnostem, ale že by stroj nahradil duši autora, o tom stále pochybujeme. Důvodem je ten základní rozdíl mezi strojem a člověkem, totiž fakt, že stroji chybí fantazie a emoce a předpokládá se, že mu i chybět budou. A ruku na srdce, emoce jsou to, co odlišuje běžný text od toho mimořádného. Návod na opravu pračky či recepturu na szegedinský guláš umělá inteligence bezesporu zvládne, stejně jako popis běžného produktu či vyprávění o nedělním výletě do lesa. Jen to bude trochu méně osobní a tak nějak ploché. Že by umělka nahradila zítřejšího Eca, Márqueze či Hrabala, to bych se nebál.

Pokud jste nedělní článek Magdaleny Šaškové četli, možná už máte svůj tip. Pokud jste jej nečetli, doporučuji: vraťte se k němu, přečtěte a tipněte si, kterou část či části napsala AI. Zda jste tipovali správně, poznáte níže.

Co vlastně  je AI? Jde o interdisciplinární obor, který se zabývá vývojem algoritmů a systémů, které mohou vykonávat úkoly, které by tradičně vyžadovaly lidské zapojení, jako je rozpoznávání řeči, hledání informací, učení se, plánování a rozhodování. Cílem AI je vytvořit technologie, které se co nejvíce přiblíží lidské inteligenci. AI se již dnes používá v řadě oblastí a průmyslů, jako jsou technologie, finance, zdravotnictví, human resources, retail nebo výroba.

Pojem „umělá inteligence“ byl poprvé použit už v roce 1956 na Konferenci umělé inteligence v Dartmouth College v New Hampshire, USA. Od té doby se výzkum v oboru umělé inteligence neustále rozvíjel a nabýval na významu, což vedlo k řadě důležitých objevů a pokroků v této oblasti.

Je něco, co byste těm dvěma odstavcům výše vytkli? Hledejte a nejspíš najdete, umělá inteligence, která je sepsala, není zatím úplně dokonalá a občas ji to ještě trochu zaskřípe. Velké chyby nedělá, zákonitosti respektuje, ale některé jí použité prvky či tvary mohou působit nepříliš obratně nebo až nepatřičně – například zbytečné uvozovky u pojmu umělá inteligence, když se běžně užívá bez nich. Nebo ne úplně nejvhodnější obrat lidské zapojení, když živý autor by asi raději použil formulaci zapojení člověka či nějakou podobnou. A tvarům průmyslů a pokroků by se zkušenější autor také vyhnul.

Ale jinak celkem slušná práce. A spolehněte se, že co neumí dnes, bude AI klidně umět zítra. Takovou běžnou diplomku by za pár let při troše snahy zvládnout mohla. Jen s těmi emocemi to moc nevidím.

Články autora Petr Karban

Nejnovější články

Aktuality
Jaký je nejúspěšnější model ochrany přírody?

„Češi považují svoji přírodu za důležité bohatství. Kromě...

Při vyhlašování a správě chráněných území je nutné...

Právě zachování pestré krajiny se vzácnými druhy rostlin...

Počet chráněných území vrostl na našem území především...

Aktuality
Na Univerzitě Pardubice proběhne v úterý Technology Day

„Univerzita a aplikační průmyslová sféra by neměly tvořit...

Technologie, které univerzita v rámci akce představí, jsou...

Univerzita Pardubice plánuje po pilotní akci Technology Day...

Trendy
Vyladěný event jako vizitka vaší společnosti

Odborné eventy jsou bezpochyby nezbytné pro další rozvoj,...

Nechcete celou akci strávit v uzavřených prostorách velkého konferenčního...

Dobré jídlo a pití nesmí chybět na žádném...

Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodný program. Resort disponuje...

Největší doména resortu? Jednoznačně 27 jamkové profesionální golfové...

Fantazii se ale meze nekladou. „Pro jednu z firem...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Využijte potenciál firemních vozů naplno

Proč si pořídit monitoring vozidel? Čím může usnadnit...

Kniha jízd nebo sledování aktuální polohy jsou základní...

Jde o tzv. Vysvědčení řidiče. Jedná se o pravidelné hodnocení jízdních...

Expertní pohled
Pokles cen drahých kovů, je současná rally u konce s dechem?

Ceny zlata se vyšplhaly na rekordních 2 449,95...

Přes neuspokojivá data o růstu cenové hladiny v...

Expertní pohled
Cla na čínské elektromobily nejsou řešením

Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) vzalo na vědomí rozhodnutí...

Zavedení nových celních opatření čínští výrobci určitě pocítí...