pátek 6. prosince 2024
ikona hodiny 16. 8. 2020 11:33

Čtvrtina rodin nepřežije z úspor déle než měsíc

Mladí mají menší polštář

Třem z deseti Čechů již poklesly příjmy, pět procent o ně dokonce přišlo zcela a desetina lidí již spoléhá na státní podporu. Nadpoloviční většina lidí tak postupně přechází do úsporného módu. Více než polovina Čechů spoléhá pro případnou druhou vlnu covid-19 na úspory. Z průzkumu poskytovatele půjček Provident Financial a společnosti NMS Market Research však vyplývá, že ideální finanční polštář, kterým je šestinásobek měsíčního výdělku, má naspořeno 17 % Čechů. Průzkum se uskutečnil v červnu mezi 600 respondentů.

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

S pravidelným spořením to podle průzkumu Providentu není příliš růžové. Pětina lidí nespoří vůbec a jako důvod udává, že nemá z čeho. Uvádí to i každý desátý v domácnostech s čistým měsíčním příjmem nad 40 000 Kč. „Za absencí úspor stojí nedostatečná motivace si je vytvořit, podcenění rizika ztráty příjmu či nenadálých výdajů, případně malý přehled o vlastních financích. Finanční gramotnost Čechů je bohužel stále nízká,“ uvedl ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Pětina lidí spoří pouze nárazově, když jim na konci měsíce zůstanou volné peníze. Na 18 % šetří do tisícovky měsíčně a úspory 1000 až 5000 korun odkládá stranou 26 % Čechů. Pouze každý desátý spoří více. Spoléhat při šetření pouze na to, co na konci měsíce zbude na účtu, podle průzkumu příliš nefunguje. Na 42 % lidí s touto strategií má našetřeno do 10 000 Kč. Například rozbitá pračka takovou domácnost stojí veškerou rezervu. O něco lépe je na tom dalších 31 % dotázaných, kteří spoří nárazově. Ti mají polštář 10 000 až 50 000 korun.

Odborníci udávají jako bezpečnou rezervu úspory šesti platů. S průměrnou čistou mzdou 25 500 korun by tedy měl člověk mít naspořeno 153 000 Kč. „Obzvlášť v dnešní velmi nejisté době je finanční rezerva důležitá. Pomáhá zvládat pocit stresu, že v případě nenadálých událostí nezůstane rodina bez peněz. Bohužel pětina dotázaných v našem průzkumu nemá našetřeno nic a dalších 27 % má úspory pouze do 20 000 Kč. Ty pro rodinu s dvěma dětmi stěží vystačí na jeden měsíc výpadku příjmů,“ upozornil odborník na osobní finance v Providentu Marek Reichl.

I když lidé znají výši svých úspor, je pro ně obtížné říct, jak dlouho by z nich dokázali vyžít v případě ztráty příjmu. Neví to 23 % lidí s rezervou do 10 000 Kč. Déle než rok by ze svých úspor dokázalo žít 19 % lidí ve věku 55 až 64 let, ale pouze 6 % mladých dospělých (18 až 24 let). Po rozvolnění omezení kvůli pandemii covid-19 přitom Češi začali v posledních měsících více pociťovat její ekonomické dopady. Třetině klesl příjem, 36 % nakupuje méně a čtvrtina dokonce jen zcela nezbytné věci. Vyplývá to z průzkumu společnosti EY, který uskutečnila agentura STEM/MARK v červnu a červenci mezi více než tisícovkou respondentů.

Češi také omezují cestování a nákup drahého zboží, naopak začali více vařit doma, nakupovat online, pořizovat čerstvé suroviny a dbát na svou hygienu. Nejvíce se obávají o zdraví své rodiny, dokonce více než o vlastní, a o rodinné finance. Skoro polovina lidí soudí, že se život vrátí do normálu během jednoho roku. Na 30 % si myslí, že to bude do dvou let a 27 % očekává delší období.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Nezařazené

Sledujte živě mezinárodní konferenci Klíčové faktory úspěchu

V pátek 6. prosince se slavnostním večer s vyhlášením výsledků...
Aktuality

Evropa potřebuje antibyrokratickou reformu

Evropa zaostává v ekonomickém růstu, výzkumu a vývoji, podnikatelé...
Trendy

Zdicí robot poprvé mimo ČR – WLTR staví v Rakousku

Zdicí robot WLTR od GreenBuild, dceřiné společnosti wienerberger,...

Nejnovější Analýzy

Analýzy

V Česku ženy vlastní téměř 16 % firem 

V podnikání mají muži stále výrazně vyšší vliv...
Analýzy

České stavebnictví a realitní sektor: Využití AI dosahuje 27 %

Drees & Sommer, globální společnost poskytující poradenské a...
Analýzy

Jak dopadl Černý pátek?

České e-shopy se v uvádění slev polepšily, zahraniční...