Středa 29. května 2024
ikona hodiny18. 8. 2020 07:08

Sériový tisk obytných domů funguje

Sériová výroba 3D tištěných domů z betonu by v Česku mohla začít do tří až pěti let. Jejich cena by se měla pohybovat od 3,5 do čtyř milionů korun. Při představení prototypu prvního 3D tištěného domu s názvem Prvok to řekl autor projektu Michal Trpák. Dům bude pro veřejnost na Střeleckém ostrově v Praze k dispozici do konce srpna.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

„Co se týče rozšíření výroby, my můžeme začít hned. Pokud jde o sériovou výrobu, jakkoliv ten výraz nemám rád, tak očekáváme, že do tří až pěti let tady budou další stavební firmy, které začnou domy tisknout,“ uvedl Trpák.

Náklady na vystavený prototyp se podle něj pohybují v řádu desítek milionů korun. „Proti sériově vyrobenému domu je tady potřeba započítat náklady na výzkum a vývoj. Navíc je vybaven luxusními výrobky od renomovaných firem. Očekáváme, že cena, za kterou by se ten dům mohl v nějaké základní výbavě vyrábět, bude 3,5 až čtyři miliony korun,“ doplnil Trpák.

Prvok má tři místnosti a celkovou rozlohu 43 metrů čtverečních. Jde o koupelnu s toaletou, obývací pokoj s kuchyní a ložnici. Stavba pro dvojčlennou rodinu je ukotvená na pontonu. Tištěný dům je podle Trpáka vhodný do přírody, města nebo na vodu. „Tištěné domky se ve srovnání s klasickými stavbami mohou dostat až na polovinu nákladů a vznikají i sedmkrát rychleji,“ uvedl dále Trpák. Podle něj je dům současně navržen tak, aby v jakémkoliv prostředí vydržel minimálně sto let. „Do budoucna budou moci majitelé stavbu na vrcholu životnosti rozdrtit a stejným materiálem ji vytisknout znova,“ podotkl autor projektu.

Prototyp byl vyroben v Českých Budějovicích. Hrubá stavba byla hotová za 48 hodin, další zhruba dva měsíce trvaly práce na vybavení interiéru. Vytisklo ho robotické rameno z dílny Trpákovy iniciativy Scoolpt, jímž protékal speciální materiál přímo na místo určení. Směs betonu pro tisk je obohacena o nano-polypropylenová vlákna, plastifikátory, které podle Trpáka zlepšují plasticitu a umožňují lépe vytvářet organické tvary, a o urychlovač tuhnutí.

Přesun domu o hmotnosti 30 tun a délce přes 13 metrů podle Trpáka trval deset hodin. Nejprve byl rozdělen na tři části a na speciálním návěsu dopraven do přístavu v pražských Holešovicích. Následně se přes tři plavební komory dostal na místo určení.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Aktuality

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...