Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Přes včerejší výzvu k otevření skiareálů zůstanou česká a moravská lyžařská střediska nadále uzavřena nejméně do 22. ledna. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček pro ně připravuje speciální program kompenzací, který by měl v pondělí představit vládě.
Ministr Havlíček navrhoval dnes sice vládě variantu, kdy by se skiareály za určitého systému a podmínek mohly otevřít, respektuje ale stanovisko ministra zdravotnictví Blatného, který již dříve uvedl, že fungování lyžařských areálů nepodpoří.
Provozovatelé skiareálů a zástupci cestovního ruchu ve středeční výzvě vládě požádali o pomoc se zajištěním bezpečnosti na sjezdovkách, kterou sami při omezeném nebo nulovém provozu garantovat nedokážou. Zástupci kabinetu se k tomuto problému dnes nevyjádřili. „Nepůjdeme cestou německou, která nejenom že zavřela areály, ale dokonce s ohledem na to, co by hrozilo podobně třeba jako v České republice, ještě zamezila příjezd k těm areálům. Chceme, aby turisté, nebo ti, kteří se tam chovají korektně, měli možnost tam dojet, aby měli možnost tam alespoň nějakým elementárním způsobem vyplnit svůj volný čas v rámci pobytu v přírodě,“ uvedl minitr Havlíček, který se ještě dnes odpoledne sejde s premiérem Andrejem Babišem, ministryní financí Alenou Schillerovou a ředitelem Asociace horských středisek Liborem Knotem, aby domluvili specifické podmínky programu náhrad.
V ČR je podle Havlíčka 450 skiareálů, z toho 150 větších. Svou činností do rozpočtu přinášejí 13 miliard korun ročně, obslouží 2,5 milionu lyžařů a zaměstnávají 45 000 lidí. „Provozovatelé skiareálů jsou v naprosto specifické situaci, oni mají možnost provozovat areály v jednotkách měsíců, ne-li dokonce týdnů v roce. Musí tím pádem pokrýt náklady na celý rok z toho, co vydělají v těchto dnech,“ uvedl Havlíček. Podle včerejších informací Asociace horských středisek bude ztráta lyžařských areálů jen do 10. ledna činit až 1,2 miliardy korun. I proto Česká unie cestovního ruchu žádala rychlé a dlouhodobě platné rozhodnutí o provozu lyžařských areálů, v jehož rámci požadovala, aby v případě uzavření areálů byl zakázán i vstup na sjezdovky a aby byl řešen i úklid nepořádku kolem horských parkovišť a silnic, který tam lidé v posledních dnech nechali. Pokud budou skiareály uzavřeny, je podle Unie potřeba zamyslet se i nad strojovou úpravou běžeckých tratí. Ta je dotována z provozu horských chat a chalup a zejména z provozu skiareálů. Tyto detaily však vláda dnes neřešila.