Sobota 25. května 2024
ikona hodiny9. 5. 2024 08:36

Polyglot Gathering 2024: Poprvé v Praze!

Největší setkání pro polygloty a jazykové nadšence se uskuteční na Vysoké škole ekonomické v Praze už v květnu

Ve dnech 15 - 19. 5. 2024, se na Vysoké škole ekonomické v Praze bude konat akce pod názvem Polyglot Gathering (tedy Setkání polyglotů). Eventu se zúčastní více než 750 lidí mluvících více cizími jazyky ze 70 zemí světa včetně Japonska, Taiwanu, Brazílie, USA a mnoha dalších. Akce se koná pod záštitou rektora Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) doc. Ing. Petra Dvořáka, Ph.D.

Hana Krejbichová autor

Foto: Polyglot Gathering Polyglot Gathering 2022 Foto: Polyglot Gathering

Polyglot Gathering (www.polyglotgathering.com) je neformální každoroční akce, která se poprvé konala v Berlíně v roce 2014 a od té doby se těší velké oblibě mezi nadšenci cizích jazyků po celém světě. Letos ji vůbec poprvé budou pořádat polygloti v hlavním městě České republiky. Praha se tak na pět dní stane i hlavním městem polyglotů.

Jak říká Peter Baláž, koordinátor sdružení E@I (Edukace@Internet), které je organizátorem akce: „Hlavním cílem našeho sdružení je vytvářet a poskytovat bezplatné vzdělávací nástroje – většina z nich je právě na učení se jazyků. K jazykům tedy máme blízko, a proto organizujeme i několik akcí, které se jazyků, či vzdělávání obecně, týkají. Toto setkání jsme do Prahy přivedli díky spolupráci s esperantisty, kteří akci v Berlíně založili a první tři ročníky zorganizovali tam. Následně jsme od nich probrali štafetu, a tak si nyní polygloti budou moci užít krásnou Prahu a poznat k tomu i češtinu.”

Mezi nejznámější polygloty, kteří se zúčastní akce v Praze, patří například Richard Simcott, který ovládá více než 30 jazyků a patří k nejuznávanějším současným polyglotům Mezi další účastníky bude patřit i Tim Keeley, americký profesor žijící v Japonsku, autor knihy Život ve 30 jazycích (A Life in 30 languages); Brian Loo Soon Hua z Malajsie – jazykovědec, který zkoumá domorodé jazyky Austrálie ale i Severní Ameriky, nebo Elisa Polese z Itálie – jazyková učitelka, koučka a autorka.

O Edukace@Internet

Organizátorem akce je mezinárodní občanské sdružení E@I (Edukace@Internet, www.ikso.net) se sídlem na Slovensku, které stojí za mnoha úspěšnými portály pro výuku různých cizích jazyků. Sdružení vytvořilo mimo jiné první a zároveň jediný bezplatný vícejazyčný web na vyučování slovenštiny pro cizince (www.slovake.eu), web na němčinu (www.deutsch.info), ruštinu (www.russky.info), polštinu (www.polski.info), esperanto (www.lernu.net) nebo stránku o jazycích EU (www.lingvo.info), pohybovou hru „Vortoj“ pro procvičování slovíček www.vortoj.net či web pro bezplatnou tvorbu online cvičení a testů na jazyky www.testu.eu.

Průměrně ovládá účastník tohoto setkání šest jazyků. Znalost mnoha jazyků však není podmínkou účasti. „Vůbec není třeba znát mnoho jazyků! Spíše je vhodné být otevřený, zvídavý a mít chuť se učit něco nového. Přicházejí k nám také lidé, kteří znají jeden či dva cizí jazyky, ale chtějí se v nich zlepšit nebo se doučit jazyky nové,” doplňuje Petr Baláž.

Hlavní částí samotné 5denní akce budou přednášky polyglotů na různá témata související s jazyky a jejich učením. Většina přednášek je v angličtině, ale nechybí ani jiné jazyky, jako např. francouzština, italština, španělština, němčina, ukrajinština či přímo čeština. Účastníci tak prostřednictvím setkání sdílejí tipy na učení se většího počtu jazyků, jejich udržování, zlepšování přízvuku a nabývání slovní zásoby. Oblíbené jsou také workshopy, ve kterých se prezentuje konkrétní jazyk z pohledu člověka, který se ho chce naučit jako cizí jazyk. Workshopy také mohou zahrnovat jakoukoliv aktivitu od tvoření básní, improvizace, pletení až po jógu či národní tance.

Za zmínku určitě stojí i takzvaná jazyková výzva, během níž mají polygloti 50 dní na to, aby využili všechno své know-how o učení se jazyků a pokusili se naučit konkrétní jazyk. V letošním ročníku si mohou vybrat buď češtinu či esperanto. Všichni odvážlivci si pak změří síly během ústní zkoušky zaměřené na plynulost, interakci, gramatickou přesnost a slovní zásobu.

Kromě zajímavých přednášek se účastníci mohou těšit také na vícejazyčné koncerty, herní zónu, kde si mohou zahrát společenské hry, zónu bez angličtiny, kde je povolen jakýkoli jazyk kromě angličtiny či jazykovou kavárnu. Součástí setkání bude i ochutnávkový Culinary festival, během kterého budou moci účastníci představit ostatním delikatesy či specifické nápoje své země. „Značné oblibě se těší také takzvané Polyglot Expo, kde účastníci prezentují své aktivity: autoři knih svá díla, tvůrci aplikací či softwarů pro učení se jazyků jejich produkty a firmy věnující se překladu dělají nábor nových spolupracovníků. Naším hlavním cílem bylo vytvořit pro účastníky řadu příležitostí poznat jiné lidi, kteří mají v oblibě jazyky, a navázat nová přátelství. Rekordní počet přihlášených letos potvrzuje, že o takovou akci je skutečně velký zájem,“ říká Peter Baláž.

„Jsme velice rádi, že si organizátoři akce Polyglot Gathering pro svůj devátý ročník vybrali jako hostitelskou destinaci právě Prahu a že právě tento jubilejní ročník přivítá podle všeho rekordní množství účastníků. To potvrzuje i dlouhodobý trend, který v české metropoli sledujeme – akce konané v Praze mají zhruba o 15 % delegátů více oproti jiným destinacím, v kterých se akce již v historii konala. Věřím, že Praha a čeština účastníky setkání zaujme a že budou mít v průběhu akce možnost poznat bohatou kulturní nabídku města, a to i prostřednictvím takzvaného kongresového jízdného, v rámci kterého mohou delegáti větších asociačních akcí využít pražskou hromadnou dopravu zcela zdarma,“ uzavírá Roman Muška, ředitel Prague Convention Bureau, organizace, která zastřešuje pražský kongresový průmysl.

Nejnovější články

Aktuality
Praha se chystá na největší bitcoinovou konferenci

Do Prahy zavítá také Michael Saylor, CEO MicroStrategy,...

Jak název akce napovídá, setkají se zde zejména...

Pro foundery rozjíždějící svůj vlastní projekt bude velmi...

Aktuality
Soutěž E.ON Energy Globe jde do finále

„Každý rok se těším, až uvidím finálové projekty...

Soutěž hledá a oceňuje ty největší ekologické nadšence...

Ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy...

Aktuality
České firmy zamíří do Černé Hory

Zástupci firem se k ministrovi připojí v neděli večer. V pondělí...

Černá Hora je kandidátským státem EU a je...

Náklady spojené s organizací mise si – stejně...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Česko v Indexu prosperity propadlo o dvě příčky

V prvním ročníku Indexu prosperity a finančního zdraví...

Největší meziroční propad zaznamenalo Česko v pilíři ekonomiky....

Dlouhodobě nejhorších výsledků dosahujeme v indikátorech, které ukazují...

K pozitivnímu posunu o dvě příčky došlo v...

Nejlepšího výsledku dosahuje Česko v oblasti zdraví a...

V oblasti vědy, ve které Česko taktéž propadlo,...

Pohled z praxe
Za farou vyrábějí aukční paličky i nábytek

Impulzem k zahájení podnikání v truhlařině byla pro...

Na začátku bylo podle Motyčky nejsložitější najít si...

„Spolupracovali jsme i s personální agenturou, ale jako...

Pohled z praxe
Prioritou je maximální servis pro zákazníky

Představte svou firmu, čím se zabývá? Naše společnost...

Vaše firma zažila od svého založení poměrně strmý...