Čtvrtek 22. února 2024
ikona hodiny17. 1. 2024 06:48

Italský vzor na českých sjezdovkách?

Riziko srážky sníží servis lyží a ohleduplnost

O jarních prázdninách vyráží do hor více než polovina lyžařů z celé zimní sezóny (57 %) a na svazích tak lidé čelí vyššímu riziku srážky. I přesto ale nosí helmu jen sedm dospělých z deseti. Děti naštěstí mají helmy už v naprosté většině případů (98 %). Na sjezdovkách lze snížit riziko úrazů dodržováním bezpečnostních pravidel FIS či důkladným servisem lyží. Na ten ale dbá pouze 52 % z Čechů. Podle statistik ERV Evropské pojišťovny může právě nevyhovující stav lyžařského a snowboardového vybavení za každou šestou nehodou na sjezdovce.

Karolína Lužná autor

Foto: Shutterstock.com Italský vzor na českých sjezdovkách? Riziko srážky sníží servis lyží a ohleduplnost Foto: Shutterstock.com

Jarní prázdniny letos vycházejí na období od 5. 2. do 17. 3. Právě v tuto dobu tak na sjezdovkách potkáme velké množství dětí, které mnohdy ještě nejsou tak zkušenými jezdci. Proto je zvláště důležité chovat se nanejvýš ohleduplně. Každý by si před vstupem na sjezdovku měl osvěžit pravidla FIS. Desatero pravidel sportovcům připomíná například to, aby se vždy před rozjezdem dostatečně rozhlíželi, při zastavování se zbytečně nezdržovali na úzkých a nepřehledných místech, nebo aby na sjezdovkách vždy respektovali značení a signalizace.

Děti bez helmy již téměř nepotkáme, dospělí ale příkladem nejdou

V ČR zatím povinnost nošení helmy není. Oproti tomu například v sousedním Slovensku, Rakousku či Itálii ano. „Pozitivní zprávou však je, že dítě bez helmy na sjezdovce již téměř nepotkáme, nosí ji 98 % z nich,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Průzkum ERV Evropské však dále ukázal, že chránič páteře už nasadí rodiče pouze každému čtvrtému dítěti. Navzdory tomu, že zranění hlavy patří k nejvážnějším úrazům vůbec, sami dospělí na helmy ale zapomínají a páteřáky nenosí už takřka vůbec. Helmu si nasadí pouze 7 z 10 dospělých a chránič páteře dokonce jen každý desátý.

Grafika: ERV Grafika: ERV

Nepodceňujte servis lyží

Pro bezpečné lyžování a předejití srážky je důležité mít správně seřízené vázání. Součástí pravidelné údržby vybavení by měl být i servis hran a skluznic. Podle statistik ERV Evropské pojišťovny je právě nevyhovující stav lyžařského vybavení příčinou každé šesté nehody na sjezdovce. „Z našeho průzkumu ale vyplývá, že lyže nebo snowboard si pravidelně nechává seřídit jen polovina lidí,“ říká Vlastimil Divoký.

„Nejlepší variantou je samozřejmě svěřit servis zkušeným odborníkům. Lyžaři budou mít jistotu, že je vše seřízeno, jak má, a navíc dostanou i potvrzení o údržbě,“ doplňuje Vlastimil Divoký. Přestože ERV Evropská potvrzení o servisu vybavení běžně nevyžaduje, v případě srážky může být velmi užitečné. V rámci prošetřování srážky se totiž potvrzení o provedeném servisu může zohlednit při určování viníka dané nehody.

EHIC karta v zahraničí nestačí

Při plánování zimní zahraniční dovolené je důležité mít na paměti, že většina zdravotnických zařízení na horách  je soukromá a Evropský průkaz zdravotního pojištění (tzv. EHIC kartu) v nich nejde uplatnit. EHIC karta navíc nepokrývá ani zásah horské služby, transport do nemocničního zařízení nebo zpět do České republiky. Přičemž cena za převoz vrtulníkem vyjde na více než 100 tisíc korun. Při nastavování správné skladby pojištění by pak lidé měli myslet na dostatečně vysoké limity léčebných výloh, pojištění odpovědnosti, a hlavně kvalitní asistenční službu. „Asistence hraje klíčovou roli v řešení vzniklých problémů a zajišťuje adekvátní zdravotní péči,“ připomíná Vlastimil Divoký.

