×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 22. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny18. 8. 2020 07:08

Sériový tisk obytných domů funguje

Sériová výroba 3D tištěných domů z betonu by v Česku mohla začít do tří až pěti let. Jejich cena by se měla pohybovat od 3,5 do čtyř milionů korun. Při představení prototypu prvního 3D tištěného domu s názvem Prvok to řekl autor projektu Michal Trpák. Dům bude pro veřejnost na Střeleckém ostrově v Praze k dispozici do konce srpna.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

„Co se týče rozšíření výroby, my můžeme začít hned. Pokud jde o sériovou výrobu, jakkoliv ten výraz nemám rád, tak očekáváme, že do tří až pěti let tady budou další stavební firmy, které začnou domy tisknout,“ uvedl Trpák.

Náklady na vystavený prototyp se podle něj pohybují v řádu desítek milionů korun. „Proti sériově vyrobenému domu je tady potřeba započítat náklady na výzkum a vývoj. Navíc je vybaven luxusními výrobky od renomovaných firem. Očekáváme, že cena, za kterou by se ten dům mohl v nějaké základní výbavě vyrábět, bude 3,5 až čtyři miliony korun,“ doplnil Trpák.

Prvok má tři místnosti a celkovou rozlohu 43 metrů čtverečních. Jde o koupelnu s toaletou, obývací pokoj s kuchyní a ložnici. Stavba pro dvojčlennou rodinu je ukotvená na pontonu. Tištěný dům je podle Trpáka vhodný do přírody, města nebo na vodu. „Tištěné domky se ve srovnání s klasickými stavbami mohou dostat až na polovinu nákladů a vznikají i sedmkrát rychleji,“ uvedl dále Trpák. Podle něj je dům současně navržen tak, aby v jakémkoliv prostředí vydržel minimálně sto let. „Do budoucna budou moci majitelé stavbu na vrcholu životnosti rozdrtit a stejným materiálem ji vytisknout znova,“ podotkl autor projektu.

Prototyp byl vyroben v Českých Budějovicích. Hrubá stavba byla hotová za 48 hodin, další zhruba dva měsíce trvaly práce na vybavení interiéru. Vytisklo ho robotické rameno z dílny Trpákovy iniciativy Scoolpt, jímž protékal speciální materiál přímo na místo určení. Směs betonu pro tisk je obohacena o nano-polypropylenová vlákna, plastifikátory, které podle Trpáka zlepšují plasticitu a umožňují lépe vytvářet organické tvary, a o urychlovač tuhnutí.

Přesun domu o hmotnosti 30 tun a délce přes 13 metrů podle Trpáka trval deset hodin. Nejprve byl rozdělen na tři části a na speciálním návěsu dopraven do přístavu v pražských Holešovicích. Následně se přes tři plavební komory dostal na místo určení.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Trendy
Dny AI představí samořiditelná auta i roboty

Dny AI 2023 odstartují 9. října v Brně,...

Nejširší záběr aplikací AI představí sekce zaměřené na...

Poslední sekce cílí na výzkum a veřejnou správu....

Expertní pohled
Efektivní komunikace s novináři aneb Jak na tiskovou zprávu

Tisková zpráva totiž představuje jeden z nejdůležitějších nástrojů...

Důležité jsou také citace, které dodávají tiskové zprávě...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Potřebujeme flexibilnější pravidla pro řidiče zájezdových autobusů

EHSV přijal text zaměstnavatelské skupiny, který volá po...

Sami řidiči prostřednictvím svých profesních asociací očekávají, že...

Aktuality
Na co všechno a za jakých podmínek lze získat dotace?

Stavební veletrh FOR ARCH v září proběhne již...

Jaké novinky se letos chystají? Za program Nová...

Co je možné v současnosti modernizovat a budovat...

Aktuality
Česká technologie pomáhá FBI hledat pohřešované děti

Od roku 2018, kdy Apify spojil své síly...

Zatím se iniciativa soustředí jen na Egypt, ale...