Středa 4. října 2023
ikona hodiny7. 1. 2021 11:22

Vláda výzvu skiareálů nevyslyšela, zůstanou zavřené

Přes včerejší výzvu k otevření skiareálů zůstanou česká a moravská lyžařská střediska nadále uzavřena nejméně do 22. ledna. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček pro ně připravuje speciální program kompenzací, který by měl v pondělí představit vládě.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Ministr Havlíček navrhoval dnes sice vládě variantu, kdy by se skiareály za určitého systému a podmínek mohly otevřít, respektuje ale stanovisko ministra zdravotnictví Blatného, který již dříve uvedl, že fungování lyžařských areálů nepodpoří.

Provozovatelé skiareálů a zástupci cestovního ruchu ve středeční výzvě vládě požádali o pomoc se zajištěním bezpečnosti na sjezdovkách, kterou sami při omezeném nebo nulovém provozu garantovat nedokážou. Zástupci kabinetu se k tomuto problému dnes nevyjádřili. „Nepůjdeme cestou německou, která nejenom že zavřela areály, ale dokonce s ohledem na to, co by hrozilo podobně třeba jako v České republice, ještě zamezila příjezd k těm areálům. Chceme, aby turisté, nebo ti, kteří se tam chovají korektně, měli možnost tam dojet, aby měli možnost tam alespoň nějakým elementárním způsobem vyplnit svůj volný čas v rámci pobytu v přírodě,“ uvedl minitr Havlíček, který se ještě dnes odpoledne sejde s premiérem Andrejem Babišem, ministryní financí Alenou Schillerovou a ředitelem Asociace horských středisek Liborem Knotem, aby domluvili specifické podmínky programu náhrad.

V ČR je podle Havlíčka 450 skiareálů, z toho 150 větších. Svou činností do rozpočtu přinášejí 13 miliard korun ročně, obslouží 2,5 milionu lyžařů a zaměstnávají 45 000 lidí. „Provozovatelé skiareálů jsou v naprosto specifické situaci, oni mají možnost provozovat areály v jednotkách měsíců, ne-li dokonce týdnů v roce. Musí tím pádem pokrýt náklady na celý rok z toho, co vydělají v těchto dnech,“ uvedl Havlíček. Podle včerejších informací Asociace horských středisek bude ztráta lyžařských areálů jen do 10. ledna činit až 1,2 miliardy korun. I proto Česká unie cestovního ruchu žádala rychlé a dlouhodobě platné rozhodnutí o provozu lyžařských areálů, v jehož rámci požadovala, aby v případě uzavření areálů byl zakázán i vstup na sjezdovky a aby byl řešen i úklid nepořádku kolem horských parkovišť a silnic, který tam lidé v posledních dnech nechali. Pokud budou skiareály uzavřeny, je podle Unie potřeba zamyslet se i nad strojovou úpravou běžeckých tratí. Ta je dotována z provozu horských chat a chalup a zejména z provozu skiareálů. Tyto detaily však vláda dnes neřešila.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Pohled z praxe
O krok napřed před nejlepšími

Tolik dnešní tak trochu jiný pohled na Konplan,...

V příští epizodě se zaměříme na to, co...

Aktuality
Začíná lázeňský a balneologický kongres

„Přípravy tohoto setkání byly opravdu dlouhé a intenzivní,...

Program je rozdělen do tří sekcí – ESPA,...

Analýzy
Přes 40 % zákazníků neplatí faktury včas

„Opožděné platby zatím větší část firem finančně nepoškozuje....

„Pracovníky, které firmy potřebují na dokončení zakázek, ale...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Začíná lázeňský a balneologický kongres

„Přípravy tohoto setkání byly opravdu dlouhé a intenzivní,...

Program je rozdělen do tří sekcí – ESPA,...

Aktuality
Deváťáci vybírají studijní obory

„Díky silným populačním ročníkům se budou počty žáků...

Letošní burzy startují akcí ve Vimperku, následovat bude...

Dle Národního pedagogického institutu (NPI) a jeho průzkumu...

Aktuality
Představujeme inovativní dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Software TrafficFlow je propojen s videoanalytickými nástroji a...

TrafficFlow využívá špičkové technologie zpracování obrazu, včetně výkonného...