Čtvrtek 18. dubna 2024
ikona hodiny26. 8. 2020 16:34

Přijdou sdílené kanceláře?

Zájem o pronájem moderních kancelářských prostor v Brně se v letošním prvním pololetí snížil meziročně o 22 %, ve srovnání s druhou polovinou loňského roku jde dokonce o pokles o 60 %. Míra neobsazenosti ale zůstala na obdobné úrovni jako v roce 2019, tedy na 9,5 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Colliers, která regionální trh s kancelářskými nemovitostmi sleduje.

ČTK autor

Petr Karban Petr Karban spoluautor

šéfredaktor portálu KomoraPlus, měsíčníku Komora a magazínu Be the Best
Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V komunikační agentuře COT group působí také jako marketingový stratég a kreativní ředitel.

Foto: Shutterstock.com Avast Centrum Brno Foto: Shutterstock.com

„Moderní kancelářské prostory v Brně dosáhly na konci první poloviny roku 2020 přibližně 634 000 čtverečních metrů. Z hlediska velikosti je místní kancelářský trh nyní větší než některé polské regionální kancelářské trhy jako Poznaň, Katovice a Lodž,“ uvedl odborník na průzkum trhu Josef Stanko.

Jedním z důvodů poklesu je podle odborníků pandemie koronaviru, kvůli níž velká část lidí, kteří obvykle v kanceláři pracují, musela dlouhé týdny pracovat z domova. Firmy jsou proto s uzavíráním nájemních smluv opatrné a vyčkávají, jak se situace bude dál vyvíjet.

„Vývoj na trhu s kancelářemi je dlouhodobější, smlouvy se uzavírají obvykle minimálně na pět let, proto bude změna postupná. Rozhodně se ale nestane, že by firmy kanceláře definitivně opustily. Z našeho průzkumu víme, že hodně firem by rádo vrátilo zaměstnance do kanceláří, protože dlouhodobá práce z domova pro ně není efektivní. Liší se to samozřejmě v různých oborech, ale zejména v oborech, které souvisí s obchodem nebo s inovacemi, je setkávání se s lidmi na pracovišti nezbytné,“ řekla Jana Vlková z Colliers.

Kanceláře v Brně

Za letošní první pololetí byl v Brně dokončen projekt rekonstrukce Šumavské věže B o celkové rozloze 10 600 čtverečních metrů, který byl zcela pronajat. Nejvyšší dosažené nájemné zůstalo v první polovině roku 2020 na úrovni 15 až 16 eur na čtvereční metr za měsíc, tedy 394 až 420 korun. V letošním roce by mělo být v Brně dokončeno dalších 42 000 čtverečních metrů moderních kancelářských ploch, což je jeden z největších přírůstků za poslední roky.

Průzkum mezi zaměstnanci také ukázal, že řada lidí nemá zájem o trvalou práci z domova, tuto možnost by využila například dva nebo tři dny v týdnu, po zbylé dny do kanceláře chodit chtějí.

„Kanceláře zůstanou důležitou součástí práce, pravděpodobně se ale změní jejich funkce. Klientům radíme zatím se kancelářských prostor nezbavovat a znovu nastavit nemovitostní strategii firmy,“ dodala Vlková.

To potvrzuje i Michaela Klesnarová, obchodní ředitelka skupiny Atalian CZ, která je českou jedničkou na poli integrovaného facility managementu: „Poptávka už tak vysoká není, proto jsme spustili vlastní průzkum, abychom zjistili, jak bude vypadat doba postcovidová. Vrátí se lidé do kanceláří, nebo ne? V jakém počtu? Jak se změní jejich požadavky? Bude pohled na sdílení prostoru jiný? Osobně se domnívám, že kanceláře se nevyprázdní, ale budou užívány jinak, sdíleny třeba i více firmami, v podobném režimu, v jakém dnes fungují coworkingová centra.“

Články autora ČTK

Nejnovější články

Trendy
Timber Praha – první udržitelná dřevostavba bytových domů v Praze

Domy komorního charakteru Timber Praha obsahují 62 jednotek...

Arcus City – v blízkosti přírody, na dosah...

Expertní pohled
Fulfillment: Revoluce v logistice

Fulfillment není jen proces doručování zboží, je to...

Majitelé e‑shopu se nemusejí starat o kapacitu skladových...

Nicméně vize značky LOG4U sahá daleko za pouhé...

Společnost Geek+ přinese špičkové mobilní roboty pro přepravu...

Trendy
Perfektní klima pro elektrické vozy

Všude tam, kde jsou kladeny vysoké požadavky na výkon,...

HVH topení přeměňuje stejnosměrný elektrický proud na teplo...

Pokud máte benzinové nebo naftové auto, je pro...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Největší logistický kongres v ČR se blíží

Logistika a doprava patří mezi nejdůležitější pracovní úkony mezi...

Všechny zmíněné faktory představují příležitost pro spojení s loajální...

Velký kongres EASTLOG, který se bude konat 30....

Analýzy
České nábytkářství oslabuje, ale ne dramaticky

„Již několik let panují v globální ekonomice jisté propady,...

„Pokles na 51,45 mld. Kč je stále velmi...

Špatná podle Tomáše Lukeše není ani spotřeba nábytku...

Suma za import nábytku v roce 2023 dosáhla 28,18...

Za vyloženě pozitivní trend AČN považuje růst podílu...

Český nábytek podle Čudky vyniká invencí i kvalitou....

Aktuality
Ocenění Nábytek roku 2024 ovládla kancelářská soustava

Vítězná kolekce je dílem designerů Aleše Bartáka, Michaela...

Ocenění Nábytek roku uděluje Asociace českých nábytkářů (AČN)...