Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Podíl volných průmyslových hal a skladů v Česku na konci druhého čtvrtletí meziročně i mezikvartálně vzrostl o 0,2 procentního bodu na 4,6 procenta. Nejnižší byl v Praze a okolí, kde meziročně klesl o 1,4 procentního bodu na 2,3 procenta. Vyplývá to z údajů sdružení poradenských firem Industrial Research Forum (IRF). Aktuální výsledky podle něj nenaznačují jakékoliv ochlazení trhu kvůli opatřením proti šíření koronaviru.
„Ačkoliv karanténní opatření zkraje druhého čtvrtletí znemožnila osobní schůzky, nové smlouvy se podepisovaly v míře, která je pro tuto část roku běžná. U poptávky však byl patrný větší zájem o krátkodobé nájemní smlouvy do jednoho roku a menší zájem o předpronájmy v ještě nepostavených nemovitostech,“ uvedlo sdružení ve své zprávě.
Na konci června bylo na trhu celkově 404 800 metrů čtverečních moderních průmyslových ploch, které byly připraveny k okamžitému nastěhování. Plocha nově dokončených skladů a výrobních hal ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 36 procent na 219 600 metrů čtverečních. To bylo nejvíce od posledního čtvrtletí 2017.
Největší dokončenou průmyslovou halou je budova o rozloze 29 900 metrů čtverečních, která se nachází v industriálním parku Pannattoni Park Cheb II. Hala byla v době dokončení stoprocentně obsazená německým online prodejcem Real Digital, který zde spouští hlavní distribuční centrum pro německý trh.
Na konci pololetí bylo ve výstavbě 441 600 metrů čtverečních skladových a výrobních ploch, meziročně o šest procent méně. Třetina z nich se nacházela v Moravskoslezském kraji, čtvrtina na Plzeňsku. Podíl spekulativní výstavby bez konkrétního nájemce ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o deset procentních bodů na 42 procent. Celková plocha moderních průmyslových a skladových prostor určených k pronájmu vzrostla meziročně o necelou desetinu na 8,82 milionu metrů čtverečních.
Rozloha ploch, na které byly uzavřeny nebo prodlouženy nájemní smlouvy, ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o pět procent na 360 500 metrů čtverečních.
Nejvyšší nájemné průmyslových a logistických nemovitostí v porovnání se stejným obdobím loňského roku meziročně vzrostlo o dvě procenta na 4,70 eura (123 korun) za metr čtvereční měsíčně. Nájemné za vestavěné kanceláře v halách zůstalo na 8,50 až devíti eurech (223 až 236 korun) měsíčně.
Členy sdružení IRF jsou společnosti CBRE, Colliers Internacional, Cushman & Wakefield a JLL.