Středa 27. září 2023

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

ikona hodiny8. 1. 2021 14:59

Průmyslová výroba se solidně drží, stavebnictví zmírnilo propad

Česká ekonomika v loňském 3. čtvrtletí klesla meziročně o pět procent. Naopak mezičtvrtletně hrubý domácí produkt stoupl o 6,9 procenta. Dnes zveřejněné zpřesněné údaje ČSÚ tak podle analytiků potvrzují solidní oživení české ekonomiky po poklesu v jarních měsících, kdy propukla koronavirová epidemie. Na podzim se solidně drží průmyslová výroba, dva měsíce v řadě roste, naopak stavebnictví se snižuje devátý měsíc za sebou, jeho meziroční pokles ale v listopadu zpomalil.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Údaje o HDP za loňské třetí čtvrtletí zůstaly proti předchozímu odhadu ČSÚ z počátku prosince beze změny. Ve druhém čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt kvůli koronaviru podle revidovaných údajů meziročně o 10,8 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně tehdy klesl HDP o 8,5 procenta. „Mezičtvrtletní pokles HDP za loňské závěrečné čtvrtletí ale bude s veškerou pravděpodobností mírnější, než tomu bylo ve čtvrtletí druhém, neboť uzavírky spojené s pandemií v závěru roku nedopadly na průmyslovou výrobu a zahraniční obchod,“ uvedl hlavní analytik Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Příznivý vývoj v průmyslu zůstává nadějí, že druhá vlna přinese menší ekonomické ztráty než jarní lockdown, doplnil analytik Deloitte David Marek. Loni v listopadu průmyslová produkce podle dat ČSÚ zpomalila meziroční růst na 0,4 procenta z říjnových 1,3 procenta, táhl ji zejména automobilový segment. K listopadovému růstu přispěla také výroba chemických látek a ostatních nekovových minerálních výrobků. V posledním čtvrtletí by měl tuzemský průmysl mírně růst, a bude tak brzdit propad ekonomiky způsobený druhou vlnou pandemie a následnými ekonomickými restrikcemi, míní analytik ING Bank Jakub Seidler.

Ve stavebnictví je krize setrvačnější. Oboru podle analytiků dlouhodobě chybějí pracovníci, kvůli opatřením proti šíření koronaviru zejména ti zahraniční. Podle údajů ČSÚ stavební výroba byla v listopadu meziročně nižší o 8,4 procenta, v říjnu to bylo o 10,5 procenta. Pozemní stavitelství, tedy hlavně výstavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů, v listopadu meziročně kleslo o 11,6 procenta. Inženýrské stavitelství, tvořené z velké části výstavbou dopravní infrastruktury, se snížilo o 1,3 procenta. „V inženýrském stavitelství se projevuje investiční činnost hrazená z veřejných rozpočtů. Realizované veřejné investice v oblasti stavitelství ale i tak zatím zaostávají za loňským jarním příslibem vlády, že se z koronavirové krize proinvestuje,“ uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Od ledna do konce listopadu stavebnictví meziročně kleslo o 7,2 procenta. Odhady analytiků za celý rok počítají s poklesem o sedm až osm procent. Průmysl by měl za celý rok 2020 klesnout o 8,5 procenta, míní analytik ING Bank Jakub Seidler. V letošním roce pak čeká jeho růst o čtyři procenta. Ekonomika podle Jáče za celý loňský rok vykáže pokles o 6,9 procenta a letos stoupne o zhruba tři procenta.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Aktuality
Landshut představil více než 15 řemeslných profesí

„Nedostatek řemeslníků a chybějící počet kvalifikovaných pracovníků vnímáme...

Jednou z účastnic celodenní akce byla i Monika...

Návštěva Dne řemesel a prohlídka města Landshut se...

Aktuality
České firmy se chtějí podílet na obnově Ukrajiny

„Po covidové pandemii přišla pro české firmy další...

„Aby se Ukrajina vrátila po invazi do standardů...

Analýzy ze Spořky
Letem světem: blbá nálada is all around

Struktura Ifo odhaluje, že v záporných hodnotách jsou...

Důvěra poklesla i v české ekonomice. Ve světle...

Poklesla také důvěra spotřebitelů. V případě spotřeby lze...

Něco pozitivního z Financial Times: „Nechci o Německu...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Landshut představil více než 15 řemeslných profesí

„Nedostatek řemeslníků a chybějící počet kvalifikovaných pracovníků vnímáme...

Jednou z účastnic celodenní akce byla i Monika...

Návštěva Dne řemesel a prohlídka města Landshut se...

Aktuality
České firmy se chtějí podílet na obnově Ukrajiny

„Po covidové pandemii přišla pro české firmy další...

„Aby se Ukrajina vrátila po invazi do standardů...

Aktuality
Designblok představí víceúčelovou židli Lambda od RIM CZ

Židle Lambda je tím dalším výsledkem spolupráce designérského...

„Skořepina v trendy barvách společně v kombinaci s...