Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny9. 3. 2023 12:34

Vláda nedostatečně podporuje zahraniční trhy

Současná vládní exportní politika má podle podnikatelů rezervy. Vláda by měla zlepšit nástroje na financování exportu skrze ČEB, EGAP a NRB a posílit ekonomickou diplomacii, na kterou se vynakládá méně finančních prostředků, než by potřebovala. Upozorňuje na to viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský.

Miroslav Diro Miroslav Diro autor

HK ČR

Foto: Shutterstock.com Vláda nedostatečně podporuje pronikání firem na zahraniční trhy Foto: Shutterstock.com

„Exportéři by uvítali, aby do podpory exportu stát směroval alespoň stejné finance jako před covidem a aby se zlepšila její koordinace. Export generuje významný daňový příjem státu, podpora exportu má navíc značný multiplikační efekt,“ vysvětluje viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský.

Ten dodal, že vláda zatím žádné nové nástroje exportní politiky nepřinesla. Naopak, na stávající nástroje, jako jsou např. Projekty na podporu ekonomické diplomacie (PROPED), nevynakládá ve srovnání s předchozími lety dostatek peněz. Exportní politika nepostoupila ani v zefektivnění exportního financování. Novou exportní strategii se vláda zavázala schválit v roce 2023.

Jakubský přitom připomíná, že zdroje vynaložené na podporu exportu přináší významný ekonomický stimul díky multiplikačnímu efektu, což se odrazí v lepší kondici státního rozpočtu, vyšších mzdách zaměstnanců exportujících firem a jejich dodavatelů a celkově v růstu prosperity České republiky. Podle mezinárodních studií se efektivita podpory exportu pohybuje podle jednotlivých zemích v návratnosti mezi 50 až 80násobkem vložených prostředků. V České republice 1 vložená koruna do podpory exportu přináší 70 korun v samotném objemu exportu.

Podle Hospodářské komory by se vláda měla zaměřit na diverzifikaci českého exportu, který je z 85 % závislý na zemích EU.„Rozhodně nejde o nahrazení exportů do zemí EU, ale zvýšení stávajících velmi nízkých vývozů do afrických, asijských či latinskoamerických teritorií. Kromě čistě geografické diverzifikace je potřeba se více zaměřit na vývoz tzv. investičních projektů. Například realizaci výstavby nemocnic, obytných komplexů, výstavbu mostních konstrukcí, silnic či letišť. České firmy mají při realizaci podobných projektů nemalé zkušenosti. Tyto projekty v sobě nesou především synergické procesy, protože se zapojuje řada českých subdodavatelů. To kvalitativně posiluje samotný export a otevírá možnosti vývozu pro širší skupiny českých firem. Podobné vývozy musí být aktivně podporovány jak českými vládními institucemi, tak i českou bankovní sférou a EGAP. Jde o strategickou záležitost, která v dlouhodobém horizontu významně přispěje k akceleraci českých vývozů,“ vysvětluje Jakubský.

Hospodářská komora oceňuje, že po českém předsednictví v Radě EU začali ústavní činitelé znovu jezdit s podnikateli do zahraničí. Aktivně to však plánují a realizují jen někteří z nich, jako příklad dobré praxe označuje ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu. Ten s šedesátkou podnikatelů vycestuje tuto neděli do Spojených států amerických.

Hospodářská komora předpokládá, že na ekonomické diplomacii se bude aktivně podílet i nový prezident Petr Pavel. „Podnikatelé očekávají, že prezident bude podporovat zájmy českých podnikatelů a pomáhat jim v posilování jejich přítomnosti na stávajících trzích a pronikání na ty nové. Podnikatelé také předpokládají, že Petr Pavel povede podnikatelské mise do zahraničí,“ uvedl Jakubský.

Prezident by podle něj měl aktivně pracovat na posilování obchodních vztahů s klíčovými partnery, zejména s tradičně náročnými trhy ve Spojených státech amerických a zemích Evropské unie, ale také se státy na Blízkém Východě, v Asii a Africe. Prezident by také podle představ podnikatelů měl v zahraničí usilovat o zvýšení povědomí o českých výrobcích a podílet se na tom, aby se Česká republika stala atraktivním cílem pro turisty.

Články autora Miroslav Diro

Nejnovější články

Názory
Geopolitika opět v centru pozornosti

Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do...

A právě podpora Ukrajiny ze strany Spojených států...

Pohled z praxe
O krok blíž k výrobě zelené ropy

Pokud by totiž výklad zákona o odpadech a...

V Green Future se nám podařilo jako prvním...

Abych ukázal absurditu, která u nás legislativně panovala,...

To samozřejmě není jediný zádrhel, na který jsme...

To Česko překvapivě staví do úplně jiného světla...

Dělat v současné době nějaké závěry, jak přetahování...

Expertní pohled
Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

Vedle toho se IT bezpečnostní týmy musí vypořádat...

Mít produkty od více dodavatelů téměř vždy vede...

SASE umožňuje přijetí zero-trust technologie. Princip zero-trust spočívá...

„Integrovaná řešení SASE musí být vybavena umělou inteligencí...

Dá se očekávat, že SASE bude plně flexibilní...

Monitorování digitálních zkušeností (DEM) je dnes často považováno...

Nejnovější Aktuality

Analýzy
České nábytkářství oslabuje, ale ne dramaticky

„Již několik let panují v globální ekonomice jisté propady,...

„Pokles na 51,45 mld. Kč je stále velmi...

Špatná podle Tomáše Lukeše není ani spotřeba nábytku...

Suma za import nábytku v roce 2023 dosáhla 28,18...

Za vyloženě pozitivní trend AČN považuje růst podílu...

Český nábytek podle Čudky vyniká invencí i kvalitou....

Aktuality
Ocenění Nábytek roku 2024 ovládla kancelářská soustava

Vítězná kolekce je dílem designerů Aleše Bartáka, Michaela...

Ocenění Nábytek roku uděluje Asociace českých nábytkářů (AČN)...

Pohled z praxe
Výroba elektřiny z OZE významně vzroste, síť není připravena

Možnosti vývoje energetiky v Česku analyzovala firma v...

Martin Durčák, předseda představenstva firmy ČEPS, která zajišťuje...