Středa 29. května 2024
ikona hodiny16. 7. 2020 15:13

Vyhlídky jsou příznivé, ale hrozby nezmizely

Export čeká oživení

Český vývoz se postupně vzpamatovává z šoku – po dubnovém propadu o více než třetinu a v květnu o téměř třetinu v následujících pěti měsících čeká pozvolné oživení. Vyplývá to z takzvaného indexu exportu, který připravují Raiffeisenbank a Asociace exportérů.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

„Na loňskou rekordní výkonnost českého exportu však můžeme zapomenout,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Oživení exportu bude podle ní pozvolné a zároveň křehké. Bude záležet především na Německu. Tamní vláda masivně pomáhá domácí ekonomice v restartu a lze podle Horské očekávat, že část této pomoci se přes odběratelsko-dodavatelské vztahy ‚přeleje‘ i do Česka.

Automobilová výroba v ČR ale bude z německého protikrizového a stimulujícího balíčku těžit v menší míře než v roce 2009, upozornila Horská. Očekávané šrotovné bylo z rozhodnutí berlínské vlády omezeno na elektromobily. Z tohoto důvodu především v automobilovém průmyslu převládá obava z dalšího vývoje, podotkla Horská.

Nejúčinnější pomocí, kterou by mohl český stát nabídnout firmám, je podle exportérů snížení daňového zatížení práce, protože v Česku jedno z nejvyšších. Pomocí, která by se vyplatila zaměstnavatelům i státu, je kurzarbeit. Ten dlouhou dobu pomáhá zaměstnavatelům v Německu, Velké Británii, Itálii a v dalších zemích, které díky tomu získávají konkurenční výhodu. Tu navíc umocňuje nepružná možnost rozvazování pracovního poměru v českém zákoníku práce, upozorňují exportéři.

„Je bezpodmínečně nutné, aby tento prvek byl pevně zakotven do zákona o zaměstnanosti, protože by to významně omezilo hromadné propouštění, a navíc je kurzarbeit z pohledu ekonomiky státu mnohokrát levnější než nezaměstnanost,“ uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Zároveň podle něj není možné řešit jen dopady koronaviru, protože rizika hrozí i jinde. „Brexit směřuje do varianty ‚no deal‘, předvolební získávání voličů v USA mohou přinést řadu populistických opatření, chladnoucí ekonomika Číny, ale i Německa nevěští nic dobrého a tvrdošíjné prosazování elektromobility v EU se dá přirovnat k sebevražedným záměrům toho nejcennějšího, co v průmyslu máme, tedy automobilového průmyslu,“ dodal Daněk.

Dva měsíce od začátku rozvolňování opatření české vlády hodnotí exportéři současnou situaci stále negativně. Odpoutání se ode dna podle nich potrvá určitou dobu. „Návrat k normálu je postupný a k předcovidové úrovni se vrátíme nejdříve v příštím roce. Pandemií a preventivními opatřeními vlády byla podle předchozího dubnového průzkumu zasažena nadpoloviční většina exportérů, konkrétně 64 procent,“ doplnila Horská.

Příznivou zprávou jsou lepší vyhlídky do budoucna. „Pokud se tato očekávání naplní, vyplní se scénář postupného oživení ekonomiky ve tvaru širokého V. Nicméně musíme být ve střehu a nenechat se zaskočit případně dalšími vlnami rozsáhlejšího šíření covid-19, které by opět omezily podnikatelskou činnost včetně exportu,“ uvedla Horská.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Proč se vyplatí jít na vysokou školu?

„Absolventi středních škol stojí před rozhodnutím, zda pokračovat...

Peníze jsou nepochybně silný motivátorem nejen pro mladé...

Vysokoškolákům s ukončeným vzděláním magisterského a inženýrského stupně...

Vztah s člověkem, který umí s vámi do...

„Erasmus je program, díky kterému hranice vlastní země,...

„Úspěšné české i zahraniční firmy nabízejí studentům během...

Expertní pohled
V globální ekonomice narůstá protekcionismus

Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových...

V případě evropského sektoru automotive hrozí ještě agresivnější...

Expertní pohled
Jak se nestát terčem podvodů

K tématu šedé zóny novodobých investičních příležitostí promlouvá...

Šedá zóna investic se vztahuje k situacím, kdy...

Současný trh investic zůstává víceméně stabilní, i když...

Z některých názorů může vyplývat, že povinnost mít ISIN...

Pro nezkušené investory je důležité dodržovat několik základních...

Pamatujte, že pokud něco zní příliš dobře na...

Bondbot představuje společnost pro emisi dluhopisů, která vznikla...