Středa 4. října 2023
ikona hodiny8. 1. 2021 08:11

Index německých akcií DAX na historickém maximu

Joe Biden táhne akcie vzhůru

Akcie letí vzhůru. Například hlavní index německých akcií DAX včera poprvé překonal hranici 14 000 bodů, když se vyšplhal až na úroveň 14 006,39 bodu. Index sleduje 30 předních německých podniků a hranici 13 000 bodů překonal před více než třemi lety – 12. října 2017.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

V prvních dnech letošního roku index už posílil o více než dvě procenta. Poslední den loňského obchodování, tedy 30. prosince, zakončil na hodnotě 13 718,78 bodu. Jen dva dny předtím se vrátil zpět na rekord z poloviny února, tedy před začátkem pandemie covidu-19.

Na loňské minimum 8 255 bodu se index propadl v březnu, kdy tak odepsal 40 procent. Obrat tohoto vývoje zajistily obří měnové injekce světových centrálních bank a vlád, které tak pomáhaly ekonomice postižené uzavřením celých sektorů.

Na svá dosavadní maxima se dnes dostaly i německé indexy MDAX a SDAX, v nichž jsou zastoupeny středně velké a malé firmy. Pomohlo jim především oznámení zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena o další pomoci ekonomice postižené dopady koronavirových opatření. K optimismu investorů přispívá i povolení druhé vakcíny proti nemoci covid-19 v Evropské unii a také silný listopadový nárůst objednávek pro německý průmysl.

Na nových rekordech včera skončily i hlavní tři indexy amerického akciového trhu. Investoři sázejí na to, že demokraty ovládaný Kongres poskytne americkému hospodářství stiženému dopady pandemie covidu-19 další fiskální stimuly. A posilují i další burzy, včetně pražské, která včera vylepšila nejsilnější závěr od konce loňského února. Index PX se zvýšil o 1,30 procenta na 1051,05 bodu. Rostly zejména akcie bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Optimismus na finančních trzích podle analytiků vzbuzuje dění v USA. Česká koruna mírně oslabila k euru i dolaru.

Finančním trhům prospívá uklidnění situace v USA, kde Kongres potvrdil vítězství Joe Bidena v prezidentských volbách a končící prezident Donald Trump slíbil v den Bidenovy inaugurace 20. ledna hladké předání moci, uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka. „Na trzích nadále panuje optimistická nálada, když poté, co Demokratická strana v USA ovládla Kongres, se očekávají větší stimuly pro ekonomiku,“ dodal makléř Fio banky Josef Dudek. Výše než dnes index PX končil den naposledy loni 24. února.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Pohled z praxe
O krok napřed před nejlepšími

Tolik dnešní tak trochu jiný pohled na Konplan,...

V příští epizodě se zaměříme na to, co...

Aktuality
Začíná lázeňský a balneologický kongres

„Přípravy tohoto setkání byly opravdu dlouhé a intenzivní,...

Program je rozdělen do tří sekcí – ESPA,...

Analýzy
Přes 40 % zákazníků neplatí faktury včas

„Opožděné platby zatím větší část firem finančně nepoškozuje....

„Pracovníky, které firmy potřebují na dokončení zakázek, ale...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Začíná lázeňský a balneologický kongres

„Přípravy tohoto setkání byly opravdu dlouhé a intenzivní,...

Program je rozdělen do tří sekcí – ESPA,...

Aktuality
Deváťáci vybírají studijní obory

„Díky silným populačním ročníkům se budou počty žáků...

Letošní burzy startují akcí ve Vimperku, následovat bude...

Dle Národního pedagogického institutu (NPI) a jeho průzkumu...

Aktuality
Představujeme inovativní dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Software TrafficFlow je propojen s videoanalytickými nástroji a...

TrafficFlow využívá špičkové technologie zpracování obrazu, včetně výkonného...