Pátek 19. dubna 2024
ikona hodiny1. 4. 2024 21:44

Kovář dnes není chlap s kladivem v ruce

Zlínská Kovárna VIVA se specializuje na zápustkové kování z oceli a její výrobky lze najít v osobních i nákladních automobilech, manipulační technice nebo hydraulických motorech. Firma s více než 400 zaměstnanci a tržbami přes 2,2 miliardy korun spadá do skupiny Třinecké železárny Moravia Steel a v jejím rámci je členem HK ČR. S čím se společnost momentálně potýká a kam směřuje? I na to odpovídá její výkonný ředitel a předseda představenstva František Červenka.

Martin Brychta autor

HK ČR

Miroslav Diro Miroslav Diro spoluautor

HK ČR

Foto: Kovárna VIVA Foto: Kovárna VIVA

Podnikatelé musejí v poslední době čelit vysokým cenám za energii. Hospodářské komoře se povedlo vyjednat plošné snížení poplatků za regulovanou část elektřiny a plynu. Jak moc to vašemu podniku pomohlo?

Pozitivně vnímáme aktivitu Hospodářské komory a Svazu průmyslu při vyjednávání o plošném snížení poplatků za regulovanou část elektřiny a plynu. Dopad snížení přinesl pokles o zhruba deset procent z celkové navýšené částky. Velmi také oceňujeme, že pro Hospodářskou komoru jsou ceny energií včetně složek distribuce tématem i nadále, protože tato oblast je zcela zásadní pro budoucí konkurenceschopnost české ekonomiky.

Stejně jako ostatní podniky se i vaše firma potýká s nedostatkem pracovníků. Jakým způsobem se snažíte lákat nové zaměstnance?

Oblast náboru zahrnuje soubor několika aktivit. Základem je udržet stávající pracovníky. Zde se zaměřujeme na zlepšení firemní kultury a na splnění požadavků našich pracovníků. Z hlediska získávání nováčků kombinujeme několik metod. Ať už jsou to náborové kampaně na sociálních sítích, reklama v rádiu, billboardy, nebo aktivní spolupráce se školami či doporučení stávajících zaměstnanců. Těžiště zapracování nových lidí ale vzhledem k absenci technických oborů se zaměřením na kovárenství zůstává na naší firmě.

Zmínil jste spolupráci se školami, mladé lidi příliš nepřitahuje studium na technických středních a vysokých školách. Co byste jim vzkázal, abyste je namotivoval k výběru oborů potřebných pro průmysl?

Naší snahou je představit jim kovárenství jako atraktivní obor budoucnosti. Abychom je přesvědčili, snažíme se spolupracovat se školami na všech úrovních a ukázat jim, že kovář dnes není statný chlap s kladivem v ruce, ale operátor moderní, plně automatizované linky. Proto pro základní a střední školy pořádáme den otevřených dveří, žákům středních škol poskytujeme praxi a stipendia. Studentům Univerzity Tomáše Bati v rámci projektu Nadaní studenti poskytujeme stáže a rovněž spolupracujeme při bakalářských a diplomových pracích. Každoročně pořádáme také den otevřených dveří pro rodinné příslušníky zaměstnanců naší firmy. Účastníme se burzy práce a workshopů v rámci odborných akcí na univerzitě.

Vaše kovárna patří k nejmodernějším provozům ve střední Evropě, využíváte například roboty nebo simulační software umožňující optimalizaci výroby. Jak plánujete v modernizaci pokračovat?

Konkurenční prostředí v kovárenství je velmi silné, a to nás nutí zvyšovat produktivitu s využitím automatizace a robotizace. Postupně také modernizujeme všechny linky, v současné době máme v provozu třicet osm robotů. V budoucnu očekáváme nedostatek pracovníků a modernizace s využitím robotů a automatizace může být motivací pro nové pracovníky.

V regionu dlouhodobě podporujete různé instituce a projekty z kultury či umění. Co vás motivuje k těmto aktivitám?

Jsme firma stoprocentně vlastněná českým kapitálem, cítíme proto vztah k regionu, ve kterém podnikáme. V rámci společenské odpovědnosti každoročně podporujeme na Zlínsku oblasti kultury, sociálních služeb, školství a sportu, a tím se snažíme budovat povědomí o naší firmě. Je to také cesta, jak vzbudit zájem právě u potenciálních zaměstnanců.

Navazujete na tradici kovárny firmy Baťa, která vznikla už v roce 1932. Cítíte pořád baťovskou tradici v regionu?

Mají Valaši podnikání v krvi? Kovárna VIVA na tyto tradice navazuje hned v několika oblastech. V řízení využíváme vlastní systém a snažíme se v modifikované podobě začlenit i baťovské principy. Firma se nachází v původních budovách baťových závodů a v kombinaci s moderními kovacími linkami to umocňuje tvůrčí atmosféru se stále přítomným baťovským duchem.

Foto: Kovárna VIVA Foto: Kovárna VIVA

Nejnovější články

Názory
Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?

Evropa totiž dle Draghiho příliš dlouho (naivně) věřila...

Obecně platí, že Draghiho lékem na zhoršující se...

Analýzy
Revoluce v benefitech se nekoná

Loňský podzim přinesl vášnivou debatu o negativních dopadech...

„Letošní průzkum benefitů ukázal, že rozdíl mezi tím,...

„Benefity sledujeme v rámci našich průzkumů již bezmála...

Zajímavým zjištěním letošního průzkumu je pak i skutečnost,...

Cestovní ruch
Kongresoví ambasadoři byli oceněni

Ambassador Awards Evening se uskutečnil pod záštitou primátora...

„Celý profesní život se snažím posouvat českou onkologii...

Hlavními partnery večera byly: Hlavní město Praha, Ministerstvo...

Nejnovější Komora.cz

Pohled z praxe
Neopren pro potápěče i záchranáře

Firma vznikla v roce 1991, kdy navázala na...

Pohled z praxe
Moderní průmysl navazující na tradici

Moderní Zlín je nerozlučně spojený se značkou Baťa....

„Pružně reagujeme na trh práce a nabízíme zejména individuální přístup...