Středa 29. května 2024
ikona hodiny7. 1. 2021 14:54

Podnikatelé věří v očkování. A jsou připraveni pomoci.

Téměř 60 procent podnikatelů věří, že masivní očkování některou ze schválených vakcín na covid-19 pomůže ochránit ohroženější část populace, jako jsou zdravotníci, učitelé a senioři, před nákazou. Zároveň podle nich provozům umožní vymanit se z uzávěry vyplývající z protiepidemického systému. Vyplývá to z nového šetření Hospodářské komory na vzorku 1400 podniků.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Sami se podnikatelé nechají naočkovat, až na ně přijde řada. Většina zaměstnavatelů svým zaměstnancům podstoupit očkování alespoň doporučí, někteří je podpoří mimořádným bonusem, benefitem či finančním příspěvkem.

Očkování jako nejlepší prevenci uzávěry (lockdown) a jako alternativu k vládním nařízením omezujícím hospodářský a sociální život označilo 60 procent podniků. Dalších více než 12 procent podniků považuje za důležitější, že očkování může pomoci ochránit ohroženější část populace před nákazou. Má ale za to, že šíření epidemie ani dalším uzávěrám tuzemského hospodářství v krátkodobém horizontu nezabrání.

Naočkovat některou ze schválených vakcín proti covid-19, jakmile bude očkování dostupné veřejnosti, se nechají dvě třetiny podnikatelů. Na 15 procent podnikatelů ještě není rozhodnuto. Za nejdůvěryhodnější vakcíny naprostá většina podnikatelů označila ty, které jsou vyvinuté a vyrobené hlavně v EU, dále pak ve Velké Británii nebo USA. Žádné vakcíně nedůvěřuje 17 procent podnikatelů a desetině podnikatelů nezáleží na původu vakcíny. Naopak nejmenší důvěru podnikatelů mají vakcíny z Číny, Ruska a dalších zemí.

Více než polovina zaměstnavatelů uvedla, že očkování zaměstnancům jednoznačně doporučí. Každý třetí podnik ale míní, že by jako zaměstnavatel neměl své zaměstnance v rozhodování nijak ovlivňovat, mělo by jít o svobodné rozhodnutí zaměstnanců. Zhruba každý desátý podnik (13 procent) očkování podpoří mimořádným bonusem, benefitem či finančním příspěvkem. Vyžadovat očkování po zaměstnancích budou pouhá čtyři procenta.

Řada podnikatelů je připravena propůjčit své jméno a tvář informační kampani, která má očkování představit veřejnosti. „I na základě výsledků této ankety se potvrzuje, že benefity očkování musejí být součástí protiepidemického systému PES, jakmile budou vakcíny dostupné pro širokou veřejnost. Lidé musejí vidět konkrétní výhody očkování pro cestování, využívání služeb, prostě pro cestu zpět do normálního života,“ uvedl na tiskové konferenci HK ČR předseda sekce komory pro zdravotnictví a sociálních služeb Ivo Hlaváč.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Aktuality

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...