Úterý 3. října 2023
ikona hodiny7. 1. 2021 14:54

Podnikatelé věří v očkování. A jsou připraveni pomoci.

Téměř 60 procent podnikatelů věří, že masivní očkování některou ze schválených vakcín na covid-19 pomůže ochránit ohroženější část populace, jako jsou zdravotníci, učitelé a senioři, před nákazou. Zároveň podle nich provozům umožní vymanit se z uzávěry vyplývající z protiepidemického systému. Vyplývá to z nového šetření Hospodářské komory na vzorku 1400 podniků.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Sami se podnikatelé nechají naočkovat, až na ně přijde řada. Většina zaměstnavatelů svým zaměstnancům podstoupit očkování alespoň doporučí, někteří je podpoří mimořádným bonusem, benefitem či finančním příspěvkem.

Očkování jako nejlepší prevenci uzávěry (lockdown) a jako alternativu k vládním nařízením omezujícím hospodářský a sociální život označilo 60 procent podniků. Dalších více než 12 procent podniků považuje za důležitější, že očkování může pomoci ochránit ohroženější část populace před nákazou. Má ale za to, že šíření epidemie ani dalším uzávěrám tuzemského hospodářství v krátkodobém horizontu nezabrání.

Naočkovat některou ze schválených vakcín proti covid-19, jakmile bude očkování dostupné veřejnosti, se nechají dvě třetiny podnikatelů. Na 15 procent podnikatelů ještě není rozhodnuto. Za nejdůvěryhodnější vakcíny naprostá většina podnikatelů označila ty, které jsou vyvinuté a vyrobené hlavně v EU, dále pak ve Velké Británii nebo USA. Žádné vakcíně nedůvěřuje 17 procent podnikatelů a desetině podnikatelů nezáleží na původu vakcíny. Naopak nejmenší důvěru podnikatelů mají vakcíny z Číny, Ruska a dalších zemí.

Více než polovina zaměstnavatelů uvedla, že očkování zaměstnancům jednoznačně doporučí. Každý třetí podnik ale míní, že by jako zaměstnavatel neměl své zaměstnance v rozhodování nijak ovlivňovat, mělo by jít o svobodné rozhodnutí zaměstnanců. Zhruba každý desátý podnik (13 procent) očkování podpoří mimořádným bonusem, benefitem či finančním příspěvkem. Vyžadovat očkování po zaměstnancích budou pouhá čtyři procenta.

Řada podnikatelů je připravena propůjčit své jméno a tvář informační kampani, která má očkování představit veřejnosti. „I na základě výsledků této ankety se potvrzuje, že benefity očkování musejí být součástí protiepidemického systému PES, jakmile budou vakcíny dostupné pro širokou veřejnost. Lidé musejí vidět konkrétní výhody očkování pro cestování, využívání služeb, prostě pro cestu zpět do normálního života,“ uvedl na tiskové konferenci HK ČR předseda sekce komory pro zdravotnictví a sociálních služeb Ivo Hlaváč.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Trendy
Na vlně esportu: Český startup upevňuje pozice v zahraničí

V bettingu zaznamenává Oddin.gg především stále větší význam...

Sledování esportových zápasů je stále silnějším rivalem sledování...

Oddin.gg je českou firmou s globálním týmem, který...

Analýzy
Veřejný sektor utrácí za zadané veřejné zakázky více než vloni

V 1. pololetí 2023 bylo vydáno 5 191...

Určitá část z oznámených zakázek je v následujících...

„Po odečtení zadaných a zrušených zakázek na uchazeče...

V první polovině letošního roku bylo vysoutěženo a...

Názory
Tuzemský průmysl dál šlape na brzdu

Aktivitu ve zpracovatelském průmyslu tlumí především slabá poptávka,...

Utlumená poptávka po zboží i vstupech přispěla k...

Shrnuto, podtrženo, zářijová data PMI ukázala slabou výkonost...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Představujeme inovativní dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Software TrafficFlow je propojen s videoanalytickými nástroji a...

TrafficFlow využívá špičkové technologie zpracování obrazu, včetně výkonného...

Aktuality
MEWS raketově roste v Evropě

Od svého založení v roce 2012 se Mews...

Mews také nadále spolupracuje s většími řetězci, nově...

„Jsme potěšeni, že naše francouzské portfolio se rozrostlo...

Expertní pohled
Uvolnit podnikatelům ruce

Pane ministře, jak Ministerstvo zdravotnictví pomáhá podnikatelům? Naší...