Středa 22. května 2024
ikona hodiny2. 6. 2023 07:16

Whistleblowingové řešení přináší firmám nečekané podněty

Ne stížnosti, ale nápady na zlepšení

Zákon o ochraně oznamovatelů prošel Senátem a čeká na podpis prezidenta. Podle Jana Slámy z platformy NNTB, jejíž whistleblowingové řešení v České republice využívá přes 500 firem, se podněty od zaměstnanců překvapivě nejčastěji týkají nápadů na zlepšení a zpětné vazby.

Alžběta Trusinová autor

Foto: Shutterstock.com Zákon na ochranu oznamovatelů prošel Senátem a čeká na podpis prezidenta. Změní Česko? Foto: Shutterstock.com

Transpozice evropské směrnice, která zajišťuje bezpečné zacházení tzv. whistleblowerům neboli lidem, kteří ve firmách a institucích upozorní na nekalé jednání, dnes prošla Senátem, čeká na podpis prezidenta a v platnost vejde zřejmě 1. srpna. Firmám nad 250 zaměstnanců a následně i těm s 50 a více zaměstnanci tak vznikne povinnost zavést whistleblowingový systém umožňující bezpečné oznamování nekalostí.

Oznámení se podle zákona mohou týkat zejména trestných činů a závažnějších přestupků. Firmy, které už nějakou formu ochrany whistleblowerů zavedly, však zaznamenaly primárně jiný rozměr. V České republice totiž lidé anonymizovaný a bezpečný systém používají nejčastěji jako kanál pro nápady na zlepšení, zpětnou vazbu směrem k vedení a také jako prostor pro dotazy.

„V České republice naše řešení využívá více než 500 firem. Systém je samozřejmě zašifrovaný a nemáme přístup ke konkrétním oznámením. Máme ale od klientů informace o kategoriích, do kterých jednotlivá oznámení spadají,” vysvětluje Jan Sláma z platformy NNTB (Nenech to být). Ta vznikla před 6 lety jako nástroj pro snadné a bezpečné odhalování šikany na školách. Postupně svou specializaci rozšířila také na firmy, u kterých funguje jako nástroj pro HR i compliance neboli dodržování pravidel, zejména firemních etických kodexů. A hlavně jako jednoduchý a funkční whistleblowingový kanál, který funguje v souladu se Zákonem o ochraně oznamovatelů, GDPR i evropskými směrnicemi a normami.

Přehled typů podnětů podle množství výskytu v ČR podle dat NNTB

  1. Nápady, pochvaly, otázky
  2. Šikana a sexuální obtěžování
  3. Firemní kultura, kolektiv
  4. Krádeže a korupce
  5. Psychika, vyhoření
  6. Diskriminace
  7. Bezpečnost
  8. Zákoník práce
  9. Životní prostředí
  10. GDPR

V České republice se více než třetina podnětů týká nápadů a zpětné vazby, následuje kategorie Šikana a sexuální obtěžování, která tvoří necelou třetinu oznámení, a zbylých 8 kategorií dává v součtu dohromady poslední třetinu podnětů.

NNTB nabízí snadný systém, který umožňuje oznamovatelům informovat zaměstnavatele o nesrovnalostech uvnitř firmy, a přitom zůstat v bezpečí. Platforma funguje jako jednoduché desktopové rozhraní, mobilní aplikace nebo automatizovaná telefonní linka. „NNTB jsme vyvíjeli tak, aby jej mohly používat prvňáci i pedagogové, jednoduchost a bezpečnost jsou od začátku naše priority,” uvádí David Špunar, spoluzakladatel projektu a produktový manažer.

„Jako hlavní benefit zavedení whistleblowingové platformy nevnímám splnění zákonné povinnosti, ale jeho nadstavbu, a to jasné sdělení, že jste eticky smýšlející organizace, která má zájem na řešení případných nekalostí a která je otevřená pro zpětnou vazbu a nápady na zlepšení,” uzavírá Jan Sláma z NNTB.

NNTB.cz je whistleblowingová platforma ve světě známá jako FaceUp.com, která vznikla v roce 2017 jako nástroj pro oznamování šikany na školách, a postupně se rozšířila i do firemního prostředí. Slouží jako místo pro bezpečné řešení problémů, o kterých je složité mluvit, nebo podávání podnětů ke zlepšení. Firmám nabízí jednoduché řešení pro splnění podmínek Zákona o ochraně oznamovatelů a související evropské směrnice. NNTB v současnosti využívá téměř 3000 firem z celého světa. Zakladatelé Jan Sláma, David Špunar a Pavel Ihm za své projekty v oblasti sociálního podnikání získali řadu světových ocenění.

Nejnovější články

Expertní pohled
Zájem o brigádníky letos poklesl

Propad nabízených brigádnických pozic je patrný napříč celou...

Novela zákoníku práce přináší do světa brigád i...

Pohled z praxe
Česko v Indexu prosperity propadlo o dvě příčky

V prvním ročníku Indexu prosperity a finančního zdraví...

Největší meziroční propad zaznamenalo Česko v pilíři ekonomiky....

Dlouhodobě nejhorších výsledků dosahujeme v indikátorech, které ukazují...

K pozitivnímu posunu o dvě příčky došlo v...

Nejlepšího výsledku dosahuje Česko v oblasti zdraví a...

V oblasti vědy, ve které Česko taktéž propadlo,...

Expertní pohled
Internet bez sušenek: Budeme platit?

Věděli jste, že podle finančních zpráv Alphabetu (mateřské...

Provozovatelé webů a reklamní agentury se na takovou...

Meta už minulý rok přešla na model pay...

Po vzoru Googlu či Mety přichází s vlastním...

Investujte do dat první strany, tedy vlastních dat...

Pokud jde o osobní údaje uživatelů, zmínit musíme...

Pro marketéry bude mít mnohem větší význam modelování...

Pokud Google Chrome v příštím roce zruší soubory...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Podnikatelé chtějí české dřevo více zpracovávat v tuzemsku

„Podnikatelé ve zpracovatelském průmyslu ale narážejí na řadu...

Jednou z brzd rozvoje tuzemského zpracování dřeva s...

Aktuality
Česká revoluce na závodech Formule 1

Projekt GPtents řeší problémy s ubytováním na velkých...

Nápad na projekt GPtents se zrodil v roce...

GPtents aktuálně zastřešují ubytování na 4 akcích ve...

Cestovní ruch
České aerolinie najedou na nový obchodní model

Důvodem změny obchodního modelu ČSA je zefektivnění provozu...

Pro klienty ČSA se nic nemění. Značka ČSA...