Pondělí 4. března 2024
ikona hodiny4. 8. 2020 10:46

Lokální a virtuální akce pražským kongresovým centrům a hotelům letošní ztrátu nedorovnají

Ohroženo je pět tisíc pracovních míst

Pražský kongresový průmysl by se podle studie společnosti Economic Impact pro Prague Convention Bureau mohl letos propadnout až o 16 miliard korun, což by byl pokles o zhruba 59 procent. Zaniknout by mohlo 5 000 pracovních míst.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Analytici Economic Impact odhadli, že průměrné denní výdaje zahraničního účastníka akce v Praze činí 5 756 korun. Běžný turista podle CzechTourism za den v Praze utratí kolem 3 300 korun. Model počítal s tím, že od 1. července budou umožněny příjezdy z okolních zemí a od 1. září také z ostatních států. Výhled do budoucnosti je však značně nejistý, většina mezinárodních akcí byla kvůli pandemii koronaviru zrušena nebo přesunuta na příští rok, někdy ještě s otevřeným datem konání.

Kongresové sály a hotely v Praze proto letos do konce roku počítají s konáním především lokálních akcí a někteří pořadatelé a pronajímatelé sálů jsou připraveni na možnost pořádání virtuálních kongresů a konferencí. Rozšíření služeb a zaměření se na menší místní akce podle nich ale nemůže letošní ztrátu vyrovnat.

„Z letošního kalendáře akcí nám vypadl například Světový kongres anesteziologů jakožto akce, která se koná jednou za čtyři roky a do Evropy se měla vrátit po dlouhých letech s očekávanou účastí 8 000 anesteziologů z celého světa. Na příští rok byl přeložen také světový automobilový kongres FISITA. Přesunout jsme museli několik akcí pro zhruba 2 500 až 3 000 lidí i velké množství korporátních akcí s předpokládanou účastí 300 až 400 osob,“ uvedl předseda představenstva společnosti Bestsport a ředitel O2 areny a O2 universa Robert Schaffer.

Přichází krátký horizont

Cílem je nyní podle něj získat akce menšího typu, v O2 universum vzniklo i proto streamingové studio s LED stěnou a možností multimediální prezentace. Mohou se tak konat virtuální konference. „Zájem o tyto služby roste, jelikož se ale pořád jedná o malé akce, můžeme mluvit jenom o snížení generované ztráty,“ dodal Schaffer.

Podle marketingové manažerky Cubex Centra Praha Dagmar Alexandry Bernardové bylo zhruba 70 procent akcí z letošní roku přesunuto na ten příští a Cubex počítá jen s místními. V Konferenčním centru City Praha se podle jeho projektové manažerky Evy Rážové většina akcí z jara přesunula na podzim, především ale těch tuzemských.

Foto: Shutterstock.com Akce pro 5 000 lidí? Dnes prakticky nerealizovatelné. Foto: Shutterstock.com

„Od září do konce roku máme spíše lokální akce, které organizují naši dlouhodobí klienti. Do konce roku nám zůstalo minimum akcí ze zahraničí, ale většinou s možností zrušení nebo přesunu z důvodu vyšší moci,“ uvedla za Grand Majestic Hotel Prague Veronika Stříbrská. Mnoho zemí se podle ní obává druhé vlny pandemii, zavírání hranic a nařizování karantén. Pořádání větších mezinárodních akcí je tak pozastaveno, lokální trh podle ní ztrátu nepokryje.

Podle ředitele Aquapalace Hotel Prague Miroslava Bukvy si stále více lidí uvědomuje, že virtuální konference nemohou nahradit osobní setkání, které je pro uzavírání obchodů třeba. „Překvapuje mne, že celé léto dostáváme nemalé množství poptávek na firemní konferenční akce vždy jen s předstihem pouhých několika dní. V našem případě se jedná o akce výhradně českých firemních subjektů. Zahraniční organizátoři potřebují na přípravu a realizaci více času. Proto zatím vyčkávají,“ řekl.

Uvedený jev je ovšem pro současnou dobu symptomatický, protože protipandemická opatření se mění v závislosti na vývoji situace v horizontu několika dní a investice do hromadných akcí jakéhokoliv typu jsou s ohledem na potřebnou dobu příprav – když velké kongresové akce se připravují i déle než rok – v podstatě rizikové a tyto akce jsou dnes prakticky nerealizovatelné.

Trpí i restaurace

Pořadatel odborných konferencí společnost Blue Events na podzim chystá podle partnera Jana Patery sedm akcí s účastí od 200 do 500 lidí. „Sledujeme velký zájem o osobní účast na konferencích a tomu se snažíme vyjít vstříc při dodržení veškerých hygienických opatření. U vybraných akcí počítáme s on-line přenosem jako záložní variantou účasti,“ dodal.

Firemní klientela chybí i restauracím, které zvláště ve druhé polovině roku značnou část příjmů generují z firemních akcí. Příkladem může být Červený jelen, největší restaurace v ČR. Její spolumajitel Luboš Kastner uvedl, že vypadlo například setkání celosvětového vedení Google, kde se počítalo s účastí 300 lidí a rozpočet byl 3 500 korun na osobu.

Anketa ČTK mezi provozovateli kongresových center, hotelů a restaurací tak potvrzuje, že sektory HORECA a MICE budou i ve druhém pololetí čelit zejména v Praze značným problémům a že skutečný pokles může být ještě hlubší, než předpovídala původní – už tak značně negativní – prognóza společnosti Economic Impact. Velmi podobným problémům navíc čelí i pořadatelé veletrhů, výstav a velkých kulturních i sportovních akcí.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Názory
Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Studie, kterou vydala NBER (National Bureau of Economic...

Začínající krize v sektoru nemovitostí nakonec může americkou...

Analýzy
Startupy zaměstnávají víc Čechů než zemědělství

V praxi to znamená, že nové technologické firmy v předminulém...

V posledních čtyřech letech se počet startupů zvýšil...

Podle nasbíraných dat přitom startupy většinou představují spíše...

Cílem nového reportu je podle Mikschika přinášet veřejnosti...

Expertní pohled
Jak psychologie ovlivňuje reklamu a e-commerce?

Vystoupí na ní psychologové, influencer Kovy i zástupci...

Oči jsou nejdůležitějším smyslovým orgánem, vizuál proto představuje...

V panelové diskusi k tématu psychologie v reklamě...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Startupy zaměstnávají víc Čechů než zemědělství

V praxi to znamená, že nové technologické firmy v předminulém...

V posledních čtyřech letech se počet startupů zvýšil...

Podle nasbíraných dat přitom startupy většinou představují spíše...

Cílem nového reportu je podle Mikschika přinášet veřejnosti...

Analýzy
S diskriminací nebo šikanou se v práci setkalo 30 % Čechů

Právní úprava whistleblowingu vešla v platnost na začátku...

Opakovaně se s diskriminací nebo šikanou setkalo v...

Výsledky Barometru totiž ukazují, že diskriminace se podle...

Dobře nastavený systém může firmu nebo organizaci přivést...

Trendy
Prognóza pro rok 2024: Stavebnictví čekají změny

Pohled expertů napříč realitním sektorem a jejich výhled...

Výhled pro evropský realitní trh pro rok 2024...

Další výzvou je velký nedostatek nových bytů, snížená...

Stále palčivějším tématem je také ochrana životního prostředí....

Ekonomická nejistota se dotýká ziskovosti společností. Využití nových...

V současnosti je k dispozici celá řada digitálních nástrojů navržených...