pondělí 16. září 2024
ikona hodiny 10. 4. 2020 05:41

Kdo ničeho nedosáhne?

Rozkol a naprostá neschopnost domluvit se. Tak by se ve zkratce daly shrnout titulky evropských a také českých věhlasných deníků po skončení letošního prvního summitu, na který se v půlce února sjeli do Bruselu všichni evropští premiéři a prezidenti. Téma vrcholného setkání bylo dopředu jasné a nezpochybnitelné: víceletý rozpočet Evropské unie na příštích 7 let, tedy na období 2021–2027.

Martina Dlabajová Martina Dlabajová autor

poslankyně Evropského parlamentu

Příprava rozpočtu, kalkulace plánů a práce s čísly představuje každodenní chleba pro každou firmu, která to se svým podnikáním myslí vážně. A všichni, kdo jsme kdy nějaké finanční plánování dělali, víme, že to rozhodně není nic jednoduchého. Rozpočet je třeba mít ambiciózní, ale zároveň musí zohledňovat řadu faktorů a počítat i s nepředvídatelným.

V případě evropské sedmadvacítky to funguje podobně, ale přece jen trochu jinak. Na víceletém finančním rámci, jak se rozpočet EU na sedm let oficiálně označuje, se podílejí všechny klíčové unijní instituce. S návrhem rozpočtu přichází tradičně Evropská komise, která jej musí obhájit před Evropským parlamentem. Europoslanci jí obrazně řečeno nenechají nic zadarmo a jejich představy o jednotlivých rozpočtových kapitolách, které zahrnují dlouhodobé priority unie, jsou často mnohem ambicióznější. Takto například požadujeme vyšší výdaje na podporu malých a středních podniků či vědy a výzkumu.

Neméně důležité slovo v sestavování dlouhodobého rozpočtu EU mají také členské státy, kterých je po odchodu Spojeného království z EU sedmadvacet, tedy pořád dost. Najít společnou řeč mezi sebou a ještě s dalšími institucemi, které si stojí za svým, bývá nelehkým úkolem a jeden společný summit v Bruselu zatím k dohodě nikdy v historii nestačil.

Připouštím, že v momentě, kdy čtete tyto řádky, už může být situace trochu jiná. Další vrcholné setkání premiérů a prezidentů evropské sedmadvacítky a zástupců Evropské komise a Evropského parlamentu nad návrhem víceletého finančního rámce totiž proběhne ještě v březnu. Troufám si však tvrdit, že finální dohoda se shodou ve všech bodech na stole pravděpodobně ještě není. Propast mezi proklamovanými ambicemi a peněženkami členských států, ze kterých je rozpočet z drtivé většiny placen, se totiž zdá být natolik hluboká, že si vyžádá ještě několik pokusů o její překonání.

Na závěr se proto hodí vypůjčit si slova babičky současného předsedy unijních summitů Charlese Michela, která v posledních týdnech hojně citovala média: „Kdo se o nic nepokusí, ničeho nedosáhne.“

 

Nejnovější články

Expertní pohled

USA vs Čína. Proč Čína postupně přebírá AI trh?

Umělá inteligence (AI) se stala jedním z nejvýznamnějších...
Expertní pohled

Jak mohou povodně ovlivnit české hospodářství?

V neděli večer hlásilo přes 55 měřících míst...
Aktuality

CzechTrade operuje i v Uzbekistánu

Agentura na podporu obchodu CzechTrade rozšiřuje své zastoupení...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené

Pražské věže táhnou

Pražské věže za červenec a srpen navštívilo téměř...
Nezařazené

Využití umělé inteligence ve vaší firmě

Generativní umělá inteligence je technologie, která za vás...
Nezařazené

Hospodářská komora upozorňuje na změny v dohodách o provedení práce

Změny se týkají pouze dohod o provedení práce...