Čtvrtek 18. července 2024
ikona hodiny24. 6. 2024 15:29

Závod ve vývoji umělé inteligence: Čína versus USA

Svět umělé inteligence (AI) a robotiky zažívá explozivní růst a dvě největší ekonomické velmoci, Čína a Spojené státy, soupeří o vedoucí pozici v těchto přelomových technologiích. Zatímco USA bylo dlouho považováno za pionýra a lídra v oboru, Čína v posledních letech učinila pozoruhodný pokrok a v některých oblastech již dokonce předstihla svého rivala. Tento závod nabírá na obrátkách a jeho výsledek může významně ovlivnit budoucnost lidstva.

Kristýna Klejnová autor

Foto: Shutterstock.com Závod ve vývoji umělé inteligence: Čína vs. USA Foto: Shutterstock.com

Čínský gigant Sense Time nedávno ohromil svět představením jazykového modelu (LLM) Sense Chat 5.0, který v mnoha parametrech překonal i vysoce pokročilý americký model GPT-4 od proslulé společnosti OpenAI. Sense Chat 5.0 exceloval zejména v matematických úlohách a projevil výjimečné logické schopnosti. I v dalších disciplínách, jako je generování textu a obrazu, se čínské AI modely rychle přibližují světové špičce. „Společnost Anthropic a OpenAI sice se svým modelem Claude respektive ChatGPT stále drží pomyslné žezlo, ale čínské firmy jsou jí v patách,“ říká David Strejc, odborník a aktivista v oblasti umělé inteligence z AutoERP.

Skvělý výkon za 16 tisíc dolarů

Čínské úspěchy se neomezují jen na software, ale i na fascinující svět robotiky. Humanoidní robot G1 od společnosti Unree si získal pozornost médií svými působivými schopnostmi a překvapivě nízkou cenou kolem 16 tisíc dolarů. Tento flexibilní a silný stroj by v budoucnu mohl zvládat různorodé úkoly ve městech po celém světě. Čína navíc odhalila ambiciózní plán stát se do roku 2027 globálním lídrem v oblasti robotiky, což jen podtrhuje její odhodlání uspět v tomto vysoce konkurenčním odvětví.

Dalším příkladem pokročilé čínské robotiky je plně autonomní robot Astrobot S1, který ohromuje svou schopností vést smysluplnou konverzaci díky integrovanému jazykovému modelu. Jeho dovednosti jsou natolik působivé, že je těžké uvěřit, že nejde o předem připravenou ukázku, ale o reálnou interakci. „Tento robotický skvost dává tušit, jakým směrem se bude vývoj ubírat a jaké neuvěřitelné stroje nás čekají v blízké budoucnosti. Čína také představila model Yi-large od slibného startupu 01.AI, za kterým stojí respektovaná osobnost světa AI Kai-Fu Lee. Tento model s více než 100 miliardami parametrů údajně předčil GPT-4 v testech logického uvažování a dalších disciplínách,“ dodává Strejc z AutoERP.

AI modely za 8 měsíců

Společnost 01 navíc vyvinula i efektivní modely s menším počtem parametrů a specializované API pro různé úlohy. To vše za pouhých 8 měsíců od založení firmy, což jen dokládá ohromující tempo inovací v Číně. „USA si pravděpodobně v nejbližší době udrží vedoucí pozici v oblasti AI, ale v robotice by Čína mohla brzy dominovat díky své infrastruktuře přizpůsobené masové výrobě,“ prorokuje odborník.

Její fenomenální úspěch v oblasti elektromobilů, který otřásá americkým automobilovým trhem, naznačuje, že podobný scénář by se mohl opakovat i v případě robotiky. Závod mezi USA a Čínou ve vývoji umělé inteligence a robotiky bezpochyby urychlí tempo inovací a posune hranice lidských možností.

Benefity pro lidstvo

Výsledky tohoto epického souboje titánů formují podobu naší civilizace v nadcházejících dekádách. Ať už z této technologické bitvy vzejde jakýkoliv vítěz, skutečným beneficientem bude lidstvo jako celek. Pokrok v umělé inteligenci a robotice přinese nové příležitosti, zvýší produktivitu a může pomoci řešit některé z nejpalčivějších problémů dneška. Zároveň však bude klást i nové etické a společenské výzvy.

Články autora Kristýna Klejnová

Nejnovější články

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Expertní pohled
Spokojení zaměstnanci mohou až o čtvrtinu zvýšit firemní zisk

Změna přístupu z „máme zaměstnance“ na „pracují u...

V době, kdy lidé kladou větší důraz na rovnováhu...

Zaměřte se na člověka: Myslete na to, aby...

Řešte predikci a prevenci: Pomocí strojového učení a...

Trendy
Pokles cen zemědělských výrobců zpomalil

Meziročně tak byly ceny zemědělských výrobců nižší o...

Pokles cen neočekávám v oblasti stavebních prací. Ty byly...

Nejnovější Pohled z praxe

Trendy
Umělá inteligence se čile zabydluje ve firmách

AI může být využita jako virtuální asistent, který...

AI se stává nepostradatelným spolupracovníkem při tvorbě obsahu,...

„Manuálně přepisovat, sdílet a zpětně vyhledávat různé reporty,...

Umělá inteligence může vytvářet obrázky a grafiku na...

AI také hraje klíčovou roli v brainstormingu a...

Videa & Podcasty
Jak firemní kultura ovlivňuje zdraví zaměstnanců

1:20 Co je Feel Good Company 2:00 Mají...

Expertní pohled
Investování po česku: kralují nemovitosti

Investování se v České republice stává stále populárnějším...

Možností, jak své finance ochránit, je mnoho, od...

Jednou z platforem, která nabízí mikroinvestice do nemovitostí,...