Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Zájem o pronájem moderních kancelářských prostor v Brně se v letošním prvním pololetí snížil meziročně o 22 %, ve srovnání s druhou polovinou loňského roku jde dokonce o pokles o 60 %. Míra neobsazenosti ale zůstala na obdobné úrovni jako v roce 2019, tedy na 9,5 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Colliers, která regionální trh s kancelářskými nemovitostmi sleduje.
„Moderní kancelářské prostory v Brně dosáhly na konci první poloviny roku 2020 přibližně 634 000 čtverečních metrů. Z hlediska velikosti je místní kancelářský trh nyní větší než některé polské regionální kancelářské trhy jako Poznaň, Katovice a Lodž,“ uvedl odborník na průzkum trhu Josef Stanko.
Jedním z důvodů poklesu je podle odborníků pandemie koronaviru, kvůli níž velká část lidí, kteří obvykle v kanceláři pracují, musela dlouhé týdny pracovat z domova. Firmy jsou proto s uzavíráním nájemních smluv opatrné a vyčkávají, jak se situace bude dál vyvíjet.
„Vývoj na trhu s kancelářemi je dlouhodobější, smlouvy se uzavírají obvykle minimálně na pět let, proto bude změna postupná. Rozhodně se ale nestane, že by firmy kanceláře definitivně opustily. Z našeho průzkumu víme, že hodně firem by rádo vrátilo zaměstnance do kanceláří, protože dlouhodobá práce z domova pro ně není efektivní. Liší se to samozřejmě v různých oborech, ale zejména v oborech, které souvisí s obchodem nebo s inovacemi, je setkávání se s lidmi na pracovišti nezbytné,“ řekla Jana Vlková z Colliers.
Za letošní první pololetí byl v Brně dokončen projekt rekonstrukce Šumavské věže B o celkové rozloze 10 600 čtverečních metrů, který byl zcela pronajat. Nejvyšší dosažené nájemné zůstalo v první polovině roku 2020 na úrovni 15 až 16 eur na čtvereční metr za měsíc, tedy 394 až 420 korun. V letošním roce by mělo být v Brně dokončeno dalších 42 000 čtverečních metrů moderních kancelářských ploch, což je jeden z největších přírůstků za poslední roky.
Průzkum mezi zaměstnanci také ukázal, že řada lidí nemá zájem o trvalou práci z domova, tuto možnost by využila například dva nebo tři dny v týdnu, po zbylé dny do kanceláře chodit chtějí.
„Kanceláře zůstanou důležitou součástí práce, pravděpodobně se ale změní jejich funkce. Klientům radíme zatím se kancelářských prostor nezbavovat a znovu nastavit nemovitostní strategii firmy,“ dodala Vlková.
To potvrzuje i Michaela Klesnarová, obchodní ředitelka skupiny Atalian CZ, která je českou jedničkou na poli integrovaného facility managementu: „Poptávka už tak vysoká není, proto jsme spustili vlastní průzkum, abychom zjistili, jak bude vypadat doba postcovidová. Vrátí se lidé do kanceláří, nebo ne? V jakém počtu? Jak se změní jejich požadavky? Bude pohled na sdílení prostoru jiný? Osobně se domnívám, že kanceláře se nevyprázdní, ale budou užívány jinak, sdíleny třeba i více firmami, v podobném režimu, v jakém dnes fungují coworkingová centra.“