Bez pojištění odpovědnosti si v Itálii nezalyžujete

Právě pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou jinému lyžaři je dalším důležitým parametrem. Jeho důležitost potvrzuje i italská legislativa. Od ledna 2022 je totiž pojištění odpovědnosti ze zákona povinné v italských lyžařských střediscích. Lyžaři musí na vyzvání prokázat, že jej mají sjednané, často už při nákupu skipasů. Za porušení této povinnosti hrozí nejen odebrání skipasu, ale i pokuta až do výše 150 eur.

„Z tohoto důvodu obsahují všechny naše produkty určené na hory pojištění odpovědnosti,“ upozorňuje Vlastimil Divoký a dodává: „Pojištění zohledňuje i pronájem náhradního lyžařského vybavení nebo potřebu prodloužení pobytu kvůli lavině. Lze ho snadno sjednat online nebo telefonem během pár minut.“

Své ratolesti mějte neustále na očích

Kromě povinnosti mít sjednané pojištění odpovědnosti myslí italská legislativa i na dohled nad dětmi mladších 14 let. Ty, podle zákona, nesmí rodič nebo odpovědná osoba opustit či nechat bez dozoru. Za porušení tohoto zákona hrozí odnětí svobody od 6 měsíců do 5 let.

Ačkoli není český zákon k lyžařům tak přísný, podle vzoru toho italského by se měli chovat všichni zodpovědní rodiče i na tuzemských sjezdovkách.

Články autora Karolína Lužná

Nejnovější články

Pohled z praxe
OZP přispívá na prevenci nejvyšší částkou na jednoho pojištěnce

OZP je dlouhodobě lídrem v modernizacích a využívání nových...

Významnou součástí služeb pro pojištěnce OZP je Asistenční...

Jedním z pilířů zdravotních programů OZP je prevence a...

OZP přinesla na český trh zdravotního pojištění už...

Novinkou roku 2024 je možnost využít kredity na...

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...

Analýzy
Rok 2023: Levnější byty i domy , ceny pozemků dále rostou

„Podle našeho očekávání je cenový pokles u nemovitostí...

Meziroční pokles cen bytů dosáhl vrcholu už ve...

Ceny rodinných domů stoupají dvě čtvrtletí po sobě,...

Samostatnou kapitolou jsou pozemky, jejichž ceny letí dlouhodobě...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Stavební řízení? Proč jsme vlastně nejpomalejší?

Připomeňme, že podobně jako Česko si vedou v...

Podle nedávné studie představuje stavebnictví v ekonomikách OECD...

Trendy
Digitální proměna: tajemství vaší úspěšné budoucnosti

V návaznosti na toto uvědomění vzniká další otázka. Co...

Možná si kladete otázku, kdy je ten správný...

Určujte si vize a cíle. Když se odhodláme udělat zásadní rozhodnutí...

Klíčem k úspěchu jsou SMART cíle – specifické, měřitelné, dosažitelné,...

Za domem máme kouzelný les, kde chce každý...

Dalším klíčovým prvkem je zapojení všech zúčastněných stran...

Ano, v následném kroku digitální transformace přichází na řadu další podstatná...

Co se tím myslí? Pokud ve vaší firmě chybí potřebné IT...

Co si pod tím představit? Klíčem je podrobný, realistický plán,...

Tým by měl být sestaven standardně – z přirozených...

Člověk se učí celý život. Posledním krokem na cestě...

Na straně zaměstnanců může digitální transformace vyvolávat smíšené...

Expertní pohled
Jak je to s dorovnávací daní?

Zatímco česká dorovnávací daň míří na entity operující...

Nicméně existuje jeden rozdíl mezi daty rozhodnými pro...