Úterý 3. října 2023
ikona hodiny16. 1. 2021 12:16

Biden podpoří ekonomiku takřka dvěma biliony USD

Nastupující americký prezident Joe Biden ve čtvrtek večer představil chystaný soubor opatření na podporu ekonomiky v objemu 1,9 bilionu dolarů, což je přibližně 41 bilionů Kč. Peníze mají směřovat na boj s pandemií covidu-19, ulevit domácnostem i nastartovat hospodářský růst. Část analytiků ale znepokojuje způsob, jakým chce Biden své záměry financovat.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Na zintenzivnění boje s koronavirovou nákazou je v balíčku vyčleněno 415 miliard dolarů, které budou využity na urychlení vakcinačního programu či na opatření umožňující brzký návrat žáků do škol. Asi bilion dolarů půjde na přímou pomoc domácnostem a zhruba 440 miliard dolarů je určeno pro malé podniky, jež byly pandemií nejvíce zasaženy.

Američané mají nad rámec už schváleného jednorázového koronavirového příspěvku 600 dolarů (12 900 Kč) obdržet dalších 1 400 dolarů (30 100 Kč). Dávky v nezaměstnanosti se až do září zvýší o 100 na 400 dolarů týdně (8 630 Kč). Více než dvojnásobně se zvýší federální minimální mzda, která bude nově činit 15 dolarů (323 Kč) za hodinu.

Biden tak hodlá zahájit působení v Bílém době velkým ekonomickým stimulem, který umožní rychle naplnit jeho krátkodobý politický program, tedy nastartovat ekonomiku a dostat pod kontrolu koronavirovou nákazu. Ta už v zemi stála život přes 385 000 lidí.

„Vím, že to, co jsem popsal, nebude levné. Ale pokud to neuděláme, vyjde nás to dráž,“ prohlásil Biden. „Pokud budeme investovat teď, a to odvážně, chytře a s neochvějným důrazem na americké pracovníky a rodiny, posílíme naši ekonomiku, snížíme nerovnost a nastavíme naše dlouhodobé státní finance na co nejudržitelnější kurz,“ dodal.

Bidenův plán podle analytiků podporuje naděje investorů na další zotavování ekonomiky Spojených států, ale zároveň vyvolává obavy ohledně způsobu jeho financování. „Finanční trhy právě teď ta dodatečná stimulační opatření oslavují,“ poznamenal analytik Jeff Buchbinder ze společnosti LPL Financial. „Na druhou stranu je tady možnost, že trhy za to budou muset zaplatit v podobě prudkého růstu úrokových sazeb či zvyšování daní, což by snížilo hodnotu akcií,“ dodal.

Podle analytika Randyho Fredericka ze společnosti Schwab Center for Financial Research je Bidenův stimulační plán v souladu s očekáváním finančních trhů a pravděpodobně po něm budou následovat ještě další balíky zaměřené například na investice do infrastruktury.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Trendy
Na vlně esportu: Český startup upevňuje pozice v zahraničí

V bettingu zaznamenává Oddin.gg především stále větší význam...

Sledování esportových zápasů je stále silnějším rivalem sledování...

Oddin.gg je českou firmou s globálním týmem, který...

Analýzy
Veřejný sektor utrácí za zadané veřejné zakázky více než vloni

V 1. pololetí 2023 bylo vydáno 5 191...

Určitá část z oznámených zakázek je v následujících...

„Po odečtení zadaných a zrušených zakázek na uchazeče...

V první polovině letošního roku bylo vysoutěženo a...

Názory
Tuzemský průmysl dál šlape na brzdu

Aktivitu ve zpracovatelském průmyslu tlumí především slabá poptávka,...

Utlumená poptávka po zboží i vstupech přispěla k...

Shrnuto, podtrženo, zářijová data PMI ukázala slabou výkonost...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Představujeme inovativní dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Software TrafficFlow je propojen s videoanalytickými nástroji a...

TrafficFlow využívá špičkové technologie zpracování obrazu, včetně výkonného...

Aktuality
MEWS raketově roste v Evropě

Od svého založení v roce 2012 se Mews...

Mews také nadále spolupracuje s většími řetězci, nově...

„Jsme potěšeni, že naše francouzské portfolio se rozrostlo...

Expertní pohled
Uvolnit podnikatelům ruce

Pane ministře, jak Ministerstvo zdravotnictví pomáhá podnikatelům? Naší...