×

SLEDUJTE SNĚM HOSPODÁŘSKÉ KOMORY ONLINE – VE STŘEDU 31. KVĚTNA

Středa 31. května 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny26. 5. 2023 06:41

Komora otevřela transparentní účet na podporu talentů

Ti budou reprezentovat zlaté české ručičky na evropském šampionátu

Mladí lidé pod vedením předních českých odborníků v devíti profesích mají ambici ukázat Evropě vysokou kvalitu české práce i to, nakolik jsou připraveni převzít štafetu po starších kolezích. Po dvou letech příprav se chystají na evropský šampionát EuroSkills, na kterém evropské země poměřují úroveň odborných znalostí a dovedností. Českou republiku budou reprezentovat v konkurenci 32 zemí.

Foto: Shutterstock.com Komora vyzývá k podpoře talentů na transparentním účtu Foto: Shutterstock.com

Náklady na reprezentaci České republiky na mistrovství konaném ve dnech 5. až 9. září v polském Gdaňsku jsou vyčíslené na 6,056 mil. Kč. Hospodářská komora již pokryla 3 mil. Kč ze svých zdrojů. Zřídila také centrum pro domácí soutěže odborných dovedností pod značkou CzechSkills a hradí mzdové náklady koordinátorů, kteří ve spolupráci s profesními společenstvy a firmami zabezpečují odbornou a jazykovou přípravu týmu. Také profesní společenstva soutěžní tým podpořila, a to sumou 1,5 mil. Kč.

Hospodářská komora o materiální a finanční podpoře národního týmu jedná i s firmami. Dopravu na soutěž zaplatí Scania, pojištění Kooperativa a přepravu technického vybavení sponzorsky zajistí DHL. Komerční banka národní tým sponzoruje částkou 250 tis. Kč. Jednání probíhají i s kraji.

Mladí, kteří budou reprezentovat české barvy v Evropě

  • Tomáš Bačina, web návrhář, Dolní Stakory
  • Jiří Hruška, CNC frézař, Domažlice
  • Jakub Chmelík, malíř, lakýrník, dekoratér, Praha 6
  • Richard Klimeš, mechanik nákladních vozů, Boskovice
  • David Pelikovský, podlahář, parketář, Bakov nad Jizerou
  • Benjamin Przeczek, mechatronik, Dolní Domaslavice
  • Jakub Szlaur, mechatronik, Orlová
  • Petr Valach, instalatér / topenář, Česká Rybná
  • Vít Vaňura, elektromechanik chladírenství, Hořice

„EuroSkills je šampionát na špičkové úrovni, kde národní týmy jsou silně podporovány svými zeměmi. Chceme se takové konkurenci vyrovnat. Penězi pokryjeme komplexní přípravu i samotnou účast české reprezentace, ubytování a stravu a také slavnostní zahájení. Potřebujeme tedy i české vlajky a další předměty, kterými budeme Českou republiku prezentovat. Sbírka bude otevřená dlouhodobě, abychom z ní financovali výcvik mladých lidí, jejich odbornou a jazykovou přípravu a výlohy spojené s účastí na dalším šampionátu,“ upřesnil viceprezident Hospodářské komory a prezident Cechu obkladačů Roman Pommer.

Koordinátorem příprav na EuroSkills za Českou republiku byla státem pověřená Hospodářská komora České republiky. Ta zajistila, aby se do evropského šampionátu Česká republika v roce 2021 vrátila po dlouhých 13 letech.

Podpořte zlaté české ruce

Mistrovství Evropy odborných dovedností se zúčastní desítka mladých českých reprezentantů, kteří mají snahu stát se mistry svého oboru. Na náklady přispívá HK ČR i sponzoři, mladé reprezentanty mohou nyní finančně podpořit i lidé, firmy a obce. Přispět je možno na transparentní účet číslo 10642672/0800 (Česká spořitelna).

Akce podporuje odborné dovednosti, zvyšování prestiže a kvalitu technických a dalších odborných profesí. Deklaruje, na jaké úrovni je vzdělávací systém i praktická výuka v každé zemi.

Už v roce 2021 na šampionátu v Rakousku čeští mladí talenti v celoevropské konkurenci obsadili 5. až 11. místo v profesích jako je malíř, obkladač, opravář nákladních vozidel nebo technik chladírenských a klimatizačních zařízení.

„Přesto jsme jedinou zemí v Evropě, kde vláda neprojevuje žádný zájem o podporu národního týmu, ať už jde o komunikaci této nejprestižnější soutěže konající se jednou za dva roky, propagaci české účasti nebo alespoň o materiální podporu nebo financování reprezentačního týmu,“ vysvětlil Roman Pommer důvod, proč se Hospodářská komora rozhodla otevřít účet, skrze který mohou lidé a firmy svými příspěvky národní tým podpořit. „Výjimkou je předseda Senátu Miloš Vystrčil, který se jako jediný politik o přípravu českého týmu na toto mistrovství zajímá, a dokonce celý tým přijal i na půdě Senátu,“ dodal Pommer.

Hospodářská komora se se žádostí o podporu obrátila i na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, pod které podpora talentů spadá. Kvůli resortem nastaveným podmínkám dotačních titulů ale soutěžící nebudou nijak podpořeni.

Články autora Miroslav Diro

Nejnovější články

Aktuality
Podnikatelé zvolili prezidentem HK ČR Zdeňka Zajíčka

Zdeněk Zajíček získal 190 hlasů, jeho protikandidát Martin...

Vedle současných viceprezidentů – Radka Jakubského, Romana Pommera,...

Sněm Hospodářské komory: Sněm je nejvyšším orgánem Hospodářské...

Aktuality
Komunikace s politickou reprezentací nebyla vždy snadná

Vážený pane premiére, pane místopředsedo Poslanecké sněmovny, vážené...

Pane premiére, vážení hosté, dámy a pánové, závěrem...

Cestovní ruch
Praha láká turisty na brutalistní stavby

„Souzníme s Vladimírem 518 v tom, že chceme...

„Největší odkaz této architektury do dnešní doby je...

„Ať už se jedná o prohlídky Kongresového centra,...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Podnikatelé zvolili prezidentem HK ČR Zdeňka Zajíčka

Zdeněk Zajíček získal 190 hlasů, jeho protikandidát Martin...

Vedle současných viceprezidentů – Radka Jakubského, Romana Pommera,...

Sněm Hospodářské komory: Sněm je nejvyšším orgánem Hospodářské...

Aktuality
Komunikace s politickou reprezentací nebyla vždy snadná

Vážený pane premiére, pane místopředsedo Poslanecké sněmovny, vážené...

Pane premiére, vážení hosté, dámy a pánové, závěrem...

Aktuality
Technology Days lákají na přednášky i robotické instalace

Vstup na akci je zdarma a díky svému...

Na místě bude k vyzkoušení také virtuální realita,...

Velmi zajímavý je i přednáškový program, který nám...