×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Úterý 28. března 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny9. 3. 2023 12:34

Vláda nedostatečně podporuje zahraniční trhy

Současná vládní exportní politika má podle podnikatelů rezervy. Vláda by měla zlepšit nástroje na financování exportu skrze ČEB, EGAP a NRB a posílit ekonomickou diplomacii, na kterou se vynakládá méně finančních prostředků, než by potřebovala. Upozorňuje na to viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský.

Miroslav Diro Miroslav Diro autor

Mediální komunikaci se věnuje již dvě desítky let a má za sebou zkušenosti jak z veřejné sféry, tak z privátního sektoru. Pracoval mimo jiné jako moderátor kabelové televize nebo v redakci deníku Mf DNES. Během své kariéry zastával funkce v tiskových a marketingových odděleních ministerstva zemědělství nebo Občanské demokratické strany. Zabývá se mediálními analýzami a poskytuje soukromé a státní sféře PR poradenství. Mediální obraz Hospodářské komory tvoří od roku 2015.

Foto: Shutterstock.com Vláda nedostatečně podporuje pronikání firem na zahraniční trhy Foto: Shutterstock.com

„Exportéři by uvítali, aby do podpory exportu stát směroval alespoň stejné finance jako před covidem a aby se zlepšila její koordinace. Export generuje významný daňový příjem státu, podpora exportu má navíc značný multiplikační efekt,“ vysvětluje viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský.

Ten dodal, že vláda zatím žádné nové nástroje exportní politiky nepřinesla. Naopak, na stávající nástroje, jako jsou např. Projekty na podporu ekonomické diplomacie (PROPED), nevynakládá ve srovnání s předchozími lety dostatek peněz. Exportní politika nepostoupila ani v zefektivnění exportního financování. Novou exportní strategii se vláda zavázala schválit v roce 2023.

Jakubský přitom připomíná, že zdroje vynaložené na podporu exportu přináší významný ekonomický stimul díky multiplikačnímu efektu, což se odrazí v lepší kondici státního rozpočtu, vyšších mzdách zaměstnanců exportujících firem a jejich dodavatelů a celkově v růstu prosperity České republiky. Podle mezinárodních studií se efektivita podpory exportu pohybuje podle jednotlivých zemích v návratnosti mezi 50 až 80násobkem vložených prostředků. V České republice 1 vložená koruna do podpory exportu přináší 70 korun v samotném objemu exportu.

Podle Hospodářské komory by se vláda měla zaměřit na diverzifikaci českého exportu, který je z 85 % závislý na zemích EU.„Rozhodně nejde o nahrazení exportů do zemí EU, ale zvýšení stávajících velmi nízkých vývozů do afrických, asijských či latinskoamerických teritorií. Kromě čistě geografické diverzifikace je potřeba se více zaměřit na vývoz tzv. investičních projektů. Například realizaci výstavby nemocnic, obytných komplexů, výstavbu mostních konstrukcí, silnic či letišť. České firmy mají při realizaci podobných projektů nemalé zkušenosti. Tyto projekty v sobě nesou především synergické procesy, protože se zapojuje řada českých subdodavatelů. To kvalitativně posiluje samotný export a otevírá možnosti vývozu pro širší skupiny českých firem. Podobné vývozy musí být aktivně podporovány jak českými vládními institucemi, tak i českou bankovní sférou a EGAP. Jde o strategickou záležitost, která v dlouhodobém horizontu významně přispěje k akceleraci českých vývozů,“ vysvětluje Jakubský.

Hospodářská komora oceňuje, že po českém předsednictví v Radě EU začali ústavní činitelé znovu jezdit s podnikateli do zahraničí. Aktivně to však plánují a realizují jen někteří z nich, jako příklad dobré praxe označuje ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu. Ten s šedesátkou podnikatelů vycestuje tuto neděli do Spojených států amerických.

Hospodářská komora předpokládá, že na ekonomické diplomacii se bude aktivně podílet i nový prezident Petr Pavel. „Podnikatelé očekávají, že prezident bude podporovat zájmy českých podnikatelů a pomáhat jim v posilování jejich přítomnosti na stávajících trzích a pronikání na ty nové. Podnikatelé také předpokládají, že Petr Pavel povede podnikatelské mise do zahraničí,“ uvedl Jakubský.

Prezident by podle něj měl aktivně pracovat na posilování obchodních vztahů s klíčovými partnery, zejména s tradičně náročnými trhy ve Spojených státech amerických a zemích Evropské unie, ale také se státy na Blízkém Východě, v Asii a Africe. Prezident by také podle představ podnikatelů měl v zahraničí usilovat o zvýšení povědomí o českých výrobcích a podílet se na tom, aby se Česká republika stala atraktivním cílem pro turisty.

Články autora Miroslav Diro

Nejnovější články

Expertní pohled
Únik tepla skrz střechu se prodraží, lze mu snadno zabránit

Jedním z nejdůležitějších kroků při stavbě domu je...

Vzhledem k jejich vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem stačí pro...

Trendy
Budoucnost logistiky: AI předpovídá kritické situace

„Digitalizace je dle mého názoru pro společnosti zabývající...

Vzhledem k tomu, že neexistuje jednotná definice, většina...

Umělá inteligence umožňuje softwaru automaticky se učit na...

„Pomocí AI dokážou společnosti ne řešit, ale předvídat...

Expertní pohled
Intenzita DDoS útoků rostla, nejvíce jich míří z Ruska

„I když celkový počet klesl, rostla intenzita jednotlivých...

Posledních několik měsíců roste podíl útoků přímo na...

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Na jihu Čech jednali o spolupráci s Indií

Zástupci Jihočeské hospodářské komory včera diskutovali s indickým...

Cílem celé návštěvy indického velvyslance bylo posílení hospodářských...

Aktuality
Nový systém investičních pobídek podpoří přidanou hodnotu 

Investice bez přidané hodnoty budou nově podporovány pouze...

Vláda také schválila úpravu podmínek pro získání investiční...

Aktuality
Vladimír Dlouhý je prvním Čechem v čele Eurochambres

Prioritou Vladimíra Dlouhého bude v tomto krizovém období...

Eurochambres, Evropská asociace obchodních a průmyslových komor, je...