Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Téměř pokaždé, když se řeší otázka konkurenceschopnosti české ekonomiky, stočí se debata k tématu montoven s přesvědčením, že ČR by měla vykročit právě od nich k IT budoucnosti. Ponechme stranou, jak samo o sobě je velmi sporné vůbec hovořit v našem případě o montovnách, když patříme mezi země s nadprůměrným podílem vývozu zboží s vyšší a vysokou přidanou hodnotou v rámci EU, a podívejme se, jestli už tak trochu IT zemí také nejsme. Sektor ICT totiž není v našem případě až tak zanedbatelný, jak si třeba můžeme myslet. Už třeba proto, že tam v posledních letech pracovalo relativně více lidí než třeba v Německu, nebo proto, že podíl tržeb tohoto odvětví byl v rámci podnikatelského sektoru vyšší než už v citovaném Německu, Francii nebo Rakousku.
Obory ICT jednoznačně patří do úspěšnější části české ekonomiky, kterou zatím nijak neohrozilo ani její aktuální cyklické ochlazení. Sice to neplatí, jak už to tak bývá, plošně, protože například výroba PC a další elektroniky už více než půl roku útlum poptávky pociťuje, a omezuje proto i výrobu. Na druhé straně nejdynamičtější a dnes už vlastně největší součást ICT – IT služby – dál expandují, jejich tržby lámou historické rekordy a s nimi i podíl na vytvořené přidané hodnotě v celé ekonomice. IT služby reprezentované především malými a středními firmami tak stále hladce kompenzují to, o co výroba elektroniky (charakterizovaná mimochodem poměrně nízkou vytvořenou přidanou hodnotou) vlastně přichází. Dilema montoven a IT firem je tak spíše iluzorní a skutečný konflikt se odehrává úplně někde jinde. Konkrétně mezi velkými vizemi konkurenceschopné IT ekonomiky a možnostmi, nebo řekněme „produkcí“ současného školství. Neodehrává se totiž náhodou ta největší bitva o budoucí podobu české ekonomiky právě tam?