Pátek 29. září 2023

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

ikona hodiny3. 8. 2020 11:20

Nálada v průmyslu se zlepšuje

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v červnu. Index PMI stoupl v červenci na 47 bodů z červnových 44,9 bodu. Index je tak nejvýš za posledních 16 měsíců, informovala dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Za růstem indexu je především první zvýšení výroby od listopadu 2018, upozornila IHS Markit. Tempo růstu však bylo jen mírné. Firmy růst obecně přičítaly stabilizaci zákaznické poptávky a obnovenému provozu, zejména v automobilovém sektoru.

„Český výrobní PMI v červenci pokračoval po vzestupné dráze, i přestože registroval další pokles výkonu. Příjem nových zakázek nadále tížily náročné podmínky v poptávce. Zaměstnanost v červenci opět klesla napříč celým sektorem vzhledem k tomu, že firmy neprodlužovaly smlouvy a propouštěly nadbytečné síly. Tempo poklesu bylo nicméně nejpomalejší od února,“ uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Výrobci se v červenci snažili omezit výdaje snižováním nákupů i personálních výdajů, zatímco ceny dodavatelů vzrostly. Firmy ovšem také snižovaly ceny svých výrobků, aby získaly nové zakázky.

„Situace v průmyslu se začíná stabilizovat, avšak k dřívějšímu normálu má ještě hodně daleko. Výsledek PMI ovlivňuje především přesvědčení firem, že bude líp, nicméně nové zakázky zatím toto očekávání nepodporují,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové by se nálada v průmyslu měla dále lepšit: „Index by se tak mohl v nejbližším období podívat přes padesátibodovou hranici, stejně jako tomu je u ostatních zemí regionu i eurozóny.“

Výroba roste, pracovní trh je rozkolísaný

Aktivitu vykazuje i zpracovatelský sektor eurozóny – v červenci se poprvé od začátku loňského roku vrátil k růstu, neboť po dalším uvolnění protikoronavirových restrikcí se začala zotavovat poptávka. Aktivita v průmyslu se dál zlepšila i v Británii, kde výroba rostla nejrychleji za tři roky. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila organizace IHS Markit.

Index nákupních manažerů (PMI) pro zpracovatelský sektor eurozóny vzrostl v červenci na 51,8 z červnových 47,4 bodu. Poprvé od loňského ledna se tak dostal nad hranici 50 bodů. Index výroby vystoupil na 55,3 bodu, a je tak nejvýše od dubna 2018. Předchozí měsíc činil 48,9 bodu. Ukazatele výhledu dalšího vývoje jsou sice obecně pozitivnější, analytici jsou však znepokojeni tím, že továrny stále snižují počet zaměstnanců. Index zaměstnanosti se z rekordního minima zvýšil jen málo, a to o 1,6 bodu na 42,9 bodu. Pro Británii index PMI vzrostl v červenci na 53,3 z červnových 50,1 bodu. Index výroby se pak zvýšil na 59,3 bodu, nejvíce od listopadu 2017. Poprvé za pět měsíců se zvýšily i zakázky, optimismus mezi firmami je tak nejvyšší za dva roky, uvedla agentura Reuters. Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 12,1 procenta. Meziročně se však propadla o 15 procent.

Čína rekordní

Mírné oživení zažívá také Asie. Například aktivita čínského průmyslu v červenci znatelně zrychlila, když její index vykázal nejvýraznější vzestup za téměř deset let. Ukázaly to dnes údaje, které zveřejnily soukromé společnosti Caixin a Markit. Po koronavirové krizi se dál zlepšuje domácí poptávka, vývozní zakázky a vývoj zaměstnanosti ale zůstávají slabší. Čína je zemí, kde se nový koronavirus na konci loňského roku objevil a odkud se pak začal šířit do zbytku světa. Index nákupních manažerů (PMI) na základě průzkumu Caixin/Markit vzrostl na 52,8 z červnové hodnoty 51,2 bodu. Je to třetí měsíc růstu za sebou a zároveň nejvýraznější nárůst od ledna 2011.

Výsledek překonal odhady analytiků v anketě agentury Reuters, kteří čekali vzestup indexu na 51,3 bodu. „Zlepšila se nabídka i poptávka, relevantní indikátory si udržely silnou dynamiku,“ poznamenal hlavní ekonom společnosti Caixin Insight Group Wang Če. „Dál ale musíme brát zřetel na slabší zaměstnanost a zahraniční poptávku,“ dodal.

Obecně příznivé výsledky průzkumu soukromých organizací v zásadě potvrzují oficiální státní průzkum, který byl zveřejněn v pátek. Podle něj se čínský index nákupních manažerů za červenec nečekaně zvýšil na 51,1 z červnové hodnoty 50,9 bodu, zatímco analytici čekali pokles indexu, i když na hodnotu stále ještě nad 50 body, tedy v pásmu expanze. Průzkum Caixin/Markit zohledňuje situaci v menších a středně velkých firmách. Naproti tomu oficiální index PMI k výsledku dochází na základě průzkumu ve velkých podnicích a firmách ve státním vlastnictví. Caixin je tak považován za spolehlivější odraz skutečné situace v průmyslu.

 

Články autora ČTK

Nejnovější články

Analýzy
Umělá inteligence otevírá ve farmacii příležitosti k růstu

Zdravotnictví a farmaceutický průmysl patří už dnes k...

První náznaky toho, že využití umělé inteligence ve...

Partnerství mezi farmaceutickými podniky a společnostmi zaměřenými na...

Umělá inteligence však přináší tradičním farmaceutickým firmám nejen...

Brzdu rychlejšího pronikání AI do farmaceutického průmyslu představují...

Kromě technologických společností se navíc o oblast zdravotnictví...

Trendy
Elektromobilita se pomalu rozjíždí i v Česku

Na akci vystoupili zástupci firem považovaných za lídry...

Elektromobilita je trend, který už pravděpodobně nic nezvrátí....

Francouzská strategie pro příští léta je stát se...

Není to jen nižší kupní síla obyvatelstva, ale...

Pro zásadní změnu ve snižování emisí je třeba...

Stejně jako všechny jiné investice i elektromobilita potřebuje...

Aktuality
Představujeme inovativní dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Software TrafficFlow je propojen s videoanalytickými nástroji a...

TrafficFlow využívá špičkové technologie zpracování obrazu, včetně výkonného...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Umělá inteligence otevírá ve farmacii příležitosti k růstu

Zdravotnictví a farmaceutický průmysl patří už dnes k...

První náznaky toho, že využití umělé inteligence ve...

Partnerství mezi farmaceutickými podniky a společnostmi zaměřenými na...

Umělá inteligence však přináší tradičním farmaceutickým firmám nejen...

Brzdu rychlejšího pronikání AI do farmaceutického průmyslu představují...

Kromě technologických společností se navíc o oblast zdravotnictví...

Analýzy
Počet veřejných zakázek roste, hodnota klesá

Jak vyplývá ze závěrů analýzy za leden až...

„Situace na stavebním trhu vypadá, že je ideální...

Jedním ze sledovaných parametrů jsou oznámení o zakázce,...

Určitá část z oznámených zakázek je v následujících...

Hlavním ukazatelem ovlivňujícím aktuální stavební produkci jsou zakázky,...

„Při současných cenách stavebních dodávek se nevyplatí stavět...

„Jako hlavní hnací motor u veřejných zakázek nadále...

Cestovní ruch
Za hrady a zámky Češi letos utratili osmkrát více

Letošní prázdninová sezóna je u konce. Během července...

„K vyššímu objemu částek utracených za volnočasové aktivity...

Největší nárůst popularity meziročně zaznamenaly benefity v oblasti...

Nerostl však pouze zájem o kulturu. V červenci...

„Dlouhodobě se zasazujeme o to, aby zaměstnanci měli...