úterý 8. října 2024
ikona hodiny 26. 8. 2020 13:02

Průzkum: Pro 40 % zaměstnanců je nyní změna místa nutností

Benefity netáhnou

Pro dvě pětiny zaměstnanců je změna nebo získání nového pracovního místa kvůli dopadům šíření koronaviru nutností. Dalších 55 % zaměstnanců se změně místa nebrání, pokud jim bude nabídnuta zajímavá příležitost. Vyplývá to z červencového průzkumu personálně poradenské společnosti Hays mezi 600 zaměstnanci v ČR, o kterém dnes firma informovala na tiskové konferenci.

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

„Ochota ke změně pracovního místa je stále vysoká. Je pochopitelné, že řada zaměstnanců hledá nové výzvy, ať už v důsledku propouštění, nebo protože nemohou svou práci vykonávat v obvyklém rozsahu či obvyklých podmínkách,“ uvedl generální ředitel Hays pro ČR Sándor Bodnár. Podle průzkumu změnu pracovního místa striktně odmítá 5 % respondentů, nejčastěji kvůli obavám, že během zkušební doby mohou o práci přijít.

Zároveň podle výsledků průzkumu není uzavřeným tématem práce z domova. Zhruba třetina lidí zatím neví, v jakém režimu bude pracovat po skončení prázdnin. Práci z místa pracoviště uvedlo 22 % respondentů. Zhruba čtvrtina lidí bude pracovat z domova částečně a plně na dálku bude pracovat 9 % lidí.

Skupina Hays

Zabývá se vyhledáváním kandidátů na pracovní poměr i smluvními pozicemi. Loni k 30. červnu měla 11 500 zaměstnanců pracujících ve 265 kancelářích v 33 zemích.

Z průzkumu dále vyplývá, že pro 55 % lidí nejsou dopady pandemie na pracovní trh důvodem k tomu, aby změnili své finanční očekávaní. Vyšší mzdové nároky má 34 % respondentů. Zároveň se ve druhém čtvrtletí snížily mzdové požadavky u 11 % zaměstnanců. „Vyšší mzdové nároky mají obvykle lidé, kteří zaměstnání mají, aktivní změnu nehledají a jsou osloveni s nabídkou. V rámci specializace je pak patrné vyšší mzdové očekávání u IT kandidátů kde krize nabídku až tak neovlivnila,“ uvedl Bodnár.

Vedle mzdy je podle průzkumu pro uchazeče o práci nejčastější prioritou zajímavá pracovní náplň, a to v 28 % případů. Dále je prioritou kariérní rozvoj (15 %), rovnováha mezi pracovním a osobním životem (15 %) a lokalita pracoviště (12 %). Naopak nabídka benefitů je podstatná jen pro jedno procento zaměstnanců. „Důvodem nižšího zájmu o benefity je především to, že jejich nabídka je relativně stabilní,“ vysvětlil Bodnár.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Videa & Podcasty

Česká exportní banka 2.0

Žijeme v době, kdy trh přestává fungovat, pokřivují...
Analýzy

Česko: Zelený tygr nebo lenochod?

Česká republika má dle dat druhou nejlepší kombinaci...
Analýzy

Příležitost pro obchod i dodavatele

Privátní značky v České republice dosahují stále vyšší...

Nejnovější Analýzy

Analýzy

Česko: Zelený tygr nebo lenochod?

Česká republika má dle dat druhou nejlepší kombinaci...
Analýzy

Příležitost pro obchod i dodavatele

Privátní značky v České republice dosahují stále vyšší...
Analýzy

Pro Čechy je udržitelnost důležitou otázkou

Udržitelnost je pro většinu Čechů důležitým tématem. Konkrétně...