Středa 22. května 2024
ikona hodiny8. 2. 2020 09:10

Brexit: Konec, nebo nový začátek?

Spojené království vystoupilo poslední lednový den z EU. Stalo se tak vůbec poprvé v historii evropské integrace, kdy se nějaký stát rozhodl, že už se na ni nechce dále podílet a bude ji raději sledovat zpovzdálí. Ponechme stranou důvody, proč se tak v případě Spojeného království stalo, neméně důležité je, co nás čeká nyní, po brexitu.

Martina Dlabajová Martina Dlabajová autor

poslankyně Evropského parlamentu

Bezprostředně po odchodu Spojeného království z EU překvapivě nic. Až do konce roku poběží přechodné období, ve kterém pro občany i firmy zůstane prozatím vše při starém – tedy jako by brexit nikdy neproběhl. To se ale chtě nechtě změní za 11 měsíců.

To je totiž vyměřená lhůta, během níž musí vyjednavači obou stran, tedy britské i unijní, položit pevné základy budoucích vztahů, spolupráce a pravidel pro vzájemné obchodování. Bylo by naivní se domnívat, že půjde o snadný úkol. Vyjednávání obchodních dohod zpravidla trvá mnohonásobně delší dobu a to, o kterém je tu nyní řeč, se teprve rozbíhá. Už nyní je navíc jasné, že výchozí pozice obou stran nejsou stejné. V případě, že se EU a Velká Británie do konce roku nedomluví, není vyloučeno, že dohoda o volném obchodu nakonec vůbec nebude.

Co by to znamenalo? Pokud by dohoda nevznikla, obchod mezi unijním blokem a Spojeným královstvím by se řídil podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Firmy by se v takovém případě musely připravit na překážky a prodražení, protože pravidla WTO počítají se zavedením cel.

Takovému scénáři jsme však prozatím daleko. EU a rozhodně také Česká republika budou usilovat o to, aby dohoda o volném obchodu vznikla a aby nový obchodní vztah s britskými ostrovy byl co nejtěsnější. Je to pochopitelné, protože britský trh představuje pro české firmy už dnes významné odbytiště, na kterém se jim daří. Velká Británie je pátým největším exportním trhem, na který každoročně putuje až 5 procent českého vývozu.

Je však důležité mít na paměti, že i kdyby se EU a Spojené království na obchodu bez cel a kvót dohodly, o vítězství v žádném případě nepůjde. Žádná, byť sebelepší obchodní dohoda se nevyrovná výhodám, které přináší členství v Evropské unii, řekl nedávno český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. S tím se nedá než souhlasit. Sebedokonalejší dohoda o volném obchodu totiž nezabrání zavedení hraničních kontrol v přístavech a na letištích, protože Velká Británie 31. ledna 2020 nevystoupila pouze z EU, ale také z evropské celní unie. Takže co se týče vztahů mezi Evropskou unií a Velkou Británií, líp už bylo.

 

Nejnovější články

Cestovní ruch
První jarní výsledky turistického průmyslu: Praha dohání Vídeň! 

Duben navazoval na dobré zprávy pro české hotely...

„Když jdu z našeho hotelu Josephine (v Ungeltu),...

Nejlepších tržeb v Evropě dosáhla v dubnu s...

Duben začátek jara a hlavní turistické sezóny. Velikonoce...

A mimochodem: Poslední graf dobře ukazuje vývoj turismu...

Aktuality
Česko pomáhá udržet bezpečnost jaderných elektráren na Ukrajině

Právě taková potřeba vyvstala letos v Rovenské jaderné...

Před potvrzením zakázky tedy bylo potřeba zpracovat návrh...

Tento projekt dokládá, že Česko dokáže nabídnout technologická...

Expertní pohled
Zájem o brigádníky letos poklesl

Propad nabízených brigádnických pozic je patrný napříč celou...

Novela zákoníku práce přináší do světa brigád i...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...