Sobota 24. února 2024
ikona hodiny8. 2. 2024 06:51

Poptávka po lyžování v zahraničí je o 10 % vyšší

Mohou za to i podmínky na tuzemských horách

Místní sněhové podmínky nejsou letos z pohledu milovníků zimních sportů ideální. Přestože se na českých sjezdovkách každoročně v období jarních prázdnin pohybuje nejvíce lyžařů z celé zimní sezóny, podle dat ERV Evropské pojišťovny 57 % z nich, mnozí letos raději vyrazí do zahraničí. Nejčastěji do Itálie, Rakouska a Francie. Velmi oblíbené jsou italské pětidenní pobyty, které si lyžaři pořídí v balíčku rovnou se skipasy. Lidé do zahraničí vyjíždí často i vícekrát za sezónu.

Karolína Lužná autor

Foto: Shutterstock.com Mezi oblíbené destinace Čechů patři v zimě Kaprun Foto: Shutterstock.com

Délka sjezdovek, kvalita sněhu a doba čekání na lanovku nebo vlek. Zejména na tyto parametry hledí Češi při výběru destinace pro zimní dovolenou. V České republice se zima na horách bez technického sněhu už téměř neobejde a řada Čechů proto stále častěji volí zahraniční destinace. Tamní střediska nabízí nejen skvělé sněhové podmínky, kvalitní služby, ale především mnohakilometrové a perfektně upravené sjezdovky.

Vyšší poptávku o zahraniční lyžování letos pociťují i cestovní kanceláře. „Zájem o lyžařské zájezdy v Alpách skutečně roste, meziročně o víc než 10 %. V letošní sezóně předpokládáme, že se znovu dostaneme nad hranici 100 tisíc klientů za sezónu,“ říká Jan Bezděk, tiskový mluvčí CK NEV-DAMA.

Zájezdy se tradičně nejvíce prodávají do Itálie a Rakouska. „Největší zájem mezi našimi klienty je jednoznačně o italské Alpy a střediska jako Val di Fiemme, Monte Bondone, Santa Caterina, Bormio nebo Livigno,“ doplňuje Jan Bezděk. Rakouskými favority jsou potom oblasti Kaprun, Dachstein, Brixental, Schladming nebo Nassfeld. Ve Francii vede Tignes a Les Menuires.

Nejoblíbenější zahraniční lyžařská střediska

Rakousko – Kaprun, Dachstein, Brixental, Schladming, Nassfeld

Itálie – Val di Fiemme, Monte Bondone, Santa Caterina, Bormio, Livigno

Francie – Tignes, Les Menuires, Les Arcs, La Plagne, Val Thorens

Češi nejčastěji vyjíždí na klasické týdenní pobyty, velmi oblíbené jsou i zkrácené pobyty se čtyřdenním lyžováním. Často lidé do zahraničí na hory vyráží i vícekrát za sezónu. Cenově nejvýhodněji vychází balíčky pobytů v Itálii, které už obsahují ubytování a skipasy dohromady. „Pobyt na 5 nocí s polopenzi a 4denním skipasem vyjde pro dva dospělé a dvě děti do 8 let kompletně na necelých 15 tisíc korun. Součástí nákupu lyžařského zájezdu je v naprosté většině případu také cestovní pojištění, které je zvlášť u tohoto typu dovolené téměř nutností.“ říká Jan Bezděk.

Nezbytnost pojištění potvrzuje i Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny: „Už od ledna 2022 je v Itálii dokonce povinné mít sjednané pojištění odpovědnosti a pokud ho lyžaři nemají, hrozí jim pokuta do výše až 150 EUR.“

ERV Evropská pojišťovna na konci minulého roku pro své klienty zvýšila limity pojištění SingleTrip, konkrétně u jeho variant Comfort a Premium. „Zaměřili jsme se hlavně na zvýšení nejdůležitějších limitů, a to limitů léčebných výloh a v rámci nich zubního ošetření, a také osobních věcí a odpovědnosti za škodu. Pojištění jsme vylepšili, aniž bychom jakkoli zvedali ceny,“ doplňuje Vlastimil Divoký.

Články autora Karolína Lužná

Nejnovější články

Expertní pohled
Důvěra v ekonomiku není nijak valná

Dolů ho táhla zejména zhoršující se nálada mezi...

Pro nastartování domácí poptávky je pozitivním signálem růst...

Expertní pohled
Potřebujeme zdravé, nikoli nemocné zaměstnance

Jak je možné, že jen pár týdnů po...

Jakou roli v tom vidíte pro MSD? Můžeme se...

Vedle prevence a očkování je MSD aktivní i v oblasti onkologie...

Trendy
Moderní řešení jménem Cafédock

Kde se zrodil nápad na Cafédock? Před pár lety...

Jak vypadaly první prototypy? Jeden byl menší, se...

Kolik modelů v současnosti existuje? Nyní jsou ještě v oběhu...

Nejnovější Cestovní ruch

Aktuality
Zeleninu do letadel si Emirates pěstují samy. Ekologicky

Ta teď úspěšně dokončila převzetí společnosti Emirates Bustanica,...

Od svého uvedení na trh v červenci 2022...

Cestovní ruch
Jižní Morava byla v roce 2023 nejnavštěvovanějším krajem

Statistiky návštěvnosti zobrazují optimistický trend – turisté se...

„Díky datům mobilních operátorů můžeme vidět, že podíl...

„Pro nás jsou všechny údaje o návštěvnosti kraje...

Cestovní ruch
Newsletter pro CzechTourism nově připravuje COT group

Předmětem smlouvy mezi národní turistickou centrálou a komunikační...

Pod dřívějším názvem COT media se společnost od...