Sobota 15. června 2024
ikona hodiny5. 6. 2024 07:19

Hospodářská komora spustila významný projekt

Vodíkový region Čechy & Bavorsko

O vodíku se stále častěji mluví jako o palivu budoucnosti. Má vysoký potenciál pro dopravu, energetiku i průmysl. Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK) proto spustila spolu se svými partnery z české a německé strany významný projekt na podporu rozvoje využití vodíkových technologií v celém příhraničním regionu. Na konec června připravuje také první konferenci, na které se účastníci seznámí s aktuální situací v oblasti výroby a využití vodíku v České republice a Bavorsku i s konkrétními příklady z praxe.

Václava Simeonová autor

Foto: KHK KK Projektový tým přeshraniční vodíkové spolupráce Foto: KHK KK

Projekt nese název `Vodíkový region Čechy & Bavorsko` a je označován také zkratkou HyBaBo (Hydrogen Bavaria Bohemia). KHK KK na něj získala dotaci z fondů EU a českého státního rozpočtu. Projekt je naplánován do března 2026 a bude se v rámci něj konat řada akcí na obou stranách hranice: workshopy, exkurze a další aktivity, které přispějí k předávání konkrétních znalostí a zkušeností. Cílem je vytvořit společnou koncepci severní části česko-bavorského příhraničí a umožnit koordinovaný náběh vodíkového hospodářství. Vedoucím partnerem projektu je Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden, projektovým partnerem je Hochschule Hof a spolupracovat na něm bude i řada dalších subjektů, například Česko-německá obchodní a průmyslová komora, Česká vodíková technologická platforma, z. s. (HYTEP), zemské okresy Neustadt an der Waldnaab, Tirschenreuth, Wunsiedel a Hof, dále také města Weiden a Hof. Projekt podporuje celá řada dalších subjektů, např. Karlovarský kraj, bavorské průmyslové a obchodní komory nebo místní akční skupiny.

„Vodík je palivo budoucnosti díky svému čistému, udržitelnému a efektivnímu využití, které může významně přispět k dekarbonizaci a energetické bezpečnosti. Jeho univerzálnost z něj činí klíčový prvek pro přechod na nízkoemisní ekonomiku,“ uvedl Tomáš Linda, předseda představenstva KHK KK. I přes slibné vlastnosti vodíku existují výzvy, jako jsou náklady, energetická efektivita, infrastruktura a bezpečnost. „Historie ukazuje, že tyto překážky lze překonat, stejně jako tomu bylo u elektřiny, spalovacích motorů nebo bezdrátové komunikace,“ vysvětlil. „Ve Wunsiedelu již provozují elektrolyzér na výrobu vodíku a plánují jeho rozvoj v průmyslu a dopravě. Finanční prostředky, které nyní míří do zahraničí za nákup ropy a plynu, mohou zůstat v regionu,“ doplnil Tomáš Linda.

Osvěta je podle zapojených partnerů důležitá. „Kromě předávání znalostí se náš projekt zaměřuje také na práci s veřejností. Chceme, aby společnost této technologii důvěřovala, protože je důležitým stavebním kamenem pro zvládnutí přechodu na novou energetiku,“ potvrdil za vedoucího partnera OTH Amberg-Weiden Prof. Dr. Raphael Lechner.

Dr. Andy Gradel, zástupce ředitele Institutu pro vodíkové a energetické technologie na Vysoké škole v Hofu, podotkl: „Výzvy v našem společném regionu jsou si v mnoha ohledech velmi podobné. Chceme, aby co nejvíce lidí mohlo těžit ze zkušeností, které již máme, ale také ze zkušeností, které teprve přijdou.

A co od projektu čeká česká strana? „Rádi bychom propagovali téma vodíku, vytvořili studie proveditelnosti na jeho využití ve firemním prostředí a podpořili přeshraniční spolupráci,“ dodal Richard Štěpánovský, vedoucí projektu z KHK KK.

Už brzy budou mít zájemci možnost se o tématu dozvědět víc. KHK KK připravuje konferenci, která se uskuteční ve čtvrtek 27. června od 9:00 do 14:00 v Hotelu Dvorana – Jezírko (Chebská 394/44, Karlovy Vary). Účastníci se na ní seznámí s aktuální situací na obou stranách hranice. Hlásit se mohou ZDE.

Celkový rozpočet projektu činí přibližně 774 000 euro. Dotace z Evropské unie ve výši 80 % má být poskytnuta v rámci programu přeshraniční spolupráce INTERREG Bavorsko – Česko 2021 – 2027. Samotná česká projektová část předpokládá výdaje cca 350 000 euro a získala navíc dotaci ve výši 10 % ze Státního rozpočtu České republiky.

Články autora Václava Simeonová

Nejnovější články

Aktuality
Na Univerzitě Pardubice proběhne v úterý Technology Day

„Univerzita a aplikační průmyslová sféra by neměly tvořit...

Technologie, které univerzita v rámci akce představí, jsou...

Univerzita Pardubice plánuje po pilotní akci Technology Day...

Trendy
Vyladěný event jako vizitka vaší společnosti

Odborné eventy jsou bezpochyby nezbytné pro další rozvoj,...

Nechcete celou akci strávit v uzavřených prostorách velkého konferenčního...

Dobré jídlo a pití nesmí chybět na žádném...

Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodný program. Resort disponuje...

Největší doména resortu? Jednoznačně 27 jamkové profesionální golfové...

Fantazii se ale meze nekladou. „Pro jednu z firem...

Expertní pohled
Využijte potenciál firemních vozů naplno

Proč si pořídit monitoring vozidel? Čím může usnadnit...

Kniha jízd nebo sledování aktuální polohy jsou základní...

Jde o tzv. Vysvědčení řidiče. Jedná se o pravidelné hodnocení jízdních...

Nejnovější Trendy

Trendy
Vyladěný event jako vizitka vaší společnosti

Odborné eventy jsou bezpochyby nezbytné pro další rozvoj,...

Nechcete celou akci strávit v uzavřených prostorách velkého konferenčního...

Dobré jídlo a pití nesmí chybět na žádném...

Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodný program. Resort disponuje...

Největší doména resortu? Jednoznačně 27 jamkové profesionální golfové...

Fantazii se ale meze nekladou. „Pro jednu z firem...

Trendy
Udržitelnost energetických firem začíná u investorů hrát prim

Tempo zrychlilo i poté, co světoví lídři na...

V loňském roce Moore Advisory CZ spolupracovala na...

Trendy
Udržitelnost se už dostává do DNA firem

Společnost BDO ve spolupráci s výzkumnou agenturou Mercuri...

Téměř všechny dotázané společnosti (97 %) věří, že udržitelnost...

Začlenění aspektů ESG do obchodní strategie a výběr správných...

Podle průzkumu nejsou ve značném počtu společností výsledky...