Středa 4. října 2023
ikona hodiny6. 1. 2021 16:35

Dočkáme se státní stavební správy?

V rukou to budou mít po dnešním jednání Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny už patrně jen sami poslanci. Vzhledem k přijatým opatřením v souvislosti s nouzovým stavem nebyla na jednání výboru umožněna účast hostů přímo, nicméně bylo možno sledovat jednání online. Tak se jednání účastnila i předsedkyně Sekce územního a regionálního rozvoje HK ČR Hana Landová.

Lenka Janáková autor

Odbor legislativy, práva a analýz HK ČR

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Na dnešním jednání byl nový stavební zákon a jeho doprovodný změnový zákon předložen pouze pro informaci, a to z toho důvodu, aby se poslanci mohli včas seznámit s komplexním pozměňovacím návrhem skupiny poslanců, o němž se bude hlasovat na výboru až na konci ledna. Ten obsahuje návrat k původní myšlence a tezím zákona, tedy čisté státní stavební správě.

„Žádné konkrétní otázky dnes řešeny nebyly, není tedy možné identifikovat ani žádný posun. Cílem bylo představit komplexní pozměňovací návrh tak, aby k němu poslanci mohli zaujmout do konce ledna stanovisko. Na jednání panovala – s výjimkou opozičních poslanců – široká shoda na tom, že návrat k čisté státní stavební správě je správným krokem nejen k urychlení stavebního řízení, ale také k dodržování lhůt a odstranění systémové podjatosti. Naopak územní plánování je i nadále ponecháno v přenesené působnosti obcí. Ty navíc budou vždy účastníkem stavebního řízení a jejich role tak může s novým zákonem významně posílit,“ komentuje jednání Hana Landová, která pozitivně hodnotí ještě jeden moment: „Z pohledu investorů, a to bez rozdílu velikosti, kvitujeme ty názory poslanců, kteří si odpovědně uvědomují, že nový stavební zákon není připravován a priori pro úředníky jednotlivých úřadů, ale má být efektivním nástrojem pro stavebníky, stavebnictví samotné a ve výsledku má také pozitivně přispět k růstu HDP. Většina investorů, odborných organizací a dokonce i rezortů si uvědomuje a dlouhodobě prosazuje, že oblast stavebního práva potřebuje radikální změnu, kterou může představovat právě tento komplexní pozměňovací návrh.“ Stejný názor vyslovil v závěru jednání i zástupce ministerstva průmyslu a obchodu.

Nejnovější články

Pohled z praxe
O krok napřed před nejlepšími

Tolik dnešní tak trochu jiný pohled na Konplan,...

V příští epizodě se zaměříme na to, co...

Aktuality
Začíná lázeňský a balneologický kongres

„Přípravy tohoto setkání byly opravdu dlouhé a intenzivní,...

Program je rozdělen do tří sekcí – ESPA,...

Analýzy
Přes 40 % zákazníků neplatí faktury včas

„Opožděné platby zatím větší část firem finančně nepoškozuje....

„Pracovníky, které firmy potřebují na dokončení zakázek, ale...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Začíná lázeňský a balneologický kongres

„Přípravy tohoto setkání byly opravdu dlouhé a intenzivní,...

Program je rozdělen do tří sekcí – ESPA,...

Aktuality
Deváťáci vybírají studijní obory

„Díky silným populačním ročníkům se budou počty žáků...

Letošní burzy startují akcí ve Vimperku, následovat bude...

Dle Národního pedagogického institutu (NPI) a jeho průzkumu...

Aktuality
Představujeme inovativní dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Software TrafficFlow je propojen s videoanalytickými nástroji a...

TrafficFlow využívá špičkové technologie zpracování obrazu, včetně výkonného...