×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 22. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny6. 1. 2021 05:44

Jihomoravské podniky zatím odchod Británie z EU nepocítily

Brexit zvládáme bez větších problémů

Konec přechodného období, kdy Británie definitivně ukončila svazek s Evropskou unií, jihomoravské podniky zatím nepocítily. Nová dohoda o vzájemných vztazích platí teprve od 1. ledna. Někteří oslovení zástupci podniků jsou si vědomi toho, že změny ještě mohou nastat.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Tržby společnosti Bioveta, která na Vyškovsku vyrábí veterinární vakcíny a další farmaceutické přípravky, tvoří z 86 procent export. Zákazníky má také ve Spojeném království. „Zatím jsme tam za nových podmínek nevyváželi. Budeme až v následujících týdnech, tak pak uvidíme, zda vzniknou komplikace. Jsme ale optimisté a věříme, že obchod bude bez problémů,“ řekl předseda představenstva Libor Bittner.

Británie patří také mezi odběratele zdravotnických potřeb vyráběných společností Hartmann-Rico z Veverské Bítýšky. „Spíše než samotný brexit naše obchodní aktivity ovlivňuje koronavirová pandemie. Z obchodního hlediska lze očekávat nižší poptávku po sortimentu jednorázových operačních setů,“ míní výkonný ředitel Tomáš Groh.

Britští zákazníci břeclavského výrobce chemikálií Fosfa se na první dny po odchodu z Evropské unie připravili předzásobením. „Nové přepravy plánujeme až v druhé polovině ledna. Z pohledu transportu jsme žádné dramatické změny nepocítili,“ řekla ředitelka transportu Dana Svozílková.

Dosud problémy nepocítila ani První brněnská strojírna Velká Bíteš. „Vzhledem k exportnímu zaměření a více než 50 lety na zahraničních trzích, máme zkušenosti s různou mírou komplikací jak při exportu, tak při importu. Jednotlivým specifikům se dokážeme přizpůsobit, pokud je můžeme predikovat. V případě brexitu byla největší komplikace právě s obtížnou predikcí dalšího vývoje. Proto jsme velmi uvítali, že nedošlo k takzvanému tvrdému brexitu, který by naši obchodní spolupráci s partnery ze Spojeného království zkomplikoval podstatně více,“ uvedl za firmu Marek Fiala. Dodal, že při přechodném období si firma potvrdila, že odchod Británie z unie neznamená ukončení spolupráce. Díky zvýšené komunikaci se naopak obchodní vztahy posílily.

Dopravci měli obavy především ze zdržení na hranicích. Například autobusy společnosti RegioJet ale dosud projíždějí pohraničním odbavením bez problémů. „Nicméně změnou je to, že přes trvající výjimku už nyní dostali naši zaměstnanci instrukce, aby na cesty do Velké Británie jezdili výhradně s cestovním pasem, a nikoli s občanským průkazem. Bez komplikací je také prodej a nabídka jazykových a dalších pobytů Student Agency ve Velké Británii. Počítáme s tím, že se situace bude ještě upřesňovat, ale zatím nebyly zaznamenány jakékoli komplikace,“ uvedl mluvčí holdingu Aleš Ondrůj. Řidiči musí také podstupovat testy na koronavirus.

Změnu ve svém podnikání nezaznamenala dosud ani ZKL Brno, kde vyrábějí kuličková ložiska, spediční firma MOSS logistics z Hustopečí na Břeclavsku nebo brněnská společnost Zoner software. „Vzhledem k tomu, že je Zoner Photo Studio pro celosvětový trh čistě elektronický produkt, brexit se nás až na drobné změny v účetnictví v podstatě nijak nedotknul,“ podotkl za firmu Michal Prouza.

Britové schválili odchod své země z Evropské unie v referendu v červnu 2016, opustili ji na konci loňského ledna. Členem bloku a jeho předchůdců byla země od roku 1973. Jedenáct měsíců po brexitu se Británie ještě nacházela v takzvaném přechodném období. Byla součástí celní unie a jednotného trhu. Dohodu o novém uspořádání vztahů po konci brexitového přechodného období uzavřely Londýn a Brusel na Štědrý den.

Kromě dohody o volném obchodu, díky které nebude obchodní výměna zatížena cly a kvótami, obsahuje dokument také ujednání o rybolovu či energetice. Obchodovat se mezi EU a Británií ovšem nebude stejně jako dřív. Obě strany čeká mimo jiné mnohem více byrokracie. Pro běžné občany už nebude tak snadné přesídlit z Británie do EU a naopak. Nově se na ně bude po určité době vztahovat i vízová povinnost.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Analýzy
Nad boxy stále jasně vede doručení domů

Ačkoli se důležitost rychlého doručení diskutuje čím dál...

Ačkoli 29 % Čechů deklarovalo, že v konkrétním e-shopu...

Kromě rychlosti je při výběru e-shopu a rozhodování...

Přes často diskutovaný nárůst popularity doručovacích boxů se...

Analýzy
O procento vyšší tržby, o 30 procent větší náklady

Na první pohled vypadá standardní meziroční srovnání pro...

 „Nám v Czech Inn Hotels se daří, zvyšujeme...

Srpnová čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická....

Ze srpnových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti...

Trendy
Spořitelna investuje 5 milionů eur do biotechnologií

„Ústav organické chemie a biochemie je díky úspěchu...

Pro i&i Bio, který navázal na úspěšné působení...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Na co všechno a za jakých podmínek lze získat dotace?

Stavební veletrh FOR ARCH v září proběhne již...

Jaké novinky se letos chystají? Za program Nová...

Co je možné v současnosti modernizovat a budovat...

Aktuality
Česká technologie pomáhá FBI hledat pohřešované děti

Od roku 2018, kdy Apify spojil své síly...

Zatím se iniciativa soustředí jen na Egypt, ale...

Aktuality
ELDIS Pardubice roste, řeší nové projekty a nabírá zaměstnance

Minulé roky ukázaly, že je firma zdravá. I...

Vzhledem k zakázkové naplněnosti a dalším významným projektům, jež...