Pátek 3. května 2024

Výrok týdne

„Žádáme okamžité zavedení regulace cen základních životních potřeb – potravin, energií, pohonných hmot, vody a nájemného – a zpřísnění cenové kontroly,“

řekl mimo jiné 5. října na tiskové konferenci ČMKOS její předseda a kandidát na prezidenta Josef Středula.
Foto: ČMKOS
Josef Středula předseda Českomoravské konfederace odborových svazů

Josefe, vy i já jsme reálný socialismus a ceny direktivně řízené vládou a ústředním výborem těch vyvolených zažili. Fakt to chcete? Tak řekněte svým voličům i to B: Že to bude znamenat totální destrukci trhu a podnikání. A hlavně totální úpadek této země a dluh, který nezaplatí ani naši pravnuci. Tak do toho!

„Víme, co dělat v krizi: Zastropovat cenu elektřiny a plynu na 1 500 Kč za megawatthodinu,“

volal mezi jiným šéf hnutí ANO Andrej Babiš koncem minulého týdne z předvolebních inzerátů.
Foto: archiv Úřadu vlády ČR
Andrej Babiš předseda Hnutí ANO, bývalý předseda vlády České republiky

Jako dobrý. Ale nabízí se neodbytná otázka, jestli není škoda zůstávat v půli cesty. Já bych to dal všem zadarmo!

Petr Karban

„Česko má extrémní podíl energií a potravin ve spotřebitelském koši a vysokou energetickou náročnost výroby. Když velké množství lidí dostalo peníze za neodvedenou práci, za nevyrobené zboží, za neposkytnuté služby, vzniklo inflační podhoubí, na kterém jsme si vypěstovali jednu z nejvyšších inflací v Evropě. Firmy velmi dobře věděly, že spotřebitelé jsou saturování covidovými penězi a že mohou veškeré náklady promítnout do cen. Lidé přece nekoupí předražené zboží, pokud na ně nemají. Neomezíme-li spotřebu domácností, nezbavíme se inflace třeba deset let. Nákladová a poptávková inflace jsou jen dvě strany téže mince,“

řekla ve středu 27. července viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v pořadu Interview ČT24.
Foto: Jakub Hněvkovský
Eva Zamrazilová ekonomka, bývalá předsedkyně Národní rozpočtové rady

Stručné, profesionální, srozumitelné, pochopitelné. Asi vůbec nejlepší vysvětlení příčin i léčby tuzemské inflace. Díky, Evo. Snad je srozumitelné a pochopitelné i pro politiky a odboráře, kteří populisticky volají po stále větší a plošnější podpoře všech. Kdo by se dnes chtěl omezovat ve jménu zítřka, že?

Petr Karban

Neslyším vůbec o tom, že bychom zde měli vybudovat ekonomiku založenou na přidané hodnotě, po vzoru skandinávských zemí, Nizozemska a Švýcarska, že budeme investovat do výzkumu a vývoje, což ta vláda nedělá. My jsme vytvořili koncepci země pro budoucnost, do vývoje a výzkumu jsme dávali dvě procenta HDP, což je o několik desítek procent více než před pár lety.

řekl v pořadu Interview ČT24 ve čtvrtek 21. července Karel Havlíček, exministr průmyslu, obchodu a dopravy.
Foto: archiv MPO ČR
Karel Havlíček bývalý ministr průmyslu a obchodu a současně ministr dopravy České republiky ve vládě Andreje Babiše

Karle, tohle aspiruje na Výrok roku. Nejenže to nesedí matematicky, ono je to falešné i fakticky – pravda, dvouprocentní hranice jste se dotkli, ovšem té se dotkl například i rok 2014 či 2015. Horší je, že růst těch výdajů se zpomalil a růst počtu pracovníků ve VaV se dokonce takřka zastavil. Takže koncepce ano, ty nám jdou. Ale skutek utek...

Petr Karban

Časopis pro členy

4/2024

Dubnové číslo měsíčníku Komora je z velké části věnováno stavebnictví – segmentu, který po útlumu čeká na zásadnější impuls. Všímá si také trendů v cestovním... ČÍST VÍCE

Prohlédnout