Pondělí 20. května 2024
ikona hodiny26. 5. 2023 06:41

Komora otevřela transparentní účet na podporu talentů

Ti budou reprezentovat zlaté české ručičky na evropském šampionátu

Mladí lidé pod vedením předních českých odborníků v devíti profesích mají ambici ukázat Evropě vysokou kvalitu české práce i to, nakolik jsou připraveni převzít štafetu po starších kolezích. Po dvou letech příprav se chystají na evropský šampionát EuroSkills, na kterém evropské země poměřují úroveň odborných znalostí a dovedností. Českou republiku budou reprezentovat v konkurenci 32 zemí.

Miroslav Diro Miroslav Diro autor

HK ČR

Foto: Shutterstock.com Komora vyzývá k podpoře talentů na transparentním účtu Foto: Shutterstock.com

Náklady na reprezentaci České republiky na mistrovství konaném ve dnech 5. až 9. září v polském Gdaňsku jsou vyčíslené na 6,056 mil. Kč. Hospodářská komora již pokryla 3 mil. Kč ze svých zdrojů. Zřídila také centrum pro domácí soutěže odborných dovedností pod značkou CzechSkills a hradí mzdové náklady koordinátorů, kteří ve spolupráci s profesními společenstvy a firmami zabezpečují odbornou a jazykovou přípravu týmu. Také profesní společenstva soutěžní tým podpořila, a to sumou 1,5 mil. Kč.

Hospodářská komora o materiální a finanční podpoře národního týmu jedná i s firmami. Dopravu na soutěž zaplatí Scania, pojištění Kooperativa a přepravu technického vybavení sponzorsky zajistí DHL. Komerční banka národní tým sponzoruje částkou 250 tis. Kč. Jednání probíhají i s kraji.

Mladí, kteří budou reprezentovat české barvy v Evropě

  • Tomáš Bačina, web návrhář, Dolní Stakory
  • Jiří Hruška, CNC frézař, Domažlice
  • Jakub Chmelík, malíř, lakýrník, dekoratér, Praha 6
  • Richard Klimeš, mechanik nákladních vozů, Boskovice
  • David Pelikovský, podlahář, parketář, Bakov nad Jizerou
  • Benjamin Przeczek, mechatronik, Dolní Domaslavice
  • Jakub Szlaur, mechatronik, Orlová
  • Petr Valach, instalatér / topenář, Česká Rybná
  • Vít Vaňura, elektromechanik chladírenství, Hořice

„EuroSkills je šampionát na špičkové úrovni, kde národní týmy jsou silně podporovány svými zeměmi. Chceme se takové konkurenci vyrovnat. Penězi pokryjeme komplexní přípravu i samotnou účast české reprezentace, ubytování a stravu a také slavnostní zahájení. Potřebujeme tedy i české vlajky a další předměty, kterými budeme Českou republiku prezentovat. Sbírka bude otevřená dlouhodobě, abychom z ní financovali výcvik mladých lidí, jejich odbornou a jazykovou přípravu a výlohy spojené s účastí na dalším šampionátu,“ upřesnil viceprezident Hospodářské komory a prezident Cechu obkladačů Roman Pommer.

Koordinátorem příprav na EuroSkills za Českou republiku byla státem pověřená Hospodářská komora České republiky. Ta zajistila, aby se do evropského šampionátu Česká republika v roce 2021 vrátila po dlouhých 13 letech.

Podpořte zlaté české ruce

Mistrovství Evropy odborných dovedností se zúčastní desítka mladých českých reprezentantů, kteří mají snahu stát se mistry svého oboru. Na náklady přispívá HK ČR i sponzoři, mladé reprezentanty mohou nyní finančně podpořit i lidé, firmy a obce. Přispět je možno na transparentní účet číslo 10642672/0800 (Česká spořitelna).

Akce podporuje odborné dovednosti, zvyšování prestiže a kvalitu technických a dalších odborných profesí. Deklaruje, na jaké úrovni je vzdělávací systém i praktická výuka v každé zemi.

Už v roce 2021 na šampionátu v Rakousku čeští mladí talenti v celoevropské konkurenci obsadili 5. až 11. místo v profesích jako je malíř, obkladač, opravář nákladních vozidel nebo technik chladírenských a klimatizačních zařízení.

„Přesto jsme jedinou zemí v Evropě, kde vláda neprojevuje žádný zájem o podporu národního týmu, ať už jde o komunikaci této nejprestižnější soutěže konající se jednou za dva roky, propagaci české účasti nebo alespoň o materiální podporu nebo financování reprezentačního týmu,“ vysvětlil Roman Pommer důvod, proč se Hospodářská komora rozhodla otevřít účet, skrze který mohou lidé a firmy svými příspěvky národní tým podpořit. „Výjimkou je předseda Senátu Miloš Vystrčil, který se jako jediný politik o přípravu českého týmu na toto mistrovství zajímá, a dokonce celý tým přijal i na půdě Senátu,“ dodal Pommer.

Hospodářská komora se se žádostí o podporu obrátila i na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, pod které podpora talentů spadá. Kvůli resortem nastaveným podmínkám dotačních titulů ale soutěžící nebudou nijak podpořeni.

Články autora Miroslav Diro

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Podnikatelé chtějí české dřevo více zpracovávat v tuzemsku

„Podnikatelé ve zpracovatelském průmyslu ale narážejí na řadu...

Jednou z brzd rozvoje tuzemského zpracování dřeva s...

Aktuality
Česká revoluce na závodech Formule 1

Projekt GPtents řeší problémy s ubytováním na velkých...

Nápad na projekt GPtents se zrodil v roce...

GPtents aktuálně zastřešují ubytování na 4 akcích ve...

Cestovní ruch
České aerolinie najedou na nový obchodní model

Důvodem změny obchodního modelu ČSA je zefektivnění provozu...

Pro klienty ČSA se nic nemění. Značka ČSA...