Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Zhruba třetina britských zaměstnavatelů plánuje ve třetím čtvrtletí snižování počtu pracovníků. Vyplývá to podle agentury Bloomberg z průzkumu organizace Chartered Institute of Personnel Development (CIPD) a společnosti Adecco Group. Výsledky průzkumu podtrhují nebezpečí krize na britském trhu práce, která by mohla narušit oživování ekonomiky z koronavirové krize.
Trh práce v době koronavirové krize podpořil program pro zachování pracovních míst, v jehož rámci vláda přispívá na mzdy zaměstnanců. Vláda již ale tento program začala omezovat, ačkoli řada podniků se stále potýká s problémy, píše Bloomberg.
Britská centrální banka minulý týden varovala, že míra nezaměstnanosti do konce roku stoupne na zhruba 7,5 procenta, což by byl skoro dvojnásobek nejnověji zveřejněného údaje.
„Dosud bylo propouštění zaměstnanců na nízké úrovni, nepochybně díky programu pro zachování pracovních míst. Očekáváme však, že na podzim přijde větší propouštění, zejména v soukromém sektoru, jakmile tento program skončí,“ uvedl Gerwyn Davies z CIPD.
V Česku zatím statistiky registrují pouze mírné zvýšení nezaměstnanosti, odborníci však varují právě před druhou polovinou roku. V tomto období by se totiž mohl negativně projevit souběh několika faktorů – vedle obavami živenou krizí poptávky a možných restrikcí s případnou podzimní vlnou covidové pandemie je to především konec vládních opatření, která stále drží pozice pro více než 700 000 zaměstnanců. Tuzemská legislativa navíc výpovědní dobou a odstupným nastavuje podmínky tak, že skutečnost bývá ve statistikách zobrazována s několikaměsíčním zpožděním.