Pátek 19. července 2024
ikona hodiny26. 8. 2020 16:34

Přijdou sdílené kanceláře?

Zájem o pronájem moderních kancelářských prostor v Brně se v letošním prvním pololetí snížil meziročně o 22 %, ve srovnání s druhou polovinou loňského roku jde dokonce o pokles o 60 %. Míra neobsazenosti ale zůstala na obdobné úrovni jako v roce 2019, tedy na 9,5 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Colliers, která regionální trh s kancelářskými nemovitostmi sleduje.

ČTK autor

Petr Karban Petr Karban spoluautor

Novinář, marketingový expert. Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V komunikační agentuře COT group působí jako Creative & Content Director a šéfredaktor několik titulů včetně publicistického portálu KomoraPlus.

Foto: Shutterstock.com Avast Centrum Brno Foto: Shutterstock.com

„Moderní kancelářské prostory v Brně dosáhly na konci první poloviny roku 2020 přibližně 634 000 čtverečních metrů. Z hlediska velikosti je místní kancelářský trh nyní větší než některé polské regionální kancelářské trhy jako Poznaň, Katovice a Lodž,“ uvedl odborník na průzkum trhu Josef Stanko.

Jedním z důvodů poklesu je podle odborníků pandemie koronaviru, kvůli níž velká část lidí, kteří obvykle v kanceláři pracují, musela dlouhé týdny pracovat z domova. Firmy jsou proto s uzavíráním nájemních smluv opatrné a vyčkávají, jak se situace bude dál vyvíjet.

„Vývoj na trhu s kancelářemi je dlouhodobější, smlouvy se uzavírají obvykle minimálně na pět let, proto bude změna postupná. Rozhodně se ale nestane, že by firmy kanceláře definitivně opustily. Z našeho průzkumu víme, že hodně firem by rádo vrátilo zaměstnance do kanceláří, protože dlouhodobá práce z domova pro ně není efektivní. Liší se to samozřejmě v různých oborech, ale zejména v oborech, které souvisí s obchodem nebo s inovacemi, je setkávání se s lidmi na pracovišti nezbytné,“ řekla Jana Vlková z Colliers.

Kanceláře v Brně

Za letošní první pololetí byl v Brně dokončen projekt rekonstrukce Šumavské věže B o celkové rozloze 10 600 čtverečních metrů, který byl zcela pronajat. Nejvyšší dosažené nájemné zůstalo v první polovině roku 2020 na úrovni 15 až 16 eur na čtvereční metr za měsíc, tedy 394 až 420 korun. V letošním roce by mělo být v Brně dokončeno dalších 42 000 čtverečních metrů moderních kancelářských ploch, což je jeden z největších přírůstků za poslední roky.

Průzkum mezi zaměstnanci také ukázal, že řada lidí nemá zájem o trvalou práci z domova, tuto možnost by využila například dva nebo tři dny v týdnu, po zbylé dny do kanceláře chodit chtějí.

„Kanceláře zůstanou důležitou součástí práce, pravděpodobně se ale změní jejich funkce. Klientům radíme zatím se kancelářských prostor nezbavovat a znovu nastavit nemovitostní strategii firmy,“ dodala Vlková.

To potvrzuje i Michaela Klesnarová, obchodní ředitelka skupiny Atalian CZ, která je českou jedničkou na poli integrovaného facility managementu: „Poptávka už tak vysoká není, proto jsme spustili vlastní průzkum, abychom zjistili, jak bude vypadat doba postcovidová. Vrátí se lidé do kanceláří, nebo ne? V jakém počtu? Jak se změní jejich požadavky? Bude pohled na sdílení prostoru jiný? Osobně se domnívám, že kanceláře se nevyprázdní, ale budou užívány jinak, sdíleny třeba i více firmami, v podobném režimu, v jakém dnes fungují coworkingová centra.“

Články autora ČTK

Nejnovější články

Pohled z praxe
Česká firma zrychlila dispečink britských sanitek o 20 %

Po prvotní pilotní fázi pomohl český poskytovatel cloudového...

Společnost EMED patří mezi dynamické a rychle rostoucí...

Výrazný přínos implementace českého softwaru potvrzuje Craig Smith,...

EMED začínal s využíváním Daktely s 280 zaměstnanci...

Spojené království představuje pro Daktelu unikátní výzvy a...

Vzhledem k expanzi Daktela vybudovala lokální tým deseti...

Jiří Havlíček, generální ředitel společnosti Daktela, k tomu...

Analýzy
Češi nejvíce využívají sdílených služeb ubytování

„Průzkum se zaměřil na specifika sdílené ekonomiky a...

„Průzkum se také zaměřil na otázku, v čem...

Analýzy
Potraviny v Česku zlevňují nejrychleji v EU

Pokud se podíváme na inflační čísla detailněji, v...

Česko naopak zůstává premiantem při pohledu na ceny...

Po červnovém překvapení odhadujeme další pozvolný pokles spotřebitelské...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...