Středa 29. května 2024
ikona hodiny6. 1. 2021 12:14

Útlum podnikatelské aktivity v eurozóně byl v prosinci výraznější

Útlum podnikatelské aktivity v eurozóně byl v závěru loňského roku vinou pandemie výraznější, než ukazovala předběžná data. Ukázala to dnes konečná zpráva organizace IHS Markit, jejíž index za prosinec sice vzrostl, zůstal ale pod klíčovou hranicí 50 bodů. Právě ta je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. V Německu je souhrnný index nad 50 body, dominantní sektor služeb ale zůstává v útlumu, stejně jako v celé eurozóně.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který zahrnuje aktivitu v průmyslu i ve službách, za prosinec v eurozóně vzrostl na 49,1 z listopadové hodnoty 45,3 bodu. Je ale výrazně pod předběžným údajem, který uváděl hodnotu 49,8 bodu.

Situace by se přitom znovu mohla zhoršit, protože některé země zavádějí nová restriktivní opatření ve snaze zbrzdit šíření koronaviru. To má ničivé dopady hlavně na sektor služeb, který je v západní Evropě dominantní. Například Německo se rozhodlo prodloužit přísnou uzávěru až do konce ledna.

V Německu souhrnný index za prosinec vystoupil na 52 z listopadových 51,7 bodu, ale předběžná prosincová hodnota ukazovala 52,5 bodu. Dílčí index pro sektor služeb vystoupil v Německu na 47 z předchozích 46 bodů v listopadu. I zde je to horší vývoj proti předběžné zprávě, která ukazovala index na 47,7 bodu.

„Zejména aktivita v sektoru služeb klesla mnohem více, než činily odhady v původní zprávě. Více zemí totiž zesílilo boj proti rostoucímu počtu případů nákazy,“ řekl hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson, kterého citovala agentura Reuters.

Dílčí index PMI pro sektor služeb v eurozóně za prosinec vystoupil na 46,4 z listopadové hodnoty 41,7 bodu. Původní odhad za prosinec uváděl 47,3 bodu. Ve fázi růstu je ale už zpracovatelský sektor, kde dílčí index vystoupil na 55,2 z listopadové hodnoty 53,8 bodu, ukázala v pondělí konečná zpráva IHS Markit. I zde je však aktivita slabší proti původnímu odhadu – ten ukazoval hodnotu dílčího indexu 55,5 bodu.

„To horší možná teprve přijde, než se věci začnou zlepšovat. Nejnovější data v průzkumu jsme totiž získali předtím, než se objevily zprávy o novém a nakažlivějším kmeni viru,“ dodal Williamson. Mutace koronaviru se objevila v Anglii a už se stačila rozšířit do dalších zemí. Podle expertů se může šířit mnohem rychleji než původní varianta, Evropa už ale začala s očkováním.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Aktuality

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